Yanlış Adrese Gönderilen Kriptoyu Binance Üzerinde Nasıl Kurtarırım?

Çoğu kripto para kullanıcısı hala bu hataya düşüyor. Yanlış adrese para transferi! Bu hatadan kurtulmanın bazı yolları var. Cüzdandan cüzdana, ağdan ağa değişiklikler olduğu üzere biz en çok kullanılan Binance borsasındaki hatalı transferi ele alacağız. Bakalım, hata yaptığımızda kurtulma şansımız var mı yoksa paracıklarımıza elveda mı diyeceğiz?

Çoğu kullanıcı, genellikle varlıklarını yanlış blok zinciri ağına gönderme hatasına düşebiliyor. Genellikle yoğun paniğe neden olsa da bu varlıkları geri almanın bazı yolları vardır. Şimdi bir bakalım nasılmış.

Binance hesabınızı kullanarak para transferi yaparken, kripto varlıklarınızı yatırmak veya göndermek istediğiniz ağı ve adresi tekrar tekrar kontrol edin.

Dikkat etmediğiniz zamanlarda, mesela ERC-20 yerine BEP-20’yi seçtiğinizde uyumsuz ağa para göndermiş oluyorsunuz. Peki paraya ne oluyor?

Eğer kripto para, hem BEP-20 hem de ERC-20’yi destekliyorsa sıkıntı yok ama biraz uğraşmanız gerecek.

ERC-20 ve BEP-20 Arasındaki Fark Nedir?

Yatırımcılar neden bu tür sorunlar yaşıyor? Bunun en basit nedeni, farklı blok zincirlerinin belirli kripto paralarla çalışmak üzere tasarlanmış olmasıdır. ERC-20 ve BEP-20, bir token kullanımını yönetecek gerekli yönergeleri sağlayan token standartlarıdır. Token çekme, para yatırma ve işlemlerin nasıl yapıldığına ilişkin kuralları belirtirler. Başka bir deyişle, ERC-20 ve BEP-20, tokenlerin ağdaki işlemlerle nasıl etkileşime girdiğini tanımlayan standartlardır: farklı cüzdanlar, akıllı sözleşmeler ve projeler.

ERC-20 ve BEP-20'nin çalışma mantığı benzer olsa da farklı blockchainlerin token standartlarıdır. ERC-20, Ethereum blok zincirinde kullanılmak üzere inşa edilmiştir, BEP-20 ise BSC(Binance Smart Chain) içindir.

Yanlış Ağa Para Gönderdiğinizde Ne Yapmalısınız?

Bu hatayı yaparsanız, endişelenmenize gerek yok. Birçok kişi Ethereum gibi ERC-20 tokenlerini BEP-20'ye veya tam tersi şekilde gönderebiliyor. Bunun olabileceği üç olası senaryoyu ve bunu çözmek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

    Senaryo 1: Tokenleri Hem BSC hem de Ethereum'u Destekleyen Bir Cüzdana Aktardınız

Bu senaryoda, tokenleri Binance'deki doğru ağa geri göndermek mümkündür.

Bu durumda tokenlerinizi kurtarmak nispeten kolaydır. İlk olarak, tokeni gönderdiğinizden emin olmak için cüzdanınızdaki transfer listesini kontrol edin. Örneğin MetaMask, kullanıcıların mevcut her kripto paraya göz atmasına izin veren bir 'Token ekle' özelliğine sahiptir. İstenen bir token listede olmadığında, bir kullanıcı onu almak için tokenin sözleşme adresini girer.

 

Bu kategori altında, belirteçlerinizi kurtarmak için iki yöntem yararlıdır. Bunlar "Binance Köprüsü veya Binance Bridge" ve "Manuel yöntem"dir.

 

 

Binance Köprüsü

 

Binance Bridge, tokenlerinizi blok zincirler arasında dönüştürmenize olanak tanıyan bir araçtır. Tek yapmanız gereken cüzdanınızı MetaMask veya Binance Chain gibi bir cüzdana bağlamak ve ardından hangi tokenleri aktarmayı planladığınızı seçmek. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için Ethereum gaz ücretleri için ETH'ye veya BSC gaz ücretleri için BNB'ye ihtiyacınız olacak.

Manuel Yöntem

Bir örnek verelim. Burada BEP-20 ETH'yi tekrar ERC-20 ETH'ye dönüştürmeye çalışacağız. Kullanıcının gaz ücretleri için BNB'si olmalıdır.

Öncelikle Binance kripto para yatırma sayfanızda ETH ve para yatırma ağını BEP-20 olarak seçin. Yanlış ağı seçerseniz paranızın kaybolacağını unutmayın. ETH'yi Binance hesabınıza aldıktan sonra, ERC-20 token standardını destekleyen bir cüzdana çekerek ve transfer ağınız olarak ERC-20'yi seçerek ERC-20'ye dönüştürün. Bu, tokeninizin cüzdana ERC-20 ETH olarak doğru bir şekilde aktarılmasını sağlayacaktır.

