Gerçek dünyadaki bir adres veya bir web sitesi gibi, blok zincirindeki bir adres, belirli bir yeri veya kullanıcıyı tanımlamak için verilen metin dizisiyle ilgilidir. Daha spesifik olarak, dijital varlıkları göndermek veya almak için kullanılabilecek, blok zincirindeki belirli bir cüzdanın konumunu belirleyen metin dizisidir.

Tüm blok zincirlerinin bir şekilde cüzdan adresleri vardır ve çoğu, bir insan için yorumlaması zor, ancak bir bilgisayar ağı tarafından kolayca anlaşılan bir metin satırında uzun bir harf ve sayı dizisi şeklini alır.

Örneğin, bir Bitcoin adresi aşağıdaki gibi görünecektir:

1CKa7k7RtaV4TRRcnjciVndBS8hNG1G9ip

Ve Ethereum ağındaki bir adres aşağıdaki gibi görünebilir:

0x77dce4813eC15650e57E1b999c197aad00bEc1c2

Çoğu blok zincirinin kamusal doğası göz önüne alındığında, çoğu cüzdanın ne kadar ve hangi tür dijital varlık içerdiğini görmek mümkündür - ancak bu, özel blok zincirleri veya Monero gibi gizlilik odaklı kripto para birimleri için geçerli değildir.

Bir blok zinciri ağındaki çoğu kripto para birimi adresi, blok zincirinde yeni bir cüzdan adresi kurarken kişisel hiçbir bilgi gerekmediğinden oldukça anonimdir. Ancak tamamen anonim değillerdir ve bazı adreslerin hangi kişi veya kurumlara bağlı olduğu alenen bilinmekte.

Örneğin, Vitalik Buterin, herkesin bildiği bir Ethereum adreslerine sahiptir. Ayrıca Satoshi Nakamoto'ya ait olduğu bilinen büyük miktarda BTC içeren Bitcoin adresi de bilinmektedir.