İlk kripto para arzları (ICO, Initial Coin Offering) son yıllarda çekiciliğini yitirdi - bunun yerine, birçok kripto projesi ilk borsa arzını (IEO, Initial Exchange Offering) kullanarak fon toplamaya başladı.

Kısaca IEO olarak bilinen şey, bir kripto para borsasının ilk token satışını denetlediği yerdir. Avantajları açıktır: Blockchain projeleri proje detaylarının yazdığı beyaz kağıtlarının incelendiği kapsamlı bir inceleme sürecinden geçer ve kitle fonlaması girişimleri de tanıtım alır.

Birçok yatırımcı, bir ICO'da görülenden daha yüksek düzeyde bir güvenilir olduğu için IEO platformlarını daha çekici bulma eğilimindedir.

Örneğin Binance Launchpad, inovasyon sağlamayı ve IEO'ları kripto piyasasına getirmeyi amaçlayan ticaret platformlarından biridir. Platform, lansmanından bu yana bir düzineden fazla blockchain projesinin sermaye artırmasına yardımcı oldu.

 

IEO'lar için Doğrulama Süreci Nasıl Çalışır?

 

Dolandırıcılık riskini azaltmak için, token arzlarını kolaylaştıran borsa platformları, bir satışa başlamadan önce çok sayıda kontrol yapar. Sonuçta, yeni bir dijital para birimi olması gerektiği gibi değilse, kripto borsasının itibarı risk altına girer.

‍Beyaz kağıdın üzerinde durulmasının yanı sıra, bir IEO platformu, bir blok zinciri projesine yeşil ışık yakmadan önce bir dizi başka faktörü inceleyecektir. İşi ciddiye alan bir kripto para borsası, projenin arkasındaki ekibi incelemeye başlayacak, teknolojiyi adım adım ilerletecek, benzersiz satış noktalarını ortaya çıkaracak, tokenomikleri değerlendirecek ve ilgili proje için herhangi bir talep olup olmadığını öğrenir.

Borsa platformu arzın onaylanmasına karar verirse, yatırımcıların KYC ve AML süreçlerinden (Müşteriyi Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme kontrolleri) geçmesi gerekecektir. Potansiyel katılımcılara, token ihraççılarının hedeflerine ulaşmada nasıl ilerledikleri konusunda tam şeffaflık verilecektir.

IEO Teknik İnceleme Gereksinimleri

İyi bir teknik inceleme, potansiyel yatırımcıları projenin, ilgilendiği sektördeki hangi sorunu çözmeye çalıştığını ve çözüm konusunda neler yapılmasının gerekliliklerini kapsar. Ayrıca, ürünlerinin, mimarisinin, ekiplerinin ve kullanıcılarının ana hatlarıyla ayrıntılı bir teknik açıklamasını içermelidir. Raporlarda projenin geliştirme yol haritasının yanı sıra tokenomikler ve toplanan fonların nasıl kullanılacağı da yer alır. Teknik inceleme, akademik bir makaleye benzer şekilde gerçeklere dayalı, resmi ve profesyonel olarak biçimlendirilmiş olmalıdır. Daha da önemlisi, iyi yazılmış bir teknik inceleme, projenin vizyonunu ortaya koyduğu ve potansiyel yatırımcıları ve geliştiricileri katılmaya ikna ettiği için mükemmel bir pazarlama içeriğidir.

 

Binance IEO Launchpad

 

Binance launchpad, Binance ekosisteminde projelerin tokenlerini piyasaya sürmesine yardımcı olan platformdur. Lansman öncesinden listeleme ve pazarlama desteğine kadar tam hizmet danışmanlığı sağlarlar. Proje ekiplerinin ürün geliştirme ve oluşturmaya odaklanmasına izin verirken, ilk pazarlama sunumunu ve kullanıcı tabanını sağlarlar.

Ağustos 2021 itibariyle, Binance launchpad, 1.8 milyondan fazla katılımcıyla 48 proje için 96 milyon doların üzerinde fon toplamayı başardı.

Diğer popüler IEO arz plotflarmları Paribu Hub, Huobi Prime, OKEx Jumpstart, Probit Launchpad, Coinbene ve daha fazlasıdır.

IEO Artıları ve Eksileri

IEO'ların Avantajları:

1. Yatırımcılar kendilerini daha güvende hissederler. Güvenilir bir kripto borsasında token satışı görmek, bir projeye daha fazla meşruiyet kazandırabilir.

2. IEO projelerinin sorunsuz çalışması daha olasıdır. IEO platformları, token teklifini denetlemenin yanı sıra pazarlama ve geliştirme desteği de sunabilir.

3. IEO yatırımcıları çok daha kullanıcı dostu bir deneyime sahiptir. ICO'larla karşılaştırıldığında, blok zinciri projelerine katkıda bulunmak daha kolaydır çünkü IEO platformları daha iyi tasarlanmıştır.

IEO'ların Dezavantajları:

1. Kripto projeleri listeleme ücreti ödemek zorundır. Start-up'lar ayrıca bir komisyon şeklinde tokenlerin bir yüzdesini bir borsaya vermek zorunda kalabilirler. Sonuçta borsalar bu kadar hizmeti babalarının hayrına yapmıyor.

2. Bazı kripto para borsaları volatilite durumunda ağ tıkanıklığı yaşayabilir. İlk borsa arzı piyasasının patlama yapması nedeniyle, gerekli özeni göstermeyerek yüksek standartları karşılayamayan platformlar var. Bir IEO'ya yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı da yaptığınızdan emin olun.

3. Pump ve dumplar hala bir risktir. Bir token satışından sonra, bazı dijital varlıklar çok hızlı bir şekilde değer kazanır ve ardından dramatik bir şekilde düşer.