    Senaryo 2: Tokenları BSC veya Ethereum'u Destekleyen Bir Cüzdana Gönderdiniz.

Bu durumda, her iki ağı da destekleyen bir cüzdanın özel anahtarlarına sahip olmanız gerekecektir.

Tokenlerinizi kurtarmak için cüzdanınızın özel anahtarlarını her iki blok zincirini de kabul eden yeni bir cüzdana aktarın. Cüzdan tipine bağlı olarak bir eşsiz şifre dizisi veya özel anahtar kullanabilirsiniz. Bir cüzdanın özel anahtarını başka bir cüzdana aktardığınızda aktardığınız cüzdanın tokenlerine erişim kazanırsınız. Daha sonra bu tokenler ile istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha iyi anlamanız için MetaMask cüzdanını kullandığınızı varsayacağız.

    Android veya IOS'ta MetaMask cüzdanı indirin ve yeni bir cüzdan oluşturun veya zaten varsa eski cüzdanınıza erişin.

    Yeni bir hesap oluşturun. Eski cüzdanınızı içe aktarmak için seçeneği sunulacak özel anahtar ve seed phrase seçeneği sunulacak.

    Mevcut bir MetaMask hesabınız varsa, uzatma pinine ve ardından sağ üst köşedeki hesap profilinize tıklayın.

  "Cüzdanı içe aktar" ı tıklayın ve eksik kripto para birimine sahip cüzdanın özel anahtarını girin. Bundan sonra da işlemi tamamlamak için "içe aktar"a tıklayın. Bunu yapmanın başka bir yolu da eğer varsa JSON dosyasını yüklemektir.

    BSC ağını MetaMask hesabınıza manuel olarak ekleyin. MetaMask uzatma pinine gidin. Açılır menüyü açmak için üzerine tıklayın. Listenin düğmesinde özel RPC'yi bulun ve tıklayın.

    Ardından, BSC'ye MetaMask erişimi vermek için bir Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) URL'si gibi ayrıntıları eklemeniz gerekecek. Bu URL, MetaMask'in Binance Akıllı Zincirden bilgi sorgulamasına ve işlem talep etmesine olanak tanır.

Bunu yapmak için, aşağıdaki ayrıntıları kendi özel alanlarına doldurun ve 'kaydet'i tıklayın.

Ağ Adı: BSC Mainnet

 

Yeni RPC URL'si: https://bsc-dataseed1.binance.org/

 

Zincir Kimliği: 56

 

Sembol: BNB

 

Gezgini Engelle URL'si: https://bscscan.com

 

    Sözleşme tokenini MetaMask Cüzdanınıza doğru şekilde ekleyin. Bu işlem BEP-20'yi destekleyen cüzdanınızın kayıp tokeni aramasını sağlayacaktır. İlgili sözleşmeleriyle birlikte tokenlerin de bir listesini bulmak istiyorsanız, BscScan.com'a bakın. BSC'ye aktarılan ERC-20 ETH için Binance-Peg Ethereum Token (ETH) üzerine tıklayarak sözleşme tokenini görebilirsiniz.

    Kendinizi bir sonraki adıma hazırlamak için doğru sözleşme belirtecini kopyaladığınızdan emin olun ve ondalık girişi not edin.

    Şimdi ağ açılır menüsünden "BSC Mainnet"i seçin. "Token Ekle"yi ve ardından "Özel Simge"yi tıklayın.

    Token Sözleşme Adresini, Token Sembolünü ve Kesinlik Ondalıklarını girin. ETH'yi örnek olarak kullanalım.

 

Token Sözleşme Adresi: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8

 

Token Sembolü: ETH

 

Kesinlik Ondalıkları: 18

 

Onaylamak için "Token Ekle"ye tıklayın.

 

     Bütün bunlar doğru yapılırsa, kayıp jetonlarınızı görmelisiniz. Ayrıca, daha sonra Binance hesabınızdaki BEP-20 cüzdan adresinize geri gönderebilirsiniz. Ayrıca, Binance Bridge veya manuel yöntemi kullanarak ERC-20'ye dönüştürmeyi seçebilirsiniz.

 

    Senaryo 3: Bir Gözetimli Cüzdana (custodial wallet) veya Borsasına Token Gönderdiniz

 

 

Böyle bir durumda varlıkları geri alma şansınız oldukça zayıftır. Yardım için cüzdan sağlayıcınıza veya borsanın müşteri hizmetlerine başvurmanız gerekir. Bazı gözetimli cüzdan sağlayıcıları bir ücret talep edebilirken, diğerleri özel anahtarları ücretsiz olarak verebilir. Özel anahtarlara erişim sağlandığında, bunları BSC destekli bir cüzdana aktarabilirsiniz. Ancak çoğu gözetimli cüzdanı sağlayıcısı, muhtemelen özel anahtar talebinizi reddedecektir. Bunun için de herhangi bir yükümlülük altında değildirler, gönderme sorumlulukları yoktur.