Değiştirilemeyen Tokenler (NFTler) bu dersin hazırlandığı tarih itibariyle çok popüler durumda. Bazıları NFT'lerin sanat eserinin geleceği olduğunu ve bir sonraki Vincent van Gogh'un bir bilgisayar programcısı olacağını iddia ediyor. Birçoğu NFT'leri daha genç, dijital olarak bilgili alıcılar için uygun, karlı yatırımlar olarak görüyor. İtiraz edenler, NFT'lerin kısa vadeli spekülatif bir hareket olduğunu düşünüyor.

Bu derste, NFT'leri ve bunların nasıl oluşturulduğunu, nasıl alındığını ve satıldığını anlatacağız.

Değiştirilemeyen veya Takas Edilemez Tokenler yani NFT nedir?

Bir NFT iki şeydir. Birincisi, blockchain teknolojisi ile yaratılan ve ticareti yapılan benzersiz bir dijital varlıktır. İkincisi ise gerçekliğin kanıtı. NFTler benzersiz ve takas edilemez yapılarından dolayı eşsizdir ve sahteciliği engeller.

Satılık bir NFT'nin OpenSea.io'dan ekran görüntüsü.

 

OpenSea gibi özel ticaret platformları, NFT'lerin alım satımını kolaylaştırır.

Bir NFT, sanat, resim, video, müzik, mimler ve tweet'ler gibi çoğunlukla dijital içerik olabilir. NFT oluşturma süreci, meşruiyetlerini doğrulamak için basılan (damgalanan) metal madeni paralara benzeyen bir “basma” işlemidir. Bir NFT'yi basmak yani mintlemek, blok zincirinde türünün tek örneği bir token ve bir elektronik orijinallik sertifikası üretir.

GIF resimleri ve MP4 videoları gibi dijital varlıkların kopyalanması ve dağıtılması kolaydır. Alıcıların, satıcının yasal sahibi olduğunu ve varlığın orijinal olduğunu bilmesi gerekir. Blockchain teknolojisi, hem NFT'yi kimin oluşturduğunun bir kaydını depolar hem de sonraki her işlemi doğrular. Bu kayıtlar, internetteki binlerce bilgisayardaki dijital bir defterde bulunduğundan sahte olamaz. Bir bilgisayar korsanı, bir bilgisayardaki bir kaydı tahrif edebilir, ancak blok zincirini barındıran dünya çapındaki tüm bilgisayarlarda yapamaz.

Ekonomide "değişebilirlik", bir malın değiştirilebilir olduğu anlamına gelir. Örnekler arasında emtialar, para birimi ve adi hisse senetleri bulunur. Bu nedenle, karşılıksız bir mal birbirinin yerine geçemez.

NFT'lerin yaratıcıları ve tüccarları arz ve talepten yararlanır. İçerik oluşturucular, sosyal medya, geleneksel medya ve OpenSea, Rarible, CryptoPunks, NBA Top Shot ve CryptoKitties gibi ticaret platformları aracılığıyla talebi artırmaya çalışırken NFT arzını ise sınırlı tutar.

Örnek İşlemler

    Bir bilgisayar grafik sanatçısı olan "Beeple", Mart 2021'de "Everydays: The First 5000 Days" adlı bir dijital kolajı 69 milyon dolara sattı.

    "CryptoPunk #7523" adlı animasyonlu bir yüzün rastgele oluşturulmuş pikselli görüntüsü Haziran 2021'de 11,8 milyon dolara satıldı.

    Sir Tim Berners-Lee, World Wide Web için orijinal bilgisayar kaynak kodunun bir görüntüsünü Haziran 2021'de 5,43 milyon dolara sattı.

    Twitter'ın kurucusu ve CEO'su Jack Dorsey tarafından oluşturulan ilk tweet'in NFT temsili Mart 2021'de 2,9 milyon dolara satıldı.

NFT'ler, Kripto Para Birimi

Bunu dersin hazırlandığı tarihte bir NFT satın almanın tek yolu bir kripto paralardı. Her ikisi de blockchain teknolojisini kullanır. Nakit veya kredi kartlarıyla kripto para alınabilir ve daha sonra NFT satın almak için kullanılabilir. Ancak nihayetinde, NFT alıcıları bir kripto para kullanmalıdır.

NFT'lerin sürdürülebilir ve uygulanabilir yatırımlar mı yoksa bir heves mi olduğunu zaman gösterecek.