On-chain metrikler
Blok zinciri tarafından sağlanan verilere bakarak gözlemlenebilenlerdir. Bunu , istenen ağ için bir düğüm çalıştırarak ve ardından verileri dışa aktararak kendimiz de yapabiliriz, ancak bu zaman alıcı ve pahalı olabilir. Özellikle sadece yatırımı düşünüyorsak ve bunun için zaman veya kaynak harcamak istemiyorsak.
Daha basit bir çözüm, bilgileri, yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla özel olarak tasarlanmış web sitelerinden veya API'lerden almak olacaktır. Örneğin, CoinMarketCap'in zincir üzerinde Bitcoin analizi bize sayısız bilgi verir.

İşlem sayısı
İşlem sayısı, bir ağda gerçekleşen etkinliğin ölçüsüdür. Belirlenen periyotlar için sayıyı çizerek (veya hareketli ortalamaları kullanarak ), aktivitenin zaman içinde nasıl değiştiğini görebiliriz.
Bu metriğin dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini unutmayın. Aktif adreslerde olduğu gibi, zincir içi aktiviteyi şişirmek için kendi cüzdanları arasında para transfer eden tek bir taraf olmadığından emin olamayız.

İşlem değeri
İşlem sayısıyla karıştırılmaması için, işlem değeri bize bir dönem içinde ne kadar değerin işlem gördüğünü söyler. Örneğin , aynı gün her biri 50$ değerinde toplam on adet Ethereum işlemi gönderilmişse, günlük işlem hacminin 500$ olduğunu söyleyebiliriz. Bunu USD gibi itibari para biriminde ölçebiliriz veya protokolün yerel biriminde (ETH) ölçebiliriz.

Aktif adresler
Aktif adresler, belirli bir dönemde aktif olan blok zinciri adresleridir. Bunu hesaplamaya yönelik yaklaşımlar değişiklik gösterir, ancak popüler bir yöntem, her işlemin hem göndericisini hem de alıcısını belirli süreler boyunca (örneğin, günler, haftalar veya aylar) saymaktır. Bazıları ayrıca benzersiz adreslerin sayısını kümülatif olarak inceler.

Ödenen ücretler
Belki de bazı kripto varlıkları için diğerlerinden daha önemli olan ödenen ücretlerdir. Bize blok alanı talebi hakkında bilgi verebilir. Bunları bir açık artırmadaki teklifler olarak düşünebiliriz: kullanıcılar, işlemlerinin zamanında gerçekleşmesi için birbirleriyle rekabet eder. Daha yüksek teklif verenler işlemlerinin daha erken onaylandığını görecek, daha düşük teklif verenlerin daha uzun süre beklemesi gerekecek.
Azalan emisyon programlarına sahip kripto para birimleri için bu, incelenmesi gereken ilginç bir ölçümdür. Başlıca İş Kanıtı (PoW) blok zincirleri bir blok ödülü sağlar . Bazılarında, bir blok para desteği ve işlem ücretlerinden oluşur. Blok destekleme periyodik olarak azalır (örnek Bitcoin yarılanmasına ).
Madenciliğin maliyeti zamanla artma eğiliminde olduğundan, blok para desteği yavaş yavaş azaldığından, işlem ücretlerinin artması gerektiği mantıklıdır. Aksi takdirde, madenciler zararına çalışacak ve ağdan ayrılmaya başlayacaktı. Bunun zincirin güvenliği üzerinde zincirleme etkisi vardır.

Hash oranı ve destek miktarı
Blok zincirleri günümüzde her biri kendi mekanizmalarına sahip birçok farklı fikir algoritması kullanır. Bunların ağın güvenliğini sağlamada çok önemli bir rol oynadığı göz önüne alındığında, onları çevreleyen verileri incelemek  temel analiz için değerli olabilir.
Hash oranı genellikle Proof of Work kripto para birimlerinde ağ sağlığının bir ölçüsü olarak kullanılır. Hash oranı ne kadar yüksek olursa, %51 saldırısını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek o kadar zor olur . Ancak zaman içindeki bir artış, muhtemelen ucuz giderler ve daha yüksek kârların bir sonucu olarak madenciliğe artan ilgiye de işaret edebilir. Tersine, hash oranındaki bir düşüş, madenciliğin artık karlı olmadığı için madencilerin çevrimdışı duruma geçmesini ("madenci kapitülasyonu") işaret ediyor.

Madenciliğin genel maliyetlerini etkileyebilecek faktörler arasında varlığın mevcut fiyatı, işlenen işlem sayısı ve ödenen ücretler sayılabilir. Tabii ki, madenciliğin doğrudan maliyetleri (elektrik, hesaplama gücü) de önemli hususlardır.
Staking ( örneğin Proof of Stake'de), PoW madenciliğine benzer başka bir  kavramdır . Yine de mekanizmalar açısından farklı şekilde çalışır. Temel fikir, kullanıcıların blok doğrulamaya katılmak için kendi varlıklarını paylaşmalarıdır. Bu nedenle, faizi (veya eksikliğini) ölçmek için belirli bir zamanda yatırılan miktara bakabiliriz.