Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto, Bitcoin kripto para biriminin yaratıcısı veya yaratıcıları tarafından kullanılan anonim isimdir.

Satoshi Nakamoto ismi çoğu zaman Bitcoin ile eşanlamlı olmasına rağmen, isminin temsil ettiği gerçek kişi veya kişiler hiçbir zaman bulunamadı. Bundan dolayı da bu ismin takma bir ad olduğu düşünülüyor.

Satoshi Nakamoto'yu Anlamak

Çoğu insan için Satoshi Nakamoto, kripto paraların en esrarengiz karakterdir. Adın tek bir kişiye mi yoksa bir grup insana mı atıfta bulunduğu bugüne kadar belirsiz kaldı. Bilinen tek şey, Satoshi Nakamoto'nun 2008'de kripto paraların doğuşuna sebep olan bir makale yayınlamasıdır.

Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi başlıklı makale, çift harcama sorununa çözüm getiren eşler arası ağ kullanımını tanımladı.

Ancak bu güvene dayalı model, güvenilen üçüncü tarafa gerçekten güvenilemiyorsa yine de dolandırıcılık riski taşımakta. Üçüncü tarafı ortadan kaldırmak, işlemlere kriptografik çözümler yerleştirerek gerçekleştirilebilecekti.

Nakamoto, işlemlere merkezi olmayan bir yaklaşım önerdi ve bu önerisi blok zincirlerin yaratılmasıyla sonuçlandı. Bir blok zincirinde gerçekleşen bir işlemin zaman damgası, çalışma kanıtına dayalı olarak önceki zaman damgalarının sonuna eklenir ve değiştirilemeyen bir geçmiş kayıt oluşturulur.

İşlemlerin kaydı sistemdeki birçok düğüme dağıtıldığından, kötü bir aktörün sistemi kendi lehine yeniden yazabilmesi için sistemin yarısından çoğunu ele geçirilebilmesi lazım. Bu imkansız olmasa da çok zordur. Blok zinciri kayıtlarını tersine çevirmek veya değiştirmek için gereken hesaplama gücünün çok yüksek ve maliyetli olması sebebiyle sistem, küçük ölçekli saldırılara karşı oldukça güvenlidir.

Topluluk, Bitcoin sistemi, ağı, protokolü vb.'den bahsederken büyük "B" olan Bitcoin'i kullanrken Bitcoin jetonlarından bahsederken küçük “b” ile “bitcoin” olarak bahseder.

Satoshi Nakamoto'nun Tarihi

Satoshi Nakamoto karakteri, 2009 yılında Bitcoin yazılımının ilk günlerine kadar ortalardaydı. Nakamoto ile iletişim e-posta ve forumlar üzerinden yapılıyordu. Profilinde kendisine ait hiçbir bilgi bulunmadığı için gerçek kimliği kimse tarafından bilinmiyordu.

Ancak Nakamoto'nun Bitcoin ile ilişkisi 2010'da sona erdi.

Kendisinden alınan son haber, 2010 yılında artık Bitcoin ile ilgilenmediğini ve “başka bir şeye geçtiğini” söylediği bir e-posta idi.

Nakamoto’nun bilinmeyen kimliği, kripto paraların popülerleşmesi ve değerinin artmasına bir de kötü şöhreti eklenince kripto para piyasalarından dönem dönem önemli spekülasyonlar oluştu.  

Nakamoto’nun cüzdanında 1 milyon Bitcoin olduğu düşünülmekte. Yani kişisel serveti aslında 50 milyar dolar civarında. Bitcoin arz tavanının 21 milyon olduğu düşünüldüğünde Satashi’nin toplam Bitcoin arzının %5’ini elinde tuttuğu gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz.

Bazı zamanlar birkaç kişi “gerçek” Satoshi Nakamoto olduğunu öne sürmüştür ancak hiçbirisinin iddiası kanıtlanamamıştır. Şimdi bu kişilere bir bakalım.

 

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto, 2014 yılının Mart ayında bir Newsweek makalesinde Leah McGrath Goodman tarafından Bitcoin'in yaratıcısı olarak iddia edilen Kaliforniya'da yaşayan akademisyen ve mühendistir. McGrath makalesinde, "Newsweek'in izlediği yol, 64 yaşındaki bir Japon- Adı gerçekten Satoshi Nakamoto olan Amerikalı adam", diye bahsetmiştir. Kendisi bu durumu şiddetle reddetmiştir. Müteakip soruşturmalar da Dorian’ın olmadığını kesinleştirmiştir.

Hal Finney

Bitcoin, cypherpunk hareketinin ürünüdür ve bu hareketin temel kişilerinden biri Hal Finney'dir. Finney 2014'te öldü. Finney, lansmanından önce ve sonra Bitcoin topluluğunda aktifti ve ilk Bitcoin transferi yapan kişiydi. Ayrıca ne tesadüftür ki Finney, yukarıda bahsettiğimiz Dorian Nakamoto’dan sadece birkaç sokak ötede yaşıyordu.

 

Nick Szabo

Finney gibi, Szabo da erken bir cypherpunktı ve bu çevredeki birçok insanla arkadaştı. 2005 yılında, üçüncü tarafların güvenine bağlı olmayacak "Bitgold" adlı bir dijital para birimini varsayan bir blog yazısı yazdı.

 

craig wright

Satoshi Nakamoto'nun arkasındaki kişi olarak aday gösterilecek daha renkli karakterlerden biri de Avustralyalı bir akademisyen ve iş adamı olan Craig Wright. Wired ve Gizmodo'daki iki makale, Wright'ın Bitcoin'in arkasındaki kişi olabileceğini öne sürdü. Ancak sonraki araştırmalar, adamın profesyonel yalancı olduğunu ortaya çıkardı. Kendisi ısrarla madalyonun arkasındaki adam olduğunu iddia ediyor. Lol.

Bitcoin Blockchain'inden İpuçları, Satoshi’nin peşinde

 

Bitcoin'in blok zincirinin analizi, hangi adreslerin muhtemelen Satoshi Nakamoto'ya ait olduğunu nispeten yüksek bir kesinlik derecesinde belirlenmesini sağladı. RSK Labs'in baş bilimcisi Sergio Demián Lerner'in zincir analizine göre, Satoshi'nin yaklaşık 1 milyon bitcoin veya 100 milyon ABD doları var. Bu adresler, 2009'da Bitcoin'in başlangıcına kadar uzanıyor.

Yıllar geçtikçe, bazı çok eski adreslerden gelen bitcoinler farklı adreslere taşındı ve birçok kişinin bunun her seferinde Satoshi olup olmadığı konusunda spekülasyon yapmasına yol açtı. Şimdiye kadar olan bu hareketlerin zincir analizleri, Satoshi’nin zulasının hala uykuda olduğunu belirtiyor.

21 Mayıs 2020'de, çeşitli blok zincirlerini izleyen ve büyük işlemleri raporlayan @whale_alert adlı bir Twitter hesabı şunu tweetledi:

    40 #BTC (391,055 USD), olası #Satoshi'ye ait cüzdandan (2009'dan beri atıl durumda) bilinmeyen bircüzdana aktarıldı. Bu işlemdeki kripto paralar, Bitcoin'in varlığının ilk ayında çıkarıldı.

Bu haber hemen Twitter'da bir kaosa neden oldu. @Bitcoin Twitter hesabı, Twitter kullanıcılarının bunun Satoshi olabileceği haberinin piyasaya etkisinin yükseliş, nötr veya düşüş trendi olup olmadığını soran bir anketi tweetledi. İlk başta düşüş öndeydi. Bir gün sonra yanıt verenlerin %34'ü yükseliş, %35.6'sı nötr ve %30'u düşüş trendi beklediğini söyledi.

Blok zincirindeki göstergeler bunun Satoshi'den başka biri olduğuna işaret etse de, birçok Twitter kullanıcısı bunun Satoshi olduğunu varsayarak ve Satoshi'nin bitcoin varlıklarını terk ettiği konusunda endişe duymaya başladı. Korku ve belirsizlik tüm kullanıcıları kanser gibi sardı.

Diğerleri araya girip bu adreslerin büyük olasılıkla Satoshi olmadığını ve öyle olsalar bile satmak için bir borsa yerine başka bir adrese taşınmış olabileceğini açıklamaya çalıştılar (Satoshi'nin aslında Bitcoin'ini terk etmediğini öne sürdüler). Birçoğu ayrıca, Bitcoin merkeziyetsiz olduğundan ve Satoshi olsun veya olmasın bir kişinin eylemlerinin konuyla ilgili olmaması gerektiğinden Satoshi'nin Bitcoin'i taşımak veya satmak isteyip istemediğinin sistem için önemsiz olduğunu söyledi.

Ne olursa olsun, bu haber çıktıktan hemen sonra fiyat %4 düştü ve bu piyasaların ne kadar değişken olduğunu; kanıtlanmamış veya doğru olmayan haberlerin piyasayı ne kadar kolay sarsabileceğini bir kez daha gösterdi. Ayrıca, Bitcoin merkezi olmayan, tek bir lider veya kontrol noktası olmamasına rağmen, topluluğun hala yaratıcılarına takıntılı bir şekilde bağlı olduğunu gösterdi.