Borsa emir tipleri nedir?

Şimdi, en popüler üç emir türünü ve kripto para ticaretinde nasıl çalıştıklarını analiz edeceğiz.

Bu ders boyunca “spot ticaret”ten bahsettiğimizi unutmayın. Yani bir eşleşme varsa ticaretin her zaman hemen sonuçlanır.

Alım satımı, bir alıcı ve bir satıcı arasındaki varlık alışverişi olarak düşünün. Ardından, belirli bir fiyat veya fiyat aralığında Bitcoin gibi bir varlığı başka bir varlıkla takas etme talimatını bir ticaret emri olarak adlandırabiliriz. Ayrıca, tüm tüccarlar alıcı ve satıcı olduğundan, tüm ticaret emirleri ya al ya da sat emridir.

Çok temel anlamda bir kripto para birimi değişiminin dört bileşenden oluştuğunu unutmayın: bir kullanıcı arayüzü, cüzdan, yönetici paneli ve ticaret motoru.

Piyasa emri (market order) nedir ve nasıl çalışır?

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm ticaret emirleri ya alış ya da satış emirleridir - yani bir varlığı belirli bir fiyattan alma veya satma emridir

En basit ticaret emri türü bir piyasa emridir. Piyasa emirleri, genellikle bir işlemin gerçekleştirildiğinden emin olmak isteyen tüccarlar tarafından verilir. Bir piyasa emri anında gerçekleşir. Bu nedenle, Bitcoin gibi bir varlığı mevcut fiyatı ne olursa olsun hemen almak veya satmak için bir tüccar tarafından verilen bir emirdir.

Bir piyasa emri örneği: 0.75 Bitcoini (BTC) hemen veya mümkün olduğunca çabuk satmak istiyorum.

Piyasa emirlerinin anında yerine getirilmesi veya en azından mümkün olduğu kadar anında gerçekleştirilmesine yakın olması gerekir. Bir piyasa işlemi gerçekleştiğinde ve emir tamamlandığında, tüccarlar buna "emir dolduruldu" derler. Bir piyasa emri her zaman anında yerine getirilecektir, aksi takdirde gerçekleştirilmeyecektir. Alış-piyasa emirleri ve satış-piyasa emirleri vardır. Bir borsada piyasa emri vermenin potansiyel dezavantajı, borsanın emrinizi “o zaman için mümkün olan en iyi fiyattan” doldurmasını kabul etmenizdir.

 

Limit emri (limit order) nedir ve nasıl çalışır?

Bir piyasa emri, tüccarlar tarafından mevcut fiyat ne olursa olsun hemen almak veya satmak için verilen bir emir iken, en temel anlamıyla bir limit emri, bir varlığı belirli bir fiyattan almak veya satmak için verilen bir emirdir. Limit emirleri fiyat risklerini sınırlamak amacıyla kullanılır.

Bir limit emri örneği: BTC/EUR için fiyat şu anda 45000 Dolar’dır. 44500 Dolar’a bir limit alış emri verirsiniz. Emriniz hemen gerçekleşmez ve fiyat 44500’e düştüğünde gerçekleşir. Aynı fiyattan emir verenler, emri verme zaman sırasına göre sıralanır. Eğer 44500’de yeterince satıcı varsa ve size o fiyattan sıra gelirse alımınız gerçekleşir, aksi halde emir gerçekleşmez. Limitli satış yapmak isterseniz de bu anlattıklarımızın tersi aynen geçerlidir.

 

Fiyatın, alımlar için mevcut fiyattan daha yüksek veya satışlar için daha düşük olarak ayarlanması durumunda emrinizin anında doldurulabileceğini yani piyasa emri gibi işlem görebileceğini unutmayın.

 

Limit emrin dezavantajı, belirtilen süre içerisinde ilgili bir alıcı veya satıcı tarafından limit fiyatın karşılanmaması durumunda emir yerine getirilmeyecektir. İkincisi ve belki de daha önemlisi, zamanlama, limit emirleri vermede önemli bir faktördür. Bir borsada sipariş defterine verilen her sipariş zaman damgalıdır. İlk verilen işlemler, daha sonra verilen emir ile aynı limit fiyatına sahip olsalar bile daha sonra kabul edilen emirlere göre önceliklidir.

 

Stop limit emri nedir ve nasıl çalışır?

Bu nedenle, piyasa emirleri zaman şartında - hemen - cari fiyattan yerine getirilmek üzere verilirken, limit emirleri belirli bir zaman çerçevesinde belirli bir fiyat şartında yerine getirilmek üzere verilir. Bu tür emir, "iptal edilene kadar iyi" (GTC) olarak adlandırılır. Bu iki emir tipine ek olarak bu derste altını çizeceğimiz üçüncü emir tipi stop limit emridir.

Stop fiyatı ve stop-limit emri

Stop limit emri, anında uygulanmayan gelişmiş bir emir türüdür. Bunun nedeni, tüccarın emrin uygulanacağı fiyata bir sınır koymasıdır.

Bu nedenle, bir stop-limit emri iki fiyat içerir: emri bir alış veya satış emrine dönüştürecek olan stop fiyatı ve limit fiyatı - bir tüccarın satın almak istediği maksimum fiyat veya satmayı kabul ettiği minimum fiyat.

Bir varlığın satın alınması veya satılması için belirli bir fiyat - stop fiyatı - vurulduğunda veya aşıldığında tetiklenir. Emir tetiklendiğinde, limit fiyatı ile emir defterine kaydedilecek ve daha sonra herkes tarafından görülebilecektir.

Stop limit emri örneği: Bitcoin fiyatı 45000 Dolar’a (stop fiyatı) ulaşırsa veya onu geçerse, emir defterinde 44900 Dolar (limit fiyat) fiyatından 1 BTC'yi satmak için bir emir verilir. Bu emir türünün “stop-limit emri” olarak da bilinmesinin nedeni, tüccarların Bitcoin'in yüksek oynaklığında yer alan riski kontrol etmek istemesidir. Bu durumda tüccar, Bitcoin fiyatı 44900 USD’nin altına düşmeden önce satmak istiyor. Stop fiyatı tetiklendiğinde, emir defterinde yeterli likidite varsa emir hemen doldurulur. Özetle, bir tüccar fiyata çok duyarlıysa ve varlıklarını yüksek piyasa oynaklığına karşı korumak istiyorsa stop-limit emirleri uygundur.