Bitcoin Nedir?

Genellikle kripto para, sanal para birimi veya dijital para birimi olarak tanımlanan Bitcoin, tamamen sanal olan bir para türüdür.

Nakit paranın çevrimiçi versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Ürün ve hizmet satın almak için kullanabilirsiniz, ancak henüz çoğu mağaza Bitcoin'i kabul etmiyor ve bazı ülkelerde de tamamen yasaklanmış durumda.

Bununla birlikte, bazı şirketler Bitcoin’in artan küresel etkisini satın almaya başladı.

Örneğin geçen yıl Ekim ayında çevrimiçi ödeme hizmeti PayPal, müşterilerinin Bitcoin alıp satmasına izin vereceğini duyurdu.

Bitcoin nasıl çalışır?

Her Bitcoin, temelde bir akıllı telefon veya bilgisayarda bir 'dijital cüzdan' uygulamasında depolanan bir bilgisayar dosyasıdır.

İnsanlar dijital cüzdanınıza Bitcoin gönderebilir ve siz de diğer insanlara Bitcoin gönderebilirsiniz.

Her bir işlem, blok zinciri adı verilen halka açık bir deftere kaydedilir.

Bitcoin’lerin transfer tarihleri izlenerek insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, kopyalamalarını veya işlemleri geri almamalarını engellenir.

Bitcoin nasıl alınır?

Bit coinDenes Farkas

Yatırımcıların Bitcoin almasının üç ana yolu vardır.

'Gerçek' para kullanarak çeşitli borsa ve aracı kurumlardan Bitcoin satın alabilirsiniz.

Bir şeyler satabilir ve insanların size Bitcoin ile ödeme yapmasına izin verebilirsiniz.

Veya madencilik yaparak elde edebilirsiniz.

Yeni Bitcoinler nasıl oluşturulur?

Bitcoin oluşturmak için özel cihazlarla madencilik yapılmaktadır. Kağıt kalemle hesaplanması imkansız problemler, yüksek hesaplama gücüne sahip bilgisayarla çözülür ve çözüm sonucunda da kişi ödüllendirilir. Çok fazla Bitcoin üretilerek enflasyon oluşmaması için çözülecek problemler giderek zorlaşmaktadır.

Basitçe anlattığımız bu sürece madencilik denir. Detaylarını kripto para madenciliği dersinde öğreneceksiniz.

Madenciliğe şimdi başlarsanız tek bir Bitcoin sahibi olmanız yıllar alabilir.

Aslında Bitcoin sadece insanlar değerli olduğuna inandıkları için değerlidir.

Altın ve pırlanta gibi para dışında değerli gördüğümüz birçok şey var. İnsanlar dönem dönem değişim değeri olarak çeşitli ürünler kullanmıştır. Örneğin Aztekler, kakao çekirdeklerini para olarak kullanmış.

 

İnsanlar Bitcoin’leri gerçek mal ve hizmetler ve hatta nakit ile takas etmek istediği için bir talep yaratmakta. Giderek artan bu talep, sınırlı sayıda olan Bitcoin’in giderek daha da değerlenmesine sebep olmaktadır.

İnsanlar neden Bitcoin istiyor?

Bazı insanlar Bitcoin'in hükümet veya bankalar tarafından kontrol edilememesini seviyor.

Bitcoin'ler anonim bir şekilde harcanabilmektedir. Tüm işlemler kayıt altına alınsa da siz söylemedikçe hiç kimse hangi 'hesap numarasının size ait olduğunu bilemez. Yine de Bitcoin, alternatiflerine göre adli vakalarda daha kolay takip edilebilmektedir.

Ocak 2021'de sosyal medya kullanıcılarıyla çevrimiçi bir sohbette, dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, Bitcoin'in büyük bir destekçisi olduğunu söyledi.

Hatta Twitter biyografisini "#bitcoin" olarak değiştirecek kadar ileri gitti.

Son yıllarda çevrimiçi para birimlerine desteğini defalarca gösterdi ve kendi kişisel serveti ve etkisi nedeniyle kripto paraların değerlerinde büyük hareketlere neden oldu. Özellikle de Dogecoin üzerinde manüpilatif etkilerde bulundu.

Bitcoin Güvenli mi?

Her işlem herkese açık olarak kaydedilir, bu nedenle Bitcoin'leri kopyalamak, sahtesini basmak veya sahip olmadığınızı harcamak çok zordur.

Bitcoin cüzdanınızı kaybetmeniz veya Bitcoin’lerinizi silip sonsuza kadar kaybetmeniz de mümkündür. Bitcoin’lerinizi uzaktan saklamanıza izin veren web sitelerinden de birçok hırsızlık durumu da gerçekleşti.

İlerleyen derslerde tüm bu konuları detaylıca ele alacağız. Sabırla okumaya devam edin.