Borsa Seçimi

Bir kripto para birimi borsasına kaydolmak, kripto para satın almanıza, satmanıza ve tutmanıza olanak tanır. Kullanıcılarının kriptolarını daha güvenli tutmak için kendi kişisel çevrimiçi cüzdanlarına çekmelerine izin veren bir borsa kullanmak genellikle en iyi uygulamadır. Bitcoin veya diğer kripto para birimleriyle ticaret yapmak isteyenler için bu özellik önemli olmayabilir.

Birçok kripto para borsası türü vardır. Bitcoin değerleri merkeziyetsizlik ve bireysel egemenlik ile ilgili olduğundan, bazı borsalar kullanıcıların anonim kalmasına izin verir ve kullanıcıların kişisel bilgilerini girmesini gerektirmez. Bu tür borsalar özerk olarak çalışır ve tipik olarak merkezi değildir, bu da merkezi bir kontrol noktasına sahip olmadıkları anlamına gelir.

Bu tür sistemler kötü faaliyetler için kullanılabilse de, dünyanın banka hesabı olmayan nüfusuna hizmet sağlamak için de kullanılırlar. Belirli insan kategorileri için (mülteciler veya devlet kredisi veya bankacılık için çok az altyapısı olan veya hiç altyapısı olmayan ülkelerde yaşayanlar) için anonim borsalar onları ana akım ekonomiye sokmaya yardımcı olabilir.

Ancak şu anda en popüler borsalar merkezsiz değil ve KYC gerektiriyor. Türkiye’de bu borsalar arasında BtcTürk, Paribu, ve Binance.TR sayılabilir.

Borsalar giderek artan sayıda altcoin sunuyor. Binance, daha ciddi ticaret işlevleri ve daha çeşitli altcoin seçenekleri sunmakta.

Kripto para borsası hesabı oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, güvenli internet uygulamalarını kullanmaktır. Buna iki faktörlü kimlik doğrulama ve çeşitli küçük harfler, büyük harfler, özel karakterler ve sayılar dahil olmak üzere benzersiz ve uzun bir parola da dahildir.

Bir borsa seçtikten sonra, kişisel belgelerinizi toplamanız gerekecektir. Borsaya bağlı olarak, adres belgeleri, TC kimlik no.lu kimlik gibi bilgileri içerebilir. Kayıt işlemleri aracı kurum hesabı açmakla hemen hemen aynıdır.

Borsalar, kimliğinizi ve meşruiyetinizi sağladıktan sonra para çekmenize izin verir. Çoğu borsaya banka hesabınızı doğrudan bağlayabilirsiniz. Kripto para satın almak için kredi kartı kullanabilseniz de, kripto para birimlerinin yaşayabileceği oynaklık bundan kaçınmanızı öneririz.

Banka hesabı, banka kartı veya kredi kartı ile yapılan para yatırma işlemleri için değişen ücretler vardır. Hangi borsa veya ödeme seçeneğinin sizin için en uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olması için her bir ödeme seçeneğiyle ilişkili borsaların ücretler tarifelerini araştırmanız önemlidir.

Borsalar ayrıca işlem başına ücret alır. Bu ücret, sabit bir ücret (işlem tutarı düşükse) veya işlem tutarının bir yüzdesi olabilir. Kredi kartları, işlem ücretlerine ek bir işlem ücretine daha tabidir.