“ICO nedir”  sorusuna cevap ve “ICO rehberi” arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu derste, ICO'nun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, risklerini ve faydalarını anlatacağız

ICO Nedir?

ICO, İlk Coin Arzı anlamına gelir. Kripto para birimi satarak her türlü blok zinciri ile ilgili proje için sermaye artırmanın yeni bir yoludur. Yeni projeler bunu Bitcoin, Ether, diğer kripto para birimleri ve zaman zaman itibari para karşılığında yeni basılmış kripto tokenlerini satmak için kullanıyor. Bir bakıma, ICO'ların çoğunlukla regüle edilmemiş olması ve yatırımcılara çok az veya hiç hak vermemesi dışında, İlk Halka Arzlara (IPO) benzer.

Öyleyse neden biri bir ICO satın alır veya başlatır? ICO'ların paydaşları için nasıl faydalı olabileceğine bir bakalım

ICO Avantajları

Yatırımcılar aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirler:

    Yatırımlarından iyi getiri elde etme umuduyla düşük bir maliyetle yeni kripto para elde etme fırsatı (bir tür 2011'de Bitcoin satın almak gibi).

    ICO paraları, gelirin yeniden dağıtımı veya proje ürünlerine ve hizmetlerine ayrıcalıklı erişim gibi ek avantajlarla gelebilir.

    Beğendiğiniz projeleri ve ekipleri destekleyebilme.

Bu arada, token arz edenler şunları alır:

    Daha az düzenleyici kısıtlama ile startup finansmanına hızlı erişim.

    Aksi belirtilmedikçe özkaynak kaybı olmayan fonlar.

    Yenilikçi merkezi olmayan iş modelleri oluşturma ve deneme fırsatı.

    Hizmeti test etmeye hevesli başlangıç ​​kullanıcı tabanı.

ICO Riskleri

Söylemeye gerek yok, ICO'lar da adil bir risk payıyla geliyor. Token talep edenlerin karşılaşabileceği muhtemel problemler şunlardır:

    Nispeten deneyimsiz ekip, projenin vaatlerini yerine getireceğine dair hiçbir garantiye sahip değil.

    Düzenleyici koruma ve iade garantisi yoktur.

    Proje geliştirme ve ilerleme konusunda sınırlı şeffaflık.

    Projenin ayrıntılı bir dolandırıcılık veya pump ve dump planı olma riski.

ICO başlatanlar, projelerini sunduktan sonra aşağıdaki riskleri kabul etmiş olur:

    Para cezası veya hapis cezasıyla sonuçlanabilecek belirsiz düzenlemeler.

    Kripto para birimlerinin oynaklığından kaynaklanan istikrarsız bir yatırım.

    Token sahipleri hakkında çok az veya bilgi yok.

 

Dersin sonunda, ICO projesinin bir aldatmaca olduğunu gösterebilecek sinyallerin bir listesini bulacaksınız. Şimdi, ICO'ların nasıl ortaya çıktığına hızlıca bir göz atalım.

ICO'ların Kısa Tarihi

ICO nasıl çalışır?

Bir proje veya şirket, sözde bir whitepaper yayınlayarak bir ICO düzenleme niyetini belirtir. Projeyi, hedeflerini, ICO planlandığında ne kadar sermaye artırması gerektiğini ve yatırımcıların katılıp katılmamaya karar vermelerine yardımcı olacak diğer bilgileri açıklar.

Yatırım yapmak karşılığında, bir yatırımcı, genellikle bir token olarak adlandırılan projenin kripto para birimini alır. Projeye bağlı olarak, tokenler diğer kripto para birimleri veya ABD doları, euro vb. gibi itibari paralar karşılığında edinilebilir.

ICO tokenlerinin çoğu DApp platformlarında verilir. 2019 Şubat ayı itibariyle en popüler token verme platformu Ethereum'dur.

ICO platformları

Popülerliğe göre sıralanmış ICO token verme platformları:

Yeni kurulan şirketler örneğin hisse senedi veya tahvil satma veya kredi alma yerine ICO başlatarak çok daha kolay sermaye arttırabilirler. Piyasa hala büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda ve risk sermayedarları veya bankalarla uğraşmaları gerekmiyor. Ancak ileriye dönük olarak, bir ICO aracılığıyla sermaye artırmanın, piyasa olgunlaştıkça ve yeni düzenlemeler getirildikçe daha karmaşık hale gelmesi beklenebilir.

ICO'lar Yasal mı?

Cevap belki. ICO'larla ilgili henüz net bir düzenleyici çerçeve yok, bu yüzden tamamen gri bir alandır. Gelecekte düzenlenmesi muhtemeldir; bu nedenle, çoğu ICO'nun KYC/AML kurallarına uyması gerekir. Şu anda, herhangi bir sınır koymak çok zor, çünkü çoğu büroktart, potansiyel olarak dünyayı değiştiren bir teknolojiye kısıtlamalar koymakta tereddüt ediyor.

Scam ICO nasıl tespit edilir

ICO'larla dolandırıcılık oldukça popülerdir, bu nedenle onları tespit etme yeteneği size çok para kazandırabilir.

Ernst & Young'a göre, ICO'lar tarafından toplanan tüm fonların neredeyse %10'u dolandırıcıların cüzdanlarına gidiyor.

Ancak, sahte ICO'yu tanımlamanın yolları vardır. Belirgin sinyaller şunlardır:

    Anonim takım. Birçok dolandırıcı ekibini tanıtmaz, bu nedenle kimse projeyle kimin ilişkili olduğunu doğrulayamaz. Bu önemli bir sinyaldir.

    Bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünür. Proje size gülünç getiriler veya imkansız ürünler sunuyorsa, bu büyük bir ihtimalle scamdir

    Yol haritası yok. Ciddi bir startup her zaman ileriyi planlar ve sonraki adımlarını gösterir. Projenin geleceği gizleniyorsa, muhtemelen ortada proje yoktur.

     Bitcointalk.org forumu. Bir ICO başlatmanın iyi bir yolu, onu BitcoinTalk.org'da duyurmaktır. Bitcoin ve kripto paraların en büyük forumdur ve meşru projeler tartışmalara memnuniyetle katılacak ve tüm soruları yanıtlayacaktır.

    Kod. Güvenilir projeler, kodlarını herkesin inceleyebileceği Github'a yükler. Kod yoksa, proje yok.

    Token veya blok zinciri gerekli mi? Birçok proje, dağıtık defter olmadan da iyi çalışabilir. Birçok proje, sadece ekstra para toplamak için ICO'lardan yararlanmaya çalışır. Öyleyse kendinize sorun, gerçekten bu proje Blockchain tabanlı olmak zorunda mı veya bu iş modeli için tokene gerek var mı?

    Halkla ilişkiler ve medya etkinliği. Güvenilir projeler, aktif ve ilgili bir topluluk oluşturmayı başaran nitelikli pazarlama uzmanlarını işe alır. Ayrıca, projenin kaliteli yayınlarda olumlu geri bildirim alması her zaman iyiye işarettir.