MVRV Oranı Hakkında

MVRV oranı, Nic Carter ve Antoine Le Calvez’in Coinmetrics ekibi tarafından Realized Cap icadının iyileştirmeleri üzerine Murad Mahmudov ve David Puell tarafından oluşturuldu. Realized Cap, ağ değerlemesinin bir ölçüsü olarak Market Cap’e alternatif bir yaklaşımdır. Market Cap’te görüldüğü gibi son işlem gören fiyatı kullanmak ve dolaşımdaki coinler ile çarpmak yerine Realized Cap, coinlerin blok zincirinde en son hareket ettikleri andaki piayasa değerini toplayarak var olan tüm coinler için ödenen değere yaklaşır. MVRV, basitçe ikisini karşılaştıran orandır, yani MVRV = Market Cap / Realised Cap. Borsada işlem gören fiyatın ne zaman “gerçeğe uygun değerin” altında olduğunu anlamak ve piyasanın tepe ve dip noktalarını tespit etmek için oldukça yararlıdır.

“Awe ve Wonder” daha sonra MVRV’yi bir z-skoru ile revize etti. Ortaya çıkan MYRY-z, ortak seviyeler etrafında normalleşen tepeler ve dipler ile piyasa döngüsünün daha net bir resmini sunar.

Bu oran ailesine ait olduğu için VWAP oranına MV de ekledim. Bu, zincir üzerindeki VWAP fiyatının Realised (gerçekleşen) fiyata çok benzemesi niyetiyledir.

Hesaplama

MVRV Oranı, ağ değerinin (Market Cap) Realised Cap’e bölünmesiyle hesaplanır.