Bitcoin, ABD doları ile aynı nedenle bir değere sahiptir - insanlar tarafından bir şeyler alıp satmak için kullanılan bir değişim aracıdır. ABD dolarının farkı ise hükümet tarafından desteklenmesi. Bu durum ona yasal bir statü kazandırmakta

Bitcoin neden değerlidir?

Bitcoin ile ilgili konuşulan her konu er ya da geç, Bitcoin'e değer veren şeyin ne olduğu hakkında bir tartışma doğurur. Şüpheciler hiçbir değeri olmadığını iddia ederken, inananlar onu neredeyse sonsuz potansiyele sahip dijital altın olarak görüyor. Peki kim haklı ve tek bir Bitcoin'i aslında değerli yapan nedir? Göz önünde bulundurulması gereken birkaç özellik var, şimdi bunları ele alacağız.

Bitcoin'in evrimi

Bitcoinlerin Neden Değeri Var?

Her şeyden önce Bitcoin, kağıt ve dijital parayla aynı sebepten dolayı değere sahiptir – insanlar tarafından yaygın olarak kabul edilen bir para türüdür. Değer aktarmak, bir şeyler almak veya satmak için kullanılır. Yine de değeri ve yasal statüsü hükümet tarafından dayatılan ABD dolarının aksine, Bitcoin'in değeri kodundan, altyapısından, sınırlı arzından ve benimsenmesinden gelir.

Bitcoin Neden Değere Sahiptir?

Somut olmasa da Bitcoin'in kodu ona sınırlı arz, bölünebilirlik, taşınabilirlik, değiştirilebilirlik ve tanınabilirlik dahil olmak üzere geleneksel itibari para biriminin özelliklerini verir. Ayrıca Bitcoin merkezi değildir ve aracılar olmadan kullanılabilir. Bu durum ona bir miktar şeffaflık sağlar, internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir ve kullanılabilir, taklit edilmesi ve el konulması imkansızdır ve programlanabilirlik gibi başka özelliklere de sahiptir. En önemlisi altın veya diğer emtialar gibi bir değer deposu olarak kullanılabilir. Ancak fiziksel emsallerinden farklı olarak, iletişim kanalları aracılığıyla dakikalar içinde dünyanın bir ucundan diğerine transfer edilebilir.

Bitcoin'in Değerli Mülkleri

Bitcoin nadirdir. Sonu olmadan şişirilebilen geleneksel itibari para birimlerinin aksine Bitcoin, dijital kıtlık getiriyor. Sadece 21 milyon BTC olacak. Yıllık enflasyona uğrayan ve değerinin bir kısmını kaybeden itibari para birimlerinin aksine, Bitcoin'in enflasyonu sınırlı ve kontrollüdür. Ayrıca, tamamen kaybolan Bitcoin'leri sayarsak (yanlış, var olmayan adreslere veya anahtarları kaybolan cüzdanlardaki adreslere gönderilen, vb.), arzda sürekli deflasyon yaşanıyor.  Bu da gelecekte giderek daha az Bitcoin olacağı anlamına geliyor.

Bitcoin bölünebilirdir. Tek bir Bitcoin 100000000 Satoshi'ye bölünebilir. Bir Satoshi, şu anda Bitcoin'in en küçük birimi olan 0.00000001 BTC'ye eşittir. Bu bölünme düzeyi Bitcoin'in orijinal koduna yerleştirilmiştir. Herhangi bir ihtiyaç olursa bölünme seviyesi 16 veya daha fazla ondalık basamağa değiştirilebilir bu da Bitcoin'in sonsuz derecede bölünebilirlik sunduğu anlamına gelir.

Bitcoin taşınabilirdir. Bitcoinler internet, uydular ve hatta radyo dalgaları gibi bir iletişim kanalı aracılığıyla transfer edilebilir ve bu da onu şimdiye kadar var olan en kolay transfer edilebilir para birimi yapar.

Bitcoin takas edilebilirdir. Her Bitcoin, sahibine ve geçmişine bakılmaksızın muadili ile aynı değere sahiptir. Tıpkı bir ons saf altının her zaman başka bir ons saf altına eşit olması gibi. Ne olursa olsun bir Bitcoin, başka bir Bitcoin ile değiştirilebilir bir değer sembolü olarak kalır.

 

Bitcoin dayanıklıdır. Herhangi bir Bitcoin veya Satoshi, bozulmadan sayısız kez yeniden kullanılabilir.

Bitcoin tanınmaktadır. Giderek artan sayıda tüccar ve kullanıcı Bitcoin'leri tanır ve kabul eder. Hala itibari para birimlerinin kabul seviyesinden uzak olmasına rağmen birçok kişi, Bitcoin'i diğer paralardan veya sahte paralardan ayırır ve onu bir ödeme aracı olarak kabul etmeye isteklidir.

Bitcoin merkeziyetsizdir. Bitcoin’in bir denetim mekanizması yok. Geleneksel paranın aksine hiç kimse ağı veya işlemlerini sansürleyemez, kontrol edemez veya değiştiremez; böylece kimse paranıza el koyamaz.

Bitcoin ulaşılabilirdir. Bitcoin'lere sahip olmak veya Bitcoin'leri kabul etmek için doğrulanmış bir banka hesabınızın olması gerekmez. Tek ihtiyacınız olan bazı temel bilgisayar bilgisi ve bir internet bağlantısı. Bitcoin'in erişilebilirliği, onu dünyanın banka dışı bölgeleri için son derece uygun hale getirir.

Bitcoin taklit edilemez. Her Bitcoin işlemi, dağıtılmış bir deftere kaydedilir ve düğümlerin doğrulama konsensüs algoritmalarıyla güvence altına alınır.