Proje metrikleri

On-chain ölçümlerinin gözlemlenebilir blok zinciri verileriyle ilgili olduğu durumlarda, proje ölçümleri, ekibin performansı (varsa), teknik inceleme ve yaklaşan yol haritası gibi faktörlere bakan niteliksel bir yaklaşımı içerir.

Teknik inceleme
Yatırım yapmadan önce herhangi bir projenin teknik incelemesini okumanız şiddetle tavsiye edilir. Bu, bize kripto para birimi projesine genel bir bakış sunan teknik bir belgedir. İyi bir teknik inceleme, ağın hedeflerini tanımlamalı ve ideal olarak bize şu konularda bir fikir vermelidir:
•    Kullanılan teknoloji ( açık kaynak mı?)
•    Hizmet vermeyi amaçladığı kullanım durumları
•    Yükseltmeler ve yeni özellikler için yol haritası
•    Tedarik ve dağıtım şeması

Proje tartışmaları ile bu bilgileri sorgulamak akıllıca olacaktır. Diğer insanlar bu konuda ne diyor?  Hedefler gerçekçi görünüyor mu?

Takım
Kripto para ağının arkasında belirli bir ekip varsa, üyelerinin geçmiş kayıtları, ekibin projeyi hayata geçirmek için gerekli becerilere sahip olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Üyeler daha önce bu sektörde başarılı girişimlerde bulundu mu? Uzmanlıkları öngörülen dönüm noktalarına ulaşmak için yeterli mi? Herhangi bir şüpheli projeye veya dolandırıcılığa katıldılar mı ?

Takım yoksa, geliştirici topluluğu neye benziyor? Projede genel bir GitHub varsa , kaç katılımcı olduğunu ve ne kadar etkinlik olduğunu kontrol edin. Gelişimi sabit olan bir coin, deposu iki yıldır güncellenmemiş olandan daha çekici olabilir.

Rakipler
Güçlü bir teknik inceleme bize kripto varlığının hedeflediği kullanım durumu hakkında bir fikir vermelidir. Bu aşamada, rekabet ettiği projeleri ve değiştirmeye çalıştığı eski altyapıyı belirlemek önemlidir.
İdeal olarak, bunların temel analizi de aynı derecede titiz olmalıdır. Bir varlık kendi başına çekici görünebilir, ancak benzer kripto varlıklarına uygulanan aynı göstergeler, bizimkinin diğerlerinden daha zayıf olduğunu ortaya çıkarabilir.

Tokenomi ve ilk dağıtım
Bazı projeler , sorun arayan bir çözüm olarak token oluşturur . Projenin kendisinin uygulanabilir olmadığı söylenemez, ancak ilişkili belirteci bu bağlamda özellikle yararlı olmayabilir. Bu nedenle, tokenın gerçek bir faydası olup olmadığını belirlemek önemlidir. Ve buna ek olarak, bu faydanın daha geniş pazarın tanıyacağı bir şey olup olmadığı ve faydaya muhtemelen ne kadar değer vereceği önemlidir.

Bu cephede dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, fonların başlangıçta nasıl dağıtıldığıdır. Bir ICO veya IEO aracılığıyla mı, yoksa kullanıcılar bunu madencilik yaparak kazanabilir mi? İlk durumda, teknik inceleme, kurucular ve ekip için ne kadarının tutulduğunu ve yatırımcılara ne kadarının sağlanacağı belirtmelidir. İkincisi durumunda, varlığın yaratıcısının öncüllüğünün (açıklanmadan önce ağda madencilik) kanıtlarına bakabiliriz .

Dağıtıma odaklanmak, bize var olan herhangi bir risk hakkında bir fikir verebilir . Örneğin, arzın büyük çoğunluğuna yalnızca birkaç taraf sahip olsaydı, bu taraflar sonunda piyasayı manipüle edebileceğinden bunun riskli bir yatırım olduğu sonucuna varabiliriz.