Eğer Yüzüklerin Efendisi’ni izlediyseniz, muhtemelen Orta Dünya’nın Yeni Zelanda’nın tepelerinde bir yerlerde olduğunu biliyorsunuzdur.

Frodo Baggins ve hobbit arkadaşlarına ev sahipliği yapmaktan çok daha fazlası olan Yeni Zelanda, aynı zamanda Avustralya’nın Pasifik Okyanusu’nun güney bölgesi olan Okyanusya’daki komşuları arasında yer alıyor.

Ülke, iki ana ada, Kuzey ve Güney Ada ile birkaç küçük adadan oluşur.

İnsanlardan daha fazla koyun popülasyonuna ev sahipliği yapmakla ünlü olan Yeni Zelanda, yaklaşık dört milyon nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Bunu kıyas edebilmek için, Ankara’nın tek başına 5,5 milyonluk bir nüfusu olduğunu hatırlayın.

Yeni Zelