Ağ Etkisi Nedir?

Ağ etkisi, bir ürünün daha fazla insan onu kullandıkça daha değerli hale gelmesidir.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda ağ etkilerinin dikkate alınması son derece önemlidir. Para ve blok zincirleri nihayetinde insanları düzenler, bu nedenle bir ağı ne kadar çok insan kullanırsa, hizmet olarak o kadar fazla fayda sağlayabilir.


Giriş

Belirli bir sektörde hangi kripto para projelerinin pazar lideri olacağını belirleyen nedir  ? Piyasanın genel olarak uzun vadede en iyi çözümlere yönelmesi gerektiğini varsayabiliriz. Ancak, bu o kadar basit değil. Oyunda birçok faktör var.

Geliştiriciler bazı yenilikçi teknolojiler gönderebilir, ancak sevkıyat sırasında iyi bir pazar uyumuna sahip değilse, ilgi görmeyebilir.

Bazı durumlarda, teknolojik olarak yetersiz projeler, sırf doğru zamanda hazır oldukları için pazar payının büyük kısmını ele geçirir. Ağ etkilerinin önemli bir etkisi olduğu yer burasıdır.

Ağ etkisi nedir?

Ağ etkisi, ek kullanıcıların ağa değer kattığı bir ürün veya hizmeti tanımlayan ekonomik bir etkidir. Bir ağ etkisi olduğunda, her yeni kullanıcı ağa girerek ürüne değer katar. Bu da yeni kullanıcıları ağa katılmaya, ağa daha fazla değer katmaya vb. teşvik eder.

Ağ etkisinin en iyi örneği telefondur. Teknolojinin ilk zamanlarında çok az kişinin evinde telefon vardı. Dahası, ağı kullanmak için evlerinin fiziksel olarak birbirine bağlı olması gerekiyordu.

Teknoloji geliştikçe, giderek daha fazla insan bir telefon alabiliyordu ve bu da tüm telefon ağının değerini artırdı. Kullanıcı sayısı arttıkça, tüm ağın değeri ve faydası arttı. Bu, daha fazla insanın katıldığı, tüm ağa daha fazla değer eklendiği olumlu bir geri bildirim döngüsü yarattı. Artan kullanım üssel büyümeye yol açtı.

 

Ağ etkisi türleri

İki ana ağ etkisi türü vardır - doğrudan ve dolaylı ağ etkileri.

Doğrudan ağ etkileri, az önce telefonla tartıştığımız şeydir. Artan kullanım, diğer tüm kullanıcılar için değer katar.

Dolaylı ağ etkileri daha kolay tanımlanır. Terim, ilk etapta bir ağ etkisi olmasından kaynaklanan ek, tamamlayıcı faydaları ifade eder. Örneğin, birçok kripto para birimi  açık kaynaklıdır .

Güçlü bir ağ etkisine sahip bir projede, çok fazla değer (kendileri dahil) tehlikede olduğundan, birçok yetenekli geliştiriciyi kodu denetlemeye çekebilir. Bu katma değer, ilk etapta ağda çok fazla değer olmasından kaynaklanmaktadır. Bu etki birleşmeye başlar ve rakipleri üzerinde önemli ağ etkileri oluşturan baskın liderlere ulaşırız.

Ağ etkisi örnekleri

Günümüz ağ etkilerinin örnekleri, bir dizi farklı ürün kategorisinde mevcuttur. Bunlardan bariz olanı, kullanıcıların önceden var olan sosyal ağlarının kullandığı hizmetlere katılma eğiliminde olduğu sosyal medyadır. Bu, insanları aynı platformlara katılmaya teşvik eder ve birkaç hizmet tekelci pozisyonlara girer.

Yeni şirketler yeni bir sosyal ağ platformu başlatmak isterlerse, kritik kitle kazanmakta zorlanacaklar. Niye? Pazar liderlerinin oluşturduğu ağ etkileri, onlara önemli bir rekabet avantajı sağlar.

Ağ etkilerinin bir başka güzel örneği de araç paylaşımıdır. Uber veya Lyft'in yıllar içinde oluşturduğu ağ etkileri, daha küçük bir kullanıcı tabanına sahip daha yeni hizmetler için rekabet etmek zordur.

Aynısı çevrimiçi satışlarla Ebay ve Amazon, internet aramasıyla Google, çevrimiçi kiralama ile AirBNB, kurumsal işletim sistemlerinde Microsoft ve iPhone ile Apple için de geçerlidir. Öyle olsa bile, yalnızca iyi tanımlanmış iş modellerine sahip kâr amaçlı şirketler bir ağ etkisi yaratabilir mi? Hayır. Wikipedia, önemli bir ağ etkisi yaratan açık kaynaklı bir projeye iyi bir örnektir.

Ağ etkileri ve kripto para birimleri

Kripto para birimi ve blok zinciri söz konusu olduğunda ağ etkileri önemli bir husustur.

Bitcoin örneğini alın . Bitcoin, oldukça arzu edilen bazı özelliklere sahiptir ve ayrıca güçlü bir ağ etkisine sahiptir.

Madenciler ağ güvenliğini destekler ve operasyonlarını sürdürmek için büyük likiditeye sahiptir. Ama diyelim ki Bitcoin ile benzer bir kullanım durumuna hizmet etmeyi amaçlayan başka bir ağ başlatıldı. Madenciler daha yüksek ödüller alabilirler ancak pozisyonlarından çıkmak için aynı likiditeye sahip olmayacaklardır. Bir kumar oynayabilir ve gelecekte likiditenin iyileşeceğini umabilirler. Veya, işlerinde kalabileceklerine dair göreceli bir kesinlik ile bitcoin madenciliği yapmaya devam edebilirler. Ağ etkisi bu şekilde çalışır. Alternatif teknolojik olarak daha üstün olsa veya daha fazla ödül getirse bile, geçiş yapmak mutlaka mantıklı olmaz.

Bununla birlikte, bu sadece Bitcoin'in ağ etkilerinin bir sonucu değildir. Adil lansmanı sayesinde, Bitcoin, ilk etapta çoğaltılması son derece zor, doğası gereği benzersiz özelliklere sahiptir. Bu örneği daha çok bir düşünce deneyi olarak düşünün.

Ağ etkileri, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) alanında da dikkate alınması gereken önemli bir husustur. Bir ürün, hizmet ve hatta akıllı sözleşme büyük bir avantaj sağlıyorsa, diğer projeler için bunun üstesinden gelmek zor olabilir. Ancak, DeFi çok erken aşamalarında. Pek çoğu, hiçbir ürünün henüz onları belirleyici bir kazanan yapan bir ağ etkisi elde etmediğini iddia edecektir.

Negatif ağ etkileri

Negatif ağ etkileri ters yönde çalışır. Bu, her yeni kullanıcının eklemek yerine ağdan değer çıkardığı anlamına gelir. Bu, blok zincirlerinin tasarımı söz konusu olduğunda da önemli bir husustur. İyi tasarım, her yeni kullanıcının ağa değer katmasını sağlar. Ağın ölçek elde etmesine yardımcı olur. Ancak, her kullanıcı değer çıkarırsa, bu ağ tıkanıklığına yol açacaktır.

Örneğin,  Ethereum gazı müzayede tarzı bir sistemle çalışır. Her kullanıcı esasen Ethereum madencileri için ödenecek gaz ücretleri için teklif verir. Daha fazla kullanıcı eklendikçe ve kullanım arttıkça, gaz ücretleri daha yüksek olma eğilimindedir. Her kullanıcı esasen birbirinden daha fazla teklif vermeye çalışır. Ancak bu sonsuza kadar devam edemez. Gaz ücretleri çok yükseldikçe, bazı kullanıcılar, faaliyetleri bu kadar yüksek maliyetlerle buna değmeyeceği için ağı kullanmayı tamamen bırakır. Bu, negatif ağ etkisine bir örnektir.

Bununla birlikte, bunun için çareler var. EIP-1559, Ethereum gaz sistemine bir yenileme sağlayan bir Ethereum önerisidir. Ek olarak, ETH 2.0'daki bir dizi yükseltme  , Ethereum ağının ne kadar işleyebileceğini büyük ölçüde artırabilir. Bu, artan aktivite zamanlarında yüksek gaz ücretleri sorununun çözülmesine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Ağ etkileri, kripto para birimleri de dahil olmak üzere ekonominin birçok farklı kesiminde mevcuttur. Buradaki fikir, yeni kullanıcıların girdikçe ağa değer katmasıdır.

Blok zinciri ve kripto para ağları tasarlayanlar, hangi mekanizmaların ağ etkileri oluşturduğunu incelemekten büyük ölçüde yararlanabilir. Bunları tasarım süreçlerine dahil ederek, yeni jeton ve jeton projeleri daha hızlı ölçeklenebilir.