%51 Attack (%51 Saldırısı)
Bir ağdaki bilgisayar gücünün veya madencilik karma oranının yarısından fazlası tek bir kişi veya tek bir grup insan tarafından kontrol edilmesi durumuna denir. Bu %51 saldırısı durumunda bu kişi yada kişilerin ilgili ağ üzerinde tam kontrol sahibi olduğu ve madencilik işlemlerini devralarak, işlemleri durdurarak veya değiştirerek ve çift işlem yaptırarak bir kripto para birimini olumsuz yönde etkileyebileceği anlamına gelir.


Address
Kripto para biriminin gönderim yada alım için kullanılabileeceği bir harf ve sayı dizisi şeklinde tanımlanan wallet adresidir. Bir kripto para adresi, kripto para göndermek isteyenler için metin veya QR kodu şeklinde herkese açık olarak paylaşılabilir.

Airdrop
Belirli bir kripto para birimi veya tokeni bir kitleye dağıtan bir pazarlama kampanyasıdır. Genelde, kullanımı teşvik etmek ve coin yada tokenin popülerliğini arttırmak için bir kripto para biriminin üreticisi tarafından başlatılır. Çoğu airdrop kampanyası, haberleri paylaşmak, arkadaş ağına yönlendirme yapmak veya bir uygulamayı indirmek gibi basit görevler karşılığında coin yada token alma gibi mekaniklerle çalışır.

Algorithm
Problem çözme ya da hesaplama işlemlerinde izlenecek bir süreç ya da kurallar kümesidir.

All Time High (ATH)
Bir kripto para biriminin tarihte ulaştığı en yüksek değeridir.

All Time Low (ATL)
Bir kripto para biriminin tarihte görüldüğü en düşük fiyat değeridir.

Altcoin
Bitcoin, dünyanın bilinen ilk kripto para birimi olduğundan, diğer tüm kripto paralar altcoin (Alternatif coin) olarak adlandırılmıştır.

Anarko-kapitalizm
Merkezi devletleri, kendi mülkiyeti, özel mülkiyet ve serbest piyasalar lehine kaldırmaya inanan bir politik felsefe ve düşünce sistemidir. Bitcoin’in ilk uygulayıcıları, anarcho-kapitalizmin savunucularıydı. Ve iktidara ve kitlelere kontrolü geri vereceğine inanılıyordu.

Anti-Money Laundering (Kara Para Aklamayı Önleme)
Bir dizi uluslararası yasa, suç örgütlerini veya kripto para birimleri aracılığıyla para aklayan bireyleri gerçek dünya para akışına dönüştürmek için yürürlüğe girdi.

API
API, Uygulama Programlama Arabirimi anlamına gelir. Yazılım uygulamaları oluşturmak için bir dizi rutinler, protokoller ve araçlardan oluşur. API’ler, hangi verilerin kullanılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği gibi yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşimde bulunacağını belirler.

Arbitrage (Arbitraj)
İki veya daha fazla borsada aynı malın fiyatındaki farklılıklardan yararlanmanın bir pratiğidir. Örneğin, Kore borsalarındaki kripto para birimi fiyatları ABD borsalarındaki fiyatlardan farklı olabilir. Her iki borsayı da kullanan bir trader bir borsadan alıp diğerinden satarak arbitraj kârı yapabilir.

ASIC
“Application Specific Integrated Circuit” kısaltmasıdır. “Uygulamaya Özgü Entegre Devre” anlamına gelir. Belirli bir kripto para birimine özel olarak kullanılan bir madencilik ekipmanıdır. Genellikle GPU’lara kıyasla ASIC’ler madencilik amacıyla özel olarak üretilir. Amaca özgü kullanım durumu nedeniyle önemli verimlilik iyileştirmeleri ve güç tasarrufu sağlar.

Atomic Swap
İnsanların, borsa gibi merkezi bir aracı olmadan farklı bir blockchainde ya da blockchain dışı ortamda, kripto-para birimlerine bir tür doğrudan takas imkanı sağlamanın bir yoludur.

Attestation Ledger (Tasdik Defteri)
Bir tasdik defteri, bireysel işlemlerin kanıtını sağlamak için tasarlanmış bir hesap defteridir. Genellikle bir finansal işlemin gerçekleştiğini “doğrulamak” veya işlemlerin veya ürünlerin gerçekliğini kanıtlamak için kullanılır.


Bag
Belirli bir kripto para biriminin önemli bir miktarı “çanta” olarak kabul edilir.

Bagholder
Bir kripto para biriminin büyük miktarını elinde tutan kişilere denir. Genellikle, ilgili kripto para biriminin fiyatı düştüğünde bu kişiler akla gelir.

Bear (Ayı)
Piyasa fiyatları konusunda kötümser olan ve düşüş bekleyen kişi yada görüştür. Aynı zamanda piyasa veya fiyat hakkında “düşüş” öngörülerine genel olarak Ayı Piyasası denmektedir. Boğa’nın tersidir.

Bear Trap (Ayı Tuzağı)
Bir kripto para fiyatını manipüle etmeyi amaçlayan bir grup tüccar tarafından uygulanan bir teknik. Ayı tuzağı, aynı kripto para biriminin büyük bir miktarını aynı anda satarak, yaklaşan bir fiyat düşüşü olduğunu düşünerek piyasayı kandırıyor. Buna karşılık, diğer tüccarlar varlıklarını satar ve fiyatı düşürür. Tuzağı kuranlar daha sonra ilgili parayı daha düşük bir fiyatla geri alırlar. Ve fiyat normal seviyesine dönünce kâr etmiş olurlar.

BitLicense
New York’taki New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYSDFS) tarafından oluşturulan ve sağlanan New York’taki kripto para şirketlerine verilen bir işletme lisansı.

Bits
Bitcoin yada diğer yazılım parçacıklarının bir alt katmanı. Bir bitcoin’de 1.000.000 bit vardır.

Block
Bir blockchainde aralıklarla tekrarlanan işlem kümeleridir.

Blockchain
Kriptografi kullanılarak birbirine bağlanan ve güvenli hale getirilen, bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen kayıt listeleri sistemidir. Silme yoktur, her işlem, zincirde ek bir kayıt oluşturur.

Block Explorer
Blockchain, ağ karma hızı ve işlem büyümesinde gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemek için kullanılan online araçlardır.

Block Height (Blok Yüksekliği)
Söz konusu bloğun önündeki blokların sayısı veya bu noktadan önce olan zincirdeki toplam bloklar olarak düşünülebilir.

Block Reward (Blok Ödülü)
Madencilik sırasında bir blokta geçerli bir karmayı başarıyla hesaplayan bir madenci için bir teşviktir. Zincirin güvenliğine ve verimliliğine katkıda bulunarak, madencinin bu teşvikle ödüllendirilmesi, madencilerin söz konusu süreçte yasal olarak yer almak suretiyle (hacklemek yerine) blockchainin çıkarına en iyi şekilde devam etmelerini sağlamaktadır.

Bollinger Bands
Bollinger tarafından geliştirilen sistematik grafik deseninin yorumlanmasında yardımcı olan bir araçtır. Basit hareketli ortalamadan iki standart sapma veya bazı durumlarda üssel hareketli ortalama ile çizilen bir banttır.

Botlar
Alım-satım kurallarının önceden belirlenmiş bir algoritmaya dayalı olarak, trade işlemlerini çok hızlı bir şekilde yürüten otomatik ticaret yazılımlarıdır.

Bubble (Balon)
Balon tabiri, fiyatların piyasanın üzerinde anormal bir şekilde geçerli bir neden olmadan yükselmeye başladığı bir durumu açıklar. Bu durum, genellikle fiyatın hızlı bir düşüşüyle devam eder.

Bug Bounty (Bug Bulma Ödülü)
Bilgisayar kodunda güvenlik açıklarını ve sorunları bulmak için sunulan bir ödül. Çoğu zaman, kripto-para birimi şirketleri gibi protokoller, borsalar ve cüzdanlar tarafından, olası güvenlik ihlallerini veya hataları, düşmanca taraflar tarafından kullanılmadan önce tespit etmek için sunulur.

Bull (Boğa)
Piyasa fiyatlarının artacağı konusunda iyimser ve emin olan kişi yada piyasa beklentisidir. Ayı’nın tersidir.

Bull Trap(Boğa Tuzağı)
Bir varlığın düşüş eğiliminin yükselişte olduğu, ancak gerçekte gerçekleşmediği, uzun vadede boğaların para kaybetmesine yol açtığı sahte bir piyasa sinyali.

Buy to Dip (Dipten Alma)
Fiyatlar düşük bir noktada iken alma işlemine verilen bir tabirdir.

Buy Wall (Alış Duvarı)
Bir kripto para birimi belirli bir değerdeyken, güçlü alım talepleri belli bir fiyat üzerine yığıldığında görülür. Alım için uygun zaman işareti olarak algılanabilmekle birlikte, sahte duvar ihtimaline karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Burn (Coin Yakma)
Coin yada Token’in belirlenen bir kısmını kalıcı olarak kullanılamaz hale getirme işlemine verilen addır.

Byzantine Generals’ Problem (Bizans Generalleri Sorunu)
Bir grup veya topluluk içindeki tüm üyelerden tek bir strateji üzerinde fikir birliği gerektiren koşullarda, iletişimin güvenilir olmadığı veya doğrulanamadığı bir durum için kullanılan bir tabirdir. Bu anlaşma sorununun bir örneği, bir şehir etrafında kuşatılmış bir grup generalin saldırıya veya geri çekilmeye karar vermesi gerektiğidir. Her general saldırmaya ya da geri çekilmeye katılmalı ya da herkes kötüleşecektir. Bazı generaller hain, hatalı oylama yapabilir ve haberciler yanlış oylar verebilirler. Bu şartlar altında bir konsensusa ulaşılmalıdır. Kripto para biriminde, ağ katılımcıları gerçekleşen işlemler hakkında diğerlerine yanlış veya yanlış bilgi verdiğinde, ağ arızasına yol açabilir. Bkz. Bizans Hata Toleransı (BFT)

Byzant Fault Tolerant (Bizans Hata Toleransı – BFT)
Hata toleranslı dağıtılmış bilgi işlem sistemlerinin bir özelliği, bir mekanizma aracılığıyla fikir birliğine varmak, bileşenlerin arızalanabileceği ve kusurlu bilgilerin olabileceği durumlardır. Örneğin, Bitcoin, Blockchain üzerinde uzlaşma sağlamak için Proof of Work sistemini kullanan Bizans Fault Toleransıdır. Uygulamalar, mesajlaşma ve ağ sistemleri dahil olmak üzere blokchainin ötesinde konumlanmaktadır.


Candlesticks (Mumlar)
Mumlar, belirli bir zaman içindeki fiyat değişikliklerini göstermek için kullanılan bir grafik tekniğidir. Her mum 4 bilgi noktası sunar açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek ve düşük. Kısaca “candles” olarak da bilinir.

Centralized (Merkeziyet)
Az sayıda node’un tüm ağı kontrol altında tuttuğu bir organizasyon yapısıdır.

Central Ledger (Merkezi Defter)
Tüm finansal işlemleri kaydeden merkezi bir kurum (banka gibi) tarafından idare edilen bir defter

CPU (Central Processing Unit – Merkezi İşlem Birimi)
İşlemci veya CPU olarak da bilinen Merkezi İşlem Birimi, bir bilgisayarın üzerinde çalışan farklı bileşenleri koordine ederek bilgisayarın “beyinleri” olarak tanımlanır. CPU saat hızı kısaca gigahertz veya GHz olarak ölçülür.

Cipher (Şifreleme)
Bilgiyi şifreleyen ve şifre çözen algoritmaya verilen isimdir.

Circulation Supply (Dolaşımdaki Kaynak Miktarı)
Bir kripto paranın piyasada dolaşımda olan miktarıdır.

Client
Yerel bir bilgisayarda blockchain işlemlerine erişebilen ve bunları işleyen yazılımdır. Bunun ortak bir uygulaması bir kripto paranın tutulabildiği yazılım cüzdanıdır.

Close (Kapanış)
Kapanış fiyatını ifade eder; finans piyasalarındaki kullanılan kapanış fiyatına benzer.

Cloud Mining (Bulut Madenciliği)
İzlanda gibi ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerden kiralanmış, düşük maliyetli ve ortam sıcaklığı yıl boyunca soğuk bir ortamda barındırılan uzaktan işlem gücü ile yapılan madencilik türüdür. Madencilik sözleşmeleri farklı koşullar içerebilir.

Coin
Bağımsız olarak, kendi blockchainleri üzerinde çalışabilen kripto para birimleridir.

Cold Storage
Kripto paraların offline olarak barındırdığı alanlardır. USB’leri, çevrimdışı bilgisayarları veya kart tipi cüzdanları içeren kripto para birimlerinin offline depolanmasıdır.

Cold Wallet
Cold Storage’da barınan yani internete bağlı olmayan kripto para birimi cüzdanlarıdır.

Confirmation (Onaylar)
Bir işlem sadece blockchaindeki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanır. Bu noktada bir onaylama vardır. Her ek blok başka bir onaydır. Farklı borsalar, kripto para birimi işlem finalini dikkate almak için farklı sayıda onay gerektirir.

Consensus (Konsensüs)
Ağın tüm katılımcıları bu bloklarda yer alan blok ve işlemlerin sırası ve içeriği konusunda hemfikir olduğunda fikir birliği sağlanır.

Correction (Düzeltme)
Kripto para birimi veya genel piyasada, fiyatın aşırı arttığı yada düştüğü koşullarda genel trendin aksi yönde ortalama %10’luk bir tersine harekete verilen addır.

Cryptocurrency (Kripto Para)
Finansal işlemleri güvence altına almak, ek birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferini doğrulamak için güçlü şifreleme kullanarak işlemleri sağlanan dijital bir değişim aracıdır.

Cryptography
Bilgiyi güvence altına alan ve üçüncü şahısların özel bilgileri okumalarını engelleyen bir çalışma ve uygulama alanıdır.

Cryptographic Hash Function
Kriptografik hash mekanizmaları, değişken boyutlu işlem girdisinden sabit boyutlu ve benzersiz bir karma değer üretir. SHA-256 algoritması, bir şifreleme karma işlevinin bir örneğidir.


Deepweb
Arama motorları tarafından indekslenmemiş, karanlıkta bulunan, sadece belirli bir yazılım, yapılandırma veya yetkilendirmelerle erişilebilen internet içeriğinin bir kısmı.

Date Of Launch (Lansman Tarihi)
ICO’ların coin satışının başlama tarihidir.

Dead Cat Bounce (Ölü Kedi Sıçraması)
Büyük bir düşüşten sonra fiyatlarda geçici bir toparlanma.

Decentralize (Merkeziyetsizlik)
Ademi merkeziyetçilik, nodeların, küresel bir hedefe ulaşmak için dağıtılmış bir tarzda birlikte çalıştıkları bir sistemin tarifidir.

dApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar)
Merkezi olmayan bir ağda çalışan ve hata riskini en aza indirmeyi amaçlayan uygulama türüdür.

DAICO (Merkeziyetsiz Otonom ICO)
Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından önerilen, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlardan (DAOs) ve ICO’lardan gelen fikirlerin bir araya getirildiği projelerin merkezi olmayan bir şekilde finanse edilmesi için bir yöntem. ICO sürecinde, belirli şartlar yerine getirildiğinde destekçilerinin paralarının iadesi için oy kullanmasına izin veren bir yönetişim biçimi sunar.

DAO (Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar)
Akıllı sözleşmelerde kodlanmış kurallarla yürütülen bir kuruluş türüdür.

DEX (Merkeziyetsiz Borsalar)
Kullanıcıların, kripto-para birimi ve diğer varlıkları merkezi bir aracı olmadan satın almasına ve satmasına olanak veren P2P exchange’lerdir.

Decryption (Şifre çözme)
Şifreleme yoluyla okunamayan veriyi şifrelenmemiş şekline geri dönüştürme işlemi.

Deflation (Deflasyon)
Bir ekonomide genel fiyatlar seviyesinin düşürülmesi.

Delegated Proof Of Stake (dPOS)
Kullanıcıların oy hakkına orantılı olarak, blockchainde blok üreten delegeler için oy kullanabilecekleri bir uzlaşma mekanizmasıdır. Blockchain konsensus protokollerinin verimliliğini ve çevre dostu olmasını arttırmayı amaçlamaktadır.

Depth Chart (Derinlik çizelgesi)
Limit emirlerine dayanarak bir para birimindeki satın alma (talep) ve satış (arz) emirlerini gösteren bir grafiktir. Tablo, piyasanın bir işlemi kabul etme olasılığının en yüksek noktasını göstermektedir.

Derivative (Türev)
Değerini bir dayanak varlık, endeks veya faiz oranının performansından alan bir sözleşme.

Derivative Market (Türev Piyasalar)
Türev araçlar, vadeli işlem sözleşmeleri veya opsiyonlar gibi enstrümanlar için kamusal piyasa, diğer kripto-para varlıkları formlarından türetilmiştir.

Difficulty (Zorluk)
Yeni bir blok bulmanın zorluğu göreceli bir ölçüdür. Bitcoin’de zorluk, madenciler ağı tarafından harcanan gücün bir fonksiyonu olarak periyodik olarak ayarlanır.

Dijital Emtia
Elektronik olarak aktarılan ve belirli bir değere sahip olan maddi olmayan duran varlık.

Digital Currency (Dijital Para Birimi)
Dijital para yada elektronik para olarak da bilinen dijital para birimi, yalnızca dijital biçimde kullanılabilen, anlık işlemlere ve sınırsız mülkiyet devriye imkân sağlayan para birimeridir.

Digital Identity (Dijital Kimlik)
İsim, adres, sosyal güvenlik numarası ve daha fazlası gibi kişisel bilgilerin dijital temsili ve saklanmasıdır. Blockchain’de, dijital kimlik merkeziyetsiz ve kimlik doğrulaması için güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Digital Signature (Elektronik İmza)
İçeriğini ve gönderenin kimliğini doğrulamak için elektronik olarak iletilen bir belgeye bağlı anahtar şifrelemeyle üretilen bir dijital kod.

Dildo
Bir kripto para biriminin fiyatındaki değişiklikleri gösteren bir grafikte bulunan uzun yeşil veya kırmızı çubuktur.

Dağıtılmış Konsensüs
Bir ağdaki çeşitli bilgisayarlar tarafından merkezi bir yetki olmadan merkezi olmayan bir şekilde çalışmasını sağlayan toplu sözleşme.

DDoS Saldırısı
Bir makine veya ağ kaynağı üzerinden internete bağlı bir sunucunun hizmetlerine eş zamanlı çok fazla sayıda istek gönderme vb yoluyla bozarak, talepleri sisteme yükleyerek, yasal isteklerin karşılanamamasını sağlar.

Distributed Ledger (Dağıtılmış Defter)
Dağıtılmış defterler, verinin merkezi olmayan nodelar ağında depolandığı defterlerdir. Dağıtılmış bir defter, bir kripto para birimini içermez. Kısıtlı erişimli ve özel olabilir.

Distributed Ledger Technology (DLT)
Dağıtılmış defterlerin altında yatan teknoloji. Bu terim, çoğunlukla dağıtılmış defter teknolojisinin benimsenmesi etrafında kurumsal kullanım vakaları bağlamında tartışılmaktadır.

Distributed Network (Dağıtılmış Ağ)
İşlem gücü ve verinin merkezi bir veri merkezi veya otoritesi olmaksızın nodelar üzerine yayıldığı bir ağ türü.

Dominance (BTC Dominasyonu)
BTC Dominance olarak da bilinen, Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu diğer tüm kripto para birimlerinin piyasadaki genel durumu ile karşılaştıran bir endekstir.

Dump
Fiyattaki ani ve keskin düşüştür.

DYOR (Do Your Own Research)
Eski bir mikronezya atasözü der ki: “Kendi Araştırmanızı Kendiniz Yapın”


Enterprise Ethereum Alliance (EEA)
İş uygulamalarında, Ethereum’u ticari kullanım amaçlı olarak, birlikte çalışan bir grup Ethereum geliştiricisi ve girişimcisi tarafından kurulan bir büyük şirkettir.

Emission (Emisyon)
Emisyon, yeni coinlerin oluşturulduğu ve piyasaya sürüldüğü hızdır.

ERC-20
Ethereum tabanlı, akıllı sözleşme kullanan bir token standardıdır. Adresler ve veri erişimi arasında aktarım da dahil olmak üzere, tokenler arasındaki etkileşimleri tanımlayan ortak bir kural listesidir.

ERC-721
2017 yılında yürürlüğe giren bir Ethereum İyileştirme Önerisidir. Akıllı sözleşmelerin ERC-20 tokenlerine benzer şekilde, geleneklere benzer semboller olarak çalışmasını sağlar.

Escrow (Emanet)
Bir emanet, üçüncü bir tarafın, işlem yapan taraflarca kararlaştırılan koşullara bağlı olarak, ödeme yapan taraflar için para veya evrakları aldığı ve dağıttığı sözleşmeye dayalı bir sözleşmedir. Bu işlem blockchaindeki akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatikleştirilebilir.

Ether
İstenen işlemleri yürütmek üzere makineleri teşvik etmek için dağıtım uygulama platformunun (Ethereum) işleyişinde kullanılan ödeme şekli.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)
Kodun tam olarak amaçlandığı gibi yürütülmesini sağlayan Turing-complete sanal makinesidir. Her akıllı sözleşme için çalışma ortamıdır. Her Ethereum node’u, blockchainde fikir birliğini korumak için EVM’de çalışır.

Exchange (Borsalar)
kripto para exchange’leri, müşterilere, fiat para ya da diğer kripto para birimleri üzerinden, kripto para ticaretine izin veren işletmelerdir.

Exchange Traded Fund (Borsa Yatırım Fonu – ETF)
Stoklar, tahviller ve kripto para birimleri gibi varlıkların bir kolajını takip eden ancak tek bir hisse senedi gibi işlem gören bir güvenlik fonudur.


Faucet (Musluk)
Genellikle bir web sitesinde veya uygulamada barındırılan bir kripto para ödül sistemidir. Kullanıcıları belirli görevleri tamamladığı için ödüllendirir. Çoğunlukla kripto paralara ilgi duyan insanlara teşvik amaçlı kullanılan bir tekniktir.

Fiat
Merkez Bankaları tarafından üretilen piyasada geçerli olan gerçek para birimidir. Nakit yada Kartlar üzerinde tutulabilir.

Fiat-Pegged kripto para
“Pegged kripto para” olarak da bilinir. Her bir sabitlenmiş kripto para biriminin karşılığı olarak, rezervlerde, belirli bir nakit değerine sahip olması garanti edilir.

Flipping
Bir yatırım stratejisidir. ICO’lar bağlamında, borsalarda listelenmeden önce tokenlere yatırım yapma stratejisini ifade eder. Daha sonra ikincil piyasadaki borsalarda işlem yapmaya başladıklarında kâr için satılmaya başlanır.

FOMO (Fear Of Missing Out)
“Kaybetme korkusu” olarak ifade edilebilecek bir terimdir. Potansiyel olarak kârlı bir yatırım fırsatını kaçırıp, daha sonra pişman olmamak için fiyat yükselirken yakalamaya çalışma hissini ifade eder.

FORK (Blockchain)
Çatallar veya zincir bölünmeleri, blockchainin alternatif bir versiyonunu oluşturarak, aynı anda çalışmak üzere iki blockchain bırakır. Bir örnek olarak DAO hack vakasının ardından çatallanan Ethereum ve Ethereum Classic’dir.

FORK (Yazılım)
Proje çatalı olarak da bilinen bir yazılım çatalı, geliştiricilerin mevcut bir yazılım projesinden teknolojiyi (kaynak kodu) alması ve yeni bir proje oluşturmak için değiştirmesidir. Bir örnek, Bitcoin’in bir yazılım çatalı olan Litecoin’dir.

FUD
“Korku, belirsizlik ve şüphe” anlamına gelen bir kısaltmadır. Olumsuz, yanıltıcı veya yanlış bilgi yaymak suretiyle, belirli kripto paralar ya da kripto-para piyasası algısını olumsuz etkilemek için uygulanan bir stratejidir.

Full Node
Kurallarını gözlemlemek ve uygulamak için bir blockchainin tüm historysini indiren node’lardır.

Fundamental Analysis (Temel Analiz – FA)
Bir varlığın altında yatan değeri, teknoloji, takım, büyüme beklentileri ve diğer göstergelere bakarak araştıran bir analiz biçimidir. Değer yatırımı adı verilen bir yatırım stratejisinin parçası olarak temel analiz yapılır.

Futures (Vadeli)
Bir vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir emtia veya varlığın önceden belirlenen bir fiyatta gelecekte belirli bir zamanda alınması veya satılması için standartlaştırılmış bir yasal anlaşmadır.


Gains
Kazançlar, değer veya kârdaki artışa işaret eder.

Gas
Ethereum platformunda, işlem yapmak veya akıllı sözleşmeler yapmak için hesaplama çabasını ölçmek veya Ethereum ağında dApp’leri başlatmak için kullanılan bir terimi ifade eder. Ethereum ağının “yakıtı” dır. GWEI olarak da tabir edilebilir.

Gas Limit
Ethereum platformunda, kullanıcının bir işlem için harcamak istediği maksimum gaz miktarını ifade eden bir terim.

Gas Price
Ethereum platformunda, bir işlem için ödemek istediğiniz bedeli ifade eden bir terim. Daha yüksek bir gaz fiyatının belirlenmesi, madencilerin bu işlemler üzerinde başkalarına öncelik vermesini teşvik edecektir.

Genesis Bloğu
Yeni bir blockchain oluşturmak için işlenen ve onaylanan ilk veri bloğudur. Genellikle blok 0 veya blok 1 olarak adlandırılır.

Golden-Backed kripto para (Altın Destekli)
Altın değerini temsil eden coinlerdir. Örneğin, bir fiziksel gram altın bir coina eşittir. Altın gramı bir kasada saklanır ve diğer madeni paralarla satılır.

GPU (Graphichal Processing Unit – Grafik İşleme Birimi)
Daha yaygın olarak bir grafik kartı olarak bilinen bilgisayarlarda 3D görüntüler oluşturan bir bilgisayar çipidir. Ancak kripto para madenciliği için verimli olduğu ortaya çıkmıştır.

Group Mining – Pool Mining(Grup Madenciliği)
Madencilik Havuzu demektir. Bir grup madencinin aynı network üzerinde ortak bir havuz kullanarak yaptığı mining işlemlerini barındırır.

GWEI
Ether içeren işlemlerde gaz maliyetini tanımlamada kullanılan değer.


Halving
Toplam onaylanmış blok başına düşen bitcoinlerin yarıya indiği ve her 210.000 blokun kazıldığı bir olay.

Hard Cap
Bir ICO’nun ulaşabileceği maksimum değerdir. Sabit bir sınırdır ve buna ulaşırsa, daha fazla para toplanmayacaktır.

Hard Fork (Blockchain)
Daha önce geçersiz olan tüm işlemleri doğrulayan ve daha önce geçerli olan tüm işlemleri geçersiz kılan bir protokol değişikliği türü. Bu çatal türü, tüm nodeların ve kullanıcıların çatallı protokol yazılımının en son sürümüne yükseltilmesini gerektirir. Sert bir çatalda, tek bir kripto para birimi ikiye bölünür, bu da eski protokolü izleyen bir blockchaine ve en yeni protokolü izleyen diğerine yol açar. Bazı örnekler Bitcoin ve Bitcoin Cash veya Ethereum ve Ethereum Classic’dir.

Hash
Rasgele görünen ve şifresiz veri elde edilemeyen sabit uzunlukta bir çıktı ile, rasgele boyuttaki giriş verileri üzerinde bir karma fonksiyonu gerçekleştirme eylemidir. Bir hashın önemli bir özelliği, aynı algoritmayı kullanırken belirli bir belgeyi hash etme çıktısının her zaman aynı olacağıdır.

Hash Fonksiyonu
Rasgele büyüklükteki verileri sabit boyuttaki verilere eşlemek için kullanılan herhangi bir işlev.

Hash Power / Hash Rate
Şebekenin sürekli olarak çalışması için tüketilen hesaplama gücü miktarı için bir ölçü birimi. Bilgisayarın Hash Hızı, üretilen saniyedeki hashlere bağlı olarak kH/s, MH/s, GH/s, TH/s, PH/s veya EH/s olarak ölçülebilir.

Hidden Cap
Bir ekibin, ICO’da yatırımcılardan almayı seçtiği para miktarının bilinmeyen bir limiti. Gizli Cap’in amacı, büyük yatırımcıların toplam tavan değerini doğru bir şekilde anlamalarını ve yatırımlarını bu sonuca göre ayarlamalarını sağlamadan, daha küçük yatırımcıların para yatırmasına izin vererek oyun sahasında tutmaktır.

HODL
Fiyat veya piyasalardaki herhangi bir değişiklikten bağımsız olarak, uzun süreli yatırım yapılan bir tür pasif yatırım stratejisidir. Bu tabir, bir bitcoin forumunda yapılan yazım hatası nedeniyle ilk kez ünlendi ve başlı başına bir terim haline geldi.

Hosted Wallet
Üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcı tarafından yönetilen bir cüzdandır .

Hot Storage
Kripto para birimlerine daha hızlı erişim sağlayan özel anahtarların çevrimiçi depolanması.

Hibrit PoW / PoS
Hibrit bir PoW / PoS, hem Proof-of-Stake hem de Proof-of- Work’in ağ üzerinde fikir birliği dağıtım algoritmaları olarak kullanılmasını sağlar. Bu yaklaşım, PoW konsensüsünün güvenliğini ve PoS’nin yönetim ve enerji verimliliğini bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Hyperledger (Hyperledger Vakfı)
Hyperledger, Blockchain tabanlı dağıtılmış defterlerin işbirlikçi gelişimini desteklemek amacıyla, 2015 yılında Linux Vakfı tarafından başlatılan açık kaynak bloklu blokların ve blockchain ile ilgili araçların bir şemsiye projesidir.


Inflation (Enflasyon)
Fiyatlarda genel bir artış ve paranın satın alma değerinde düşüş.

Initial Coin Offering (ICO)
Startupların başlangıç aşamasında sermaye artırma ve kaynak sağlamanın bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Kripto para birimleri kullanan bir tür kitle fonlamasıdır. Dolandırıcılar ve piyasa manipülatörlerinin ortaya çıkması nedeniyle ICO’lardaki güvenilirlik oranı zaafa uğramıştır.

Initial Token Offering (ITO)
ICO’lara benzer şekilde, ancak odak noktası, bir yazılımda veya bir ekosistemde kullanım biçiminde kanıtlanmış (veya kanıtlanmamış) içsel faydaya sahip tokenlerin sunulmasıdır.

Initial Bounty Offering (IBO)
Yeni bir kripto para biriminin kamuya açık hale getirildiği aşamada, çeviri yapmak, pazarlama yapmak gibi gönüllü sağlanan faydalara mukabil zaman harcayan ve katkı sağlayan kişilere ödüller yoluyla dağıtıldığı sınırlı süreli bir süreçtir. Paraları satın alabileceğiniz bir ICO’dan farklı olarak, bir IBO işlemi normal bir yatırımcıdan daha fazla bir bağlılık gerektirir.


Know Your Customer (KYC)
“Müşterinizi Tanıyın” kısaltması. Bu süreç bir müşterinin veya finans kuruluşunun bir müşterinin kimliğini küresel kara para aklamayı önleme yasalarına uygun olarak doğrulama yükümlülüğü anlamına gelir. Çoğu borsada, fotoğraf, kimlik ve veya bir yazının fotoğrafını talep etme yoluyla bu işlemi yerine getirmektedir.


Ledger
Değiştirilemeyen finansal işlemlerin kaydı, sadece yeni işlemlerle eklenir.

Leverage (Kaldıraç)
Finansal piyasalarda fonların kullanılabilirliğini artırmak için marjin ticareti sırasında borsa tarafından sunulan bir nevi işlem kredisidir.

Lightning Network
Bir blockchainin üstünde çalışan bir “ikinci katman” ödeme protokolüdür. Teorik olarak, katılımcı nodelar arasında hızlı ve ölçeklenebilir işlemler sağlayacaktır. Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununa bir çözüm olarak lanse edilmiştir.

Limit Emri / Limit Alım / Limit Satışı
Tüccarlar tarafından belirli bir fiyata ulaşıldığında kripto parayı almaya veya satmaya yönelik emirlerdir.

Likidite
Bir kripto para biriminin genel piyasa fiyatını etkilemeden ne kadar kolay satın alınabiliyor ve satılabiliyor olduğunun göstergesidir.

Longlamak
Kâr için daha yüksek bir fiyata satma beklentisiyle bir kripto para birimi satın aldığınız bir durum.


Mainnet
Kendi teknolojisini kendi teknolojisiyle ve protokolüyle çalıştıran bağımsız bir blockchain. Ethereum ve Neo gibi diğer popüler ağların üzerinde çalışan projeler ile karşılaştırıldığında, kendi şifreleme veya coinlarının kullanıldığı canlı bir blockchaindir.

Market (Piyasa)
Ticari ilişkilerin yürütüldüğü online veya offline bir arenadır. Genellikle kripto para birimlerini ve sektörde faaliyet gösteren projeleri ifade eden “kripto piyasası” olarak adlandırılır.

Market Cap (Piyasa Kapitalizasyonu – MCAP)
Bir kripto para biriminin fiyatının toplam değeridir. Kripto para biriminin göreceli büyüklüğünü anlamanın yollarından biridir.

Market Order / Market Buy-Sell
Bir borsa üzerinde bir kripto para biriminin mevcut en iyi fiyat üzerinden satın alınması veya satılması işlemidir. Piyasa emirleri alıcı olarak doldurulur ve satıcılar ticaret yapmaya isteklidir.

Margin Call
Bir yatırımcının hesap değeri marj bakım miktarının altına düştüğünde görülür. Bu durumda aracı kurum (yada borsa), yatırımcının işlemine devam etmek için gerekli asgari bakım miktarını karşılamak için ek para veya menkul kıymet yatırmasını talep edecektir.

Marjin Ticareti (Margin Trading)
Bir tüccarın bir aracı kurumdan para almak için borçlanarak fon kullandığı bir prosedürdür. Ki bu da aracı kurumdan borç için teminat teşkil eder. Piyasanın, marjin işlemlerinin tam tersi yönde hareket etmesi, bir marj çağrısı alan tecrübesiz tüccarlar için riskli sonuçlar doğurabilir. Marjin işlemlerde ilgili para için long yada short açmak gerekir.

Masternodes
Masternodlar, sahibi tarafından tutulan ve full node gibi çalışan bir sunucudur. Ancak anonimleştirme işlemleri, takas işlemlerini düzenleme, yönetişim ve oylama gibi ek işlevsellikler de içermektedier. Başlangıçta Dash tarafından kuruldu. Sunucuların sahiplerini blockchainde bir hizmet sağlamak için ödüllendirmesi bu işlemi popüler bir hale getirdi.

Max Supply (Maksimum Kaynak Miktarı)
Bir Kripto Para Biriminin yaşamında var olabilecek maksimum coin miktarını göstermektedir.

Merkle Ağacı
Kriptografide, her yaprak nodeunun bir veri bloğu ile etiketlendiği ve yaprak olmayan her nodeun, child nodelerinin etiketlerinin kriptografik karması ile etiketlendiği bir ağaç yapısıdır. Karma ağaçlar, blokajların içeriğinin verimli ve güvenli bir şekilde doğrulanmasına izin verir, çünkü her bir değişiklik yukarı doğru yayılır, bu nedenle doğrulama sadece en iyi hash değerine bakılarak yapılabilir.

Microtransaction (Mikro işlem)
Bir e-kitabın sayfaları ya da oyundaki öğeler gibi yaygın dijital ürün ve hizmetlerin karşılığında çok küçük ödemelerin yapılabileceği bir iş modeli.

Mineable (Kazılabilir)
Bazı kripto para birimlerinde madencilerin kendi yarattıkları güçlere katkıda bulunarak blok oluşturmaları için yeni oluşturulan kripto paralarla ödüllendirilebilecekleri bir sistem vardır. Kripto para birimleri ile bu şifreleme işleminin yeni şifreleme üretme kabiliyetinin onaylanması yoluyla kazınabildiği söylenebilir.

Not Mineable (Kazılamayan)
Bazı kripto paralar, yalnızca yıllık staking gibi diğer mekanizmalar yoluyla üretilir. Bu kripto paraların bazıları mineable değildir.

Miners (Madenciler)
Madencilik sürecinde yer alan bir blockchain’e katkıda bulunur. Bunlar, büyük çaplı operasyonları olan profesyonel madenciler olabildiği gibi, kuruluşlar yada evde, ofiste madencilik rigleri barındıran bireysel girişimciler olabilir.

Madencilik (Mining)
Blokların blok taşına eklendiği, işlemlerin doğrulandığı işlemlerdir. Ayrıca, yeni bitcoinlerin veya bazı altcoinlerin oluşturulduğu süreçtir .

Madencilik Sözleşmesi (Mining Contract)
Kullanıcıların online madencilik kapasitesini kiralayabileceği veya yatırım yapabileceği bulut madenciliği için kullanılan terimdir.

Madencilik Havuzu (Mining Pool)
Birden fazla madencinin bilişim gücünü birleştirerek blockchaindeki bir sonraki bloğu bulmada ölçek ekonomisi ve rekabet gücü elde etmelerini sağlayan bir kurulum. Ödüller, madencilik havuzuna bağlı olarak farklı anlaşmalara göre bölünmüştür. Bunun için bir başka terim de Grup Madenciliğidir.

Madencilik Ödülü (Mining Reward)
Transaction işlemlerine katkıda bulunan bilgi işlem kaynaklarından kaynaklanan ödüldür. Madencilik ödülleri genellikle yeni basılmış coinlerin ve işlem ücretlerinin bir karışımıdır.

Mining Rig (Madencilik Rigi)
Madencilik için kullanılan bir bilgisayar türüdür. Bir madencilik teçhizatı, madencilik için ayrılmış bir donanım parçası ya da diğer görevler için de kullanılabilen, yarı zamanlı madencilik yapılan bir bilgisayar olabilir.

Mixing Service (Karıştırma hizmeti )
Tumbler olarak da bilinir. Kripto para birimi işlemlerinin gizliliğini ve anonimliğini, potansiyel olarak tanımlanabilir veya “kusurlu” kripto para birimlerini diğer alakasız işlemlerle karıştırarak “anonimlik” sağlar. Böylece kripto para biriminin ne için kullanıldığını ve kime ait olduğunu izlemek zorlaşır.

Moon
Bir kripto para biriminin fiyatında yukarı doğru istikrarlı ve ivmeli bir hareketin olduğu duruma denir. When Lambo, When Moon gibi farklı şekillerde kullanılabilir.

Moving Average Convergence/Divergence (MACD – Hareketli Ortalama Yakınsama/Iraksama)
Teknik analiz metodu, iki fiyat hareketli ortalama arasındaki ilişkiyi gösteren ve trend takip eden bir momentum göstergesidir. Hesaplama, 12 günlük EMA’dan 26 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) çıkarılarak yapılır.

Mt.Gox
Mtgox, kullanıcıların fiat-bitcoin değişiminde yer alabilecekleri ilk web sitelerinden biri oldu. 2014 yılında Mt. Gox, yaklaşık 850.000 bitcoin kaybolduktan veya çalındığı bildirildikten sonra kapatıldı. Mt. Gox, 2006’da Magic The Gathering Online Exchange adıyla (kısaltması MT.GOX) Jed McCaleb tarafından kuruldu. 2011’de Mark Karpelès’e satıldı.

Multi-Signature (Çoklu İmza)
Çoklu imza adresleri, bir işlemi yetkilendirmek için birden fazla anahtarı gerektiren ek bir güvenlik katmanı sağlar.


Network (Ağ)
Bir ağ, herhangi bir anda bir blockchainin işleyişindeki tüm nodelara atıfta bulunur.

Node (Düğüm)
Blockchain ağının bir katılımcısı tarafından işletilen defterin bir kopyasını barındıran blockchain ağına dahil her bir bilgisayarın rolüdür.

Nonce
Bir işlem bir madenci tarafından hashlendiğinde, bir kez kullanılmaya yönelik isteğe bağlı bir sayı üretilir. Bu, bir nonce olarak adlandırılır.


Off-Ledger Para Birimi
Belirtilen blockchain defterinin dışında oluşturulan (basılmış) bir para birimi kabul edilir veya kullanılır.

On-Ledger Para Birimi
Hem blockchain defterinde hem de bitcoin gibi blockchain defterinde kullanılan bir para birimi.

Offline Depolama
İnternet’e bağlı olmayan cihazlarda veya sistemlerde kripto para barındırma eylemi.

Online Depolama
İnternet’e bağlı cihazlarda veya sistemlerde kripto para biriktirme eylemi. Çevrimiçi depolama, daha fazla rahatlık sağlar. Fakat aynı zamanda hırsızlık riskini artırır.

One Cancels The Other Order (Bir Emir Diğerlerini İptal Ettitir – OCO)
Kripto-para birimi için iki emir (satış ve stop-loss) eşzamanlı olarak yerleştirildiği bir durumda, eğer biri kabul edilirse diğeri iptal edilir.

Open/Close (Açma-Kapama)
Bir kripto para biriminin, örnek bir zaman diliminde açıldığı/işleme başladığı yada kapandığı/işlemin kapatıldığı fiyattır. Genel olarak, bu şartlar, ticaretin gerçekleştiği günün belirli saatlerinde olduğu için, geleneksel finansal piyasalarda daha kullanışlıdır.

Open Source (Açık Kaynak)
Açık kaynaklı yazılım, telif hakkı sahibinin, yazılımı, herhangi bir amaç doğrultusunda yazılım üzerinde çalışma, değiştirme ve dağıtma haklarını halka açık olarak verdiği bir lisans altında piyasaya sürülen bir yazılımdır. Aynı zamanda, katılımcıların daha büyük ortak iyiliğin peşinde, özgür ve açık bilgi paylaşımına inanan bir felsefedir.

Option (Opsiyonlar)
Alıcıya, belirli bir fiyata geldiği zamanda varlık veya enstrüman satın alma veya satma hakkı veren bir sözleşmedir. Eski ve son kullanma tarihinden önce herhangi bir zamanda kullanılabilen Amerikan ve Avrupa seçenekleri vardır ve ikincisi sadece son kullanma tarihinde geçerlidir.

Oracles
Belirtilen şartlar altında söz konusu sözleşmelerin yürütülmesi için akıllı sözleşmelere veri sağlayarak gerçek dünyayı ve blockchaini birbirine bağlayan bilgileri tespit eden ve doğrulayan bir temsilci.

Orphan (Yetim)
Ana zincirin parçası olmayan blockchaindeki geçerli bir blok. İki madencinin benzer zamanlarda blok üretmesi veya bir saldırganın işlemleri tersine çevirmeye çalışmasıyla ortaya çıkabilirler. Bu bazen “müstakil blok” olarak da bilinir.

Overbought (Aşırı Alım)
Bir kripto para birimi bir zaman dilimi içinde çok fazla yatırımcı tarafından satın alındığında, uzun bir süre için fiyatı arttığı koşula denir. Bu, herhangi bir gerekçelendirme yapılmadan gerçekleştiğinde, kripto para birimi aşırı alım olarak kabul edilir ve bir satış, düşüş dönemi beklenir.

Oversold (Aşırı Satım)
Bir kripto para birimi zaman içinde daha fazla yatırımcı tarafından satıldığında, fiyatı uzun bir süre azalır. Bu, herhangi bir geçerli sebep olmadan gerçekleştiğinde, kripto para aşırı satım olarak kabul edilir ve bir satın alma, yükseliş dönemi beklenir.

Over The Counter (OTC)
Bir borsa dışında, p2p yoluyla özel alım satım yapılan bir işlem olarak tanımlanır. Borsaya izin verilmeyen ya da işlem gören miktarların piyasaları hareket ettireceği durumlarda, OTC yöntemi kullanılabilmektedir.


Parite
Bir kripto para ile diğeri arasında ticaret, örneğin, BTC/ETH paritesi.

Paper Wallet (Kağıt Cüzdan)
Özel anahtarınızı veya seed phrase içeren fiziksel bir dökümandır.

Peer To Peer (Noktadan Noktaya – P2P)
Dağıtılmış bir ağda taraflar arasındaki merkezi olmayan direkt etkileşimlerin genel adıdır.

Permissioned Ledger (İzinli Defter)
Kısıtlamalarla tasarlanan bir defterdir. Yalnızca erişime ihtiyacı olan kişi veya kuruluşların buna erişim izni vardır.

Platform
Tokenlerin üzerinde çalıştığı ana blockchaini ifade eder. Ayrıca, kripto para birimleriyle işlem yapabileceğiniz exchange (borsa) anlamına da gelebilir.

Ponzi Şeması (Ponzi Scheme)
Mevcut yatırımcılara, sisteme yeni eklenen yatırımcılar tarafından sağlanan fonlardan, söz konusu getirilerin ödenmesini içeren hileli yatırım çeşididir.

Portfolio (Portföy)
Bir yatırım şirketi, hedge fonu, finans kurumu veya bireysel tarafından tutulan kripto para birimleri veya kripto varlıkları koleksiyonu.

Pre-mine
Bir madenin başlangıç arzının bir kısmı ya da tamamı, kamulaştırma sırasında ya da öncesinde, madencilik yoluyla zaman içinde üretilmek yerine önceden üretilir. Kitle fonlaması veya pazarlama gibi meşru amaçlar için kullanılabilirler.

Pre-sale
Bir ICO’dan önce gerçekleşen bir satış, finansman için halka açık hale getirilir.

Private Key, Secret Key
Asimetrik anahtar şifreleme işleminde oluşturulmuş, ortak anahtarla eşleştirilen bilgilerin bir şifresi, ortak anahtarla yazılan bilgilerin şifresini çözmek için kullanılır.

Proof Of Authority (PoA)
Transaction üretimi için kimliği kullanarak nispeten daha hızlı işlemler sağlayan bir blockchain konsensus mekanizmasıdır.

Proof of Burn (PoB)
Bir blockchaini diğerine, daha fazla enerji verimliliği ile ön yüklemesini amaçlayan bir bloktur. Bir coini “olmayan” bir adrese gönderererek “yakılmasını” doğrulayarak işlem yapar.

Proof of Developer(PoD)
Anonim bir geliştiricinin çalışan bir model sunmadan yükseltilmiş fonları ortadan kaldırmasını önlemek için, bir kripto para birimi oluşturan gerçek, yaşayan bir yazılım geliştiricisinin kanıtını sağlayan herhangi bir doğrulama yöntemidir.

Proof Of Stake (PoS)
Tüm coinlerin en başta üretildiği, minerların sadece işlem ücreti aldığı, blokların ise elde tutulan en çok coin adedine (stake) sahip cüzdanlar öncelikli olmak üzere random node’lar tarafından üretildiği konsensüs mekanizmasının adıdır.

Proof Of Work (PoW)
İşlemleri doğrulamak ve yeni bloklar oluşturmak için hesaplama yoğun algoritmaların çözümünü içeren bir blockchain konsensus mekanizmasıdır. Coinler süreç içinde minerlar tarafından üretilir.

Protokol
Bir ağ üzerinde etkileşimleri tanımlayan kurallar kümesi, genellikle bir konsensüs üzerinde fikir birliği, işlem doğrulama ve ağ katılımını içerir.

Public Address (Açık Adres)
Kullanıcının açık anahtarının kriptografik karması olup, kullanıcının, ödeme isteğinde bulunma adresi olarak kullanılmasını sağlar.

Public Blockchain
Herkes tarafından erişilebilen açık bir blockchain türü.


QR kod
Grafiksel siyah-beyaz bir desene kodlanmış bilgileri gösteren makine tarafından okunabilen bir etiket. Kripto para birimleri için, cüzdan adreslerini başkalarıyla kolayca paylaşmak için kullanılır.


Raiden Network
Ethereum blockchainde anlık, düşük ücretli ve ölçeklenebilir ödemelerin yapılmasını hedefleyen bir zincirleme ölçekleme çözümü. Bitcoin’in Lightning Network’üne benzer.

Replicated Ledger (Çoğaltılmış Defter)
Bir ağdaki dağıtılmış defterin bir kopyası, bir kripto para birimi ağındaki tüm katılımcılara dağıtılır.

Ranking (Coin Sıralaması)
Bir kripto para biriminin piyasa değeri açısından diğer krip paralara göre sıralaması.

REKT
Bir tradedeki kötü bir zararı açıklayan “wrecked” kelimesi yerine kullanılan argo bir kısaltma tabirdir.

Reverse Indicator
Kripto para birimlerinin fiyat hareketlerini tahmin etmede her zaman yanlış tarafta yer aldıkları için almama veya satmama konusunda bir gösterge olarak kullanabileceğiniz bir kişi. İronik ve mecazi tabirdir.

ROI (Return Of Investment)
Yatırımın getirisini tanımlar. Kısaca, net kar ve yatırım maliyeti arasındaki orana denir.

Relative Strength Index (RSI)
J. Welles Wilder tarafından geliştirilen fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum osilatör görevi gören bir teknik analiz indikatörüdür. Sıfır ve 100 arasında salınım yapar. Bir kripto paranın RSI göstergesi 70’in üzerinde olduğunda aşırı alım, 30’un altında olduğunda aşırı satım kabul edilir.


Satoshi (SATS)
0.00000001 BTC değerine sahip en küçük bitcoin birimi.

Satoshi Nakamoto
Bitcoin’i kuran kişi veya bireyler. Satoshi Nakamoto’nun kimliği gerçekte hiç doğrulanmamıştır.

Scam
Sahte veya aldatıcı bir kripto para birimi veya ICO .

Scrypt
Bitcoin madenciliğinde kullanılan SHA-256’ya alternatif bir Proof-of Work (PoW) algoritması. Scrypt madenciliği, ASIC’lerin sahip olduğu avantajı azaltmayı ve böylece ağ katılımını ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan saf CPU gücü yerine daha fazla belleğe dayanan bir yapıdır.

Second-Layer Solutions
Özellikle mikro işlemler ya da eylemler için ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini artırmak için halka açık bir blockchain üzerine kurulu bir dizi çözüme denir. Bazı örnekleri; Plazma, TrueBit, Lightning Network ve daha fazlası.

SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu)
ABD hükümetinin, federal menkul kıymet yasalarının uygulanmasından, menkul kıymet kurallarının önerilmesinden ve menkul kıymetler endüstrisinin, ülkenin hisse senedi ve opsiyon borsalarının ve diğer ilgili faaliyet ve organizasyonların düzenlenmesinden sorumlu bağımsız bir birimidir.

Seed
Deterministik cüzdan için anahtarlar elde ederken tek bir başlangıç noktasını ifade eder. Genellikle sahibin bir cüzdanı hızlı bir şekilde yedeklemesi veya geri yüklemesini sağlamak için bir dizi kelime olarak sunulur.

SegWit (Segregated Witness)
Bitcoin üzerinde işlemin geçirgenliğini düzeltmeyi amaçlayan bir Bitcoin İyileştirme Önerisidir(BIP). Geçmişte, bloklarda “şahit” bilgisini (imzaları) değiştirirken, işlem kimliğini ve onun müteakip hash değerini değiştirir. SegWit, imzaları ayırıp içeriği engelleyerek bunu düzeltmeyi amaçlar. Bu değişikliğin bir yan getirisi de daha küçük blok boyutları ve ikinci katman çözümlerini destekleme kabiliyetidir.

Sell Wall (Satış Duvarı)
Bir kripto para belirli bir değere ulaştığında büyük bir satış baskısının geldiği bir durumdur. Bu durum bazen, talebi karşılayabilmek için arzın artırılması amacıyla kullanılabilir.

Side Chain (Yan Zincir)
Birincil blockchaine paralel olarak çalışan bir blockchain defteridir. Birincil zincir ve yan zincir arasında iki yönlü bir bağlantı vardır. Bu, yan zincirin kendi protokolleri veya muhtelif mekanizmalarını kullanarak birincil blockchainden bağımsız olarak çalışmasına izin verir.

SHA-256 (Secure Hash Algorithm)
İlk olarak NSA tarafından tasarlanmış olan, Bitcoin Proof-of-Work’de (PoW) kullanılan metinler için 256 bitlik imza oluşturan bir şifreleme hash algoritmasıdır.

Sharding
Sharding, blockchainin tam bir kopyasını ve tüm transaction historysini ayrılmış bölümlerde barındırmasını sağlayan bir ölçekleme yaklaşımıdır. Böylece her bir ayrılmış bölüm paralel olarak işlenebilir. Blockchainin konsensus hızını ve ölçeklendirmesini artırır.

Shilleme
Bir kripto para veya ICO projesini coşkuyla teşvik etme eylemi.

Shitcoin
Gerçek bir potansiyel değeri veya kullanımı söz konusu olmayan coin.

Shortlama
Bir traderın, fiyatın düşmeye devam edeceği beklentisiyle hareket ettiği bir ticaret tekniğidir. Kısaca düşüş beklentisidir.

Smart Contracts (Akıllı Sözleşme)
Bir Blockchain ağında üçüncü şahıslar yada taraflar olmadan bir sözleşmeyi kolaylaştırma, doğrulama veya kullanmaya zorlama amaçlı kullanılabilen bilgisayar protokolüdür.

Soft Cap
ICO’nun toplamak istediği asgari yatırım tutarıdır. Bazı durumlarda ICO soft cap yapamazsa projenin tamamen iptali söz konusu olabilir.

Soft Fork (Blockchain)
Yalnızca daha önce geçerli işlemlerin geçersiz kılındığı bir protokol yükseltmesidir. Madencilerin, yazılımlarını yükseltmelerini gerektiren forkların çoğu bu türdendir.

Solidity
Akıllı sözleşmeler geliştirmek için Ethereum tarafından kullanılan programlama dili.

Spot Piyasası
Kripto para birimlerinin takaslarının derhal gerçekleşmeleri için işlem yapıldığı bir ortak piyasadır. Vadenin daha sonraki bir tarihte gerçekleşeceği vadeli bir piyasanın tersi bir piyasadır.

Stable Coin
Son derece düşük volatiliteye sahip kripto paralardır. Bazen bir portföy çeşitlemesi aracı olarak kullanılır. Örneğin altın destekli kripto paralar (DGD) veya karşılığı fiat olarak ayrılmış kripto paralar (USDT, TUSD vb) bu sınıfta sayılabilir.

Staking
POS algoritması kullanan coinlerde, blockchaine bir doğrulayıcı (validator) olarak katılmak için elde tutulan coinler kullanılabilir. Ödül sistemleri yoluyla ekstra kâr elde edilebilir.

Stale Block
Mevcut en uzun blockchainde başarılı bir şekilde çıkarılmış fakat artık zincire dahil edilmeyen bloktur. Genellikle aynı yükseklikte bir başka bloğun daha önce zincire eklenmesi nedeniyle çıkarılır.

Symbol, Ticker
Kripto para biriminin borsalarda kullanılan kısaltmasıdır. Örneğin Bitcoin’in sembolü BTC’dir.


Tangle
Tangle, IOTA tarafından geliştirilen, sadece tek bir doğrultuda ve hiçbir zaman tekrarlamayacak şekilde yönlendirilmiş asic grafikleri kullanan ve kuantum-hesaplama dirençli olan bir blockchaindir.

TestNet
Geliştiriciler tarafından test aşamasında kullanılan blockchaindir.

Technical Analysis / Trend Analysis (TA)
Fiyat ve hacim gibi piyasa faaliyetlerinin istatistiksel analizlerini içeren bir değerlendirme yöntemidir. Grafikler ve diğer araçlar, yatırım kararlarını desteklemek ve yönlendirmek için kalıpları tanımlamakta kullanılır.

Think Long Therm (TLT)
“Uzun vadeli düşün” anlamına gelen uzun vadeli yatırım sloganıdır.

Timelock / Locktime
Bir işlemin blockchain ağında yalnızca belirli bir zaman yada blok üzerinde işlenmesi veya engellenmesi için bir koşuldur.

Timestamp
Belirli bir işlemin gerçekleştiği zamanın tam halidir. Genellikle günün tarihi, saati ve saniyenin kesirleri formatındadır.

Token
Daha geniş bir kriptoekonomik sisteme erişim ve kullanım sağlayan bir dijital birimdir. Bir platform altında çalışır. Kendi başına bir veri barındırmamakla birlikte, yazılımın etrafında geliştirilebilmesi için üretilen bir anahtar değerdir.

Token Generation Event (Token Üretim Etkinliği)
Tokenin duyurulan üretim tarihidir.

Tokenize
Gerçek dünya varlıklarının bir simge olarak adı konulmuş bir dijital değere dönüştürüldüğü süreçtir. Bu şekilde ilgili varlığın hisse yada bölümlerinin farklı sahiplere dağıtımı sağlanabilir.

Tor
Tor, anonim iletişimi sağlayan ücretsiz bir yazılımdır. İsim, orijinal yazılım proje adı olan “The Onion Router” kısaltmasından türetilmiştir. Kullanıcıların konumunu ve kullanımını gizlemek için bir gönüllü relay ağından oluşur.

Total Supply (Toplam Kaynak)
Şu anda var olan toplam coin/token miktarıdır.

Trade Volume (Ticaret Hacmi)
Belirli bir zaman diliminde (Genelde son 24 saat kullanılır) işlem gören kripto para miktarıdır.

Transaction (İşlem – TX)
Bir blockchainde kripto para ile ilgili yapılan herhangi bir işlem.

Transaction Fee (İşlem ücreti)
Transaction yaparken blockchain’i kullanmak için yapılan ödeme.

Trustless
Katılımcıların amaca yönelik uygulanacak işlemler için başka bir katılımcıya güvenmesine gerek bırakmayan bir blockchain özelliğidir. Örneğin Bitcoin böyle bir blockchain sistemidir. İşlem güvenliği için bir başkasına (otoriteye, bankalara vs) güvenmek zorunda bırakmaz.

Turing-Complete
Bir sanal makinanın, başka diğer programlanabilir bilgisayarların yapabileceği tüm hesaplamaları yapabilmesini gösteren sistemdir. Bir örneği Ethereum Sanal Makinesi(EVM)’dir.


Unconfirmed
Bir işlemin blockchain’e eklenmediği, konfirme edilmediği bir durum.

Unpermissioned Ledger (Kısıtsız Defter)
Halka açık bir blockchain.

Unspent Transaction Output
Harcanmamış bir blockchain işlemi çıktısıdır. Yeni işlemler için bir girdi olarak kullanılabilir.

UTC Time
Coordinated Universal Time kısaltmasıdır. Dünyanın saatinin düzenlendiği, Dünya’nın dönüşüyle birleştirilen son derece hassas atomik saatler kullanılarak tutulan birincil zaman standardıdır.


Validator (Doğrulayıcı )
Blokları onaylama işlemine katılan POS (Proof of Stake) katılımcısı. Karşılığında block reward ödülü alır.

Vanity Address
Genellikle kendi sahibi tarafından özelleştirilen özel harfler ve sayılar içeren bir kripto para public adresidir.

Venture Capital (Girişim Sermayesi)
Yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğu düşünülen küçük ve erken aşamadaki firmalara fon sağlamak için verilen bir özel sermaye şekli.

Virgin Bitcoin
Hiç harcanmamış bir bitcoin.

Volatility
Aynı güvenlik veya piyasa endeksinden elde edilen getiriler arasındaki standart sapma veya varyans kullanılarak ölçülen getiri dağılımının istatistiksel bir ölçümüdür. Kısacası bir paranın dalgalanma oranıdır. Volalitite yüksekse o paranın değeri sıklıkla aksiyon görür.

Volume (Hacim)
Belirli bir zaman diliminde (Genelde son 24 saat kullanılır) işlem gören kripto para miktarıdır. Hacim, kripto paranın yönünü, hareketini ve gelecekteki talebin tahmini için kullanılabilir.


Wallet
Bir kripto para cüzdanı, dijital para depolamak, göndermek ve almak için kullanılan güvenli bir dijital cüzdandır. İki kategoriye ayrılır. Barındırılan (hosted) cüzdanlar ve soğuk (cold) cüzdanlar.

Wash Trade
Yatırımcıların aynı kripto para birimlerini aynı anda satarak ve satın alarak pazarda yapay faaliyetler oluşturduğu bir piyasa manipülasyonu şeklidir.

Weak Hands
Bir fiyat düşüşünün ilk işaretini görür görmez paniğe kapılmaya müsait yatırımcılar için kullanılan bir tabir.

Vitalik – WEI
Ethereum’un en küçük birimidir. 1 Ether 1000000000000000000 WEI’dir.

Whale (Balina)
Büyük miktarlarda kriptoya sahip yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Özellikle piyasayı manipüle etmek için yeterli paraya sahip olanlar kastedilir.

When Lambo? When Moon?
Lamborghini’yi ne zaman alıyoruz? Ay’a ne zaman çıkıyoruz? Piyasanın ne zaman canlanacağına dair esprili dille sorulan meşhur kalıplaşmış sorulardır.

WhiteList
Bir ICO sürecinde, ön satışta yer almak veya satın almak için kayıt yaptıran onaylanmış katılımcıların listesidir.

WhitePaper
Bir ICO proje ekibinin vizyonu, kripto para kullanım alanlarını, kriptoekonomik tasarımı, teknik bilgileri, başarmayı planladığı bir yol haritası ve yatırımcıları ilgilendiren diğer belgelerin de yer aldığı bir belgedir. Genelde ICO/Coin web sitelerinde yer alır.


Zero Confirmation Transaction
Doğrulanmamış bir işlem için alternatif ifadedir.


1 hr
1 saatlik veri

24 hr
24 saatlik veri

7d
7 günlük veri

30d
30 Günlük veri

YTD
Başlangıçtan bugüne tutulan historical veridir.

Bitcoin Nedir? Altcoin Nedir? Binance Nedir? Kripto Para Nedir? Whitepaper nedir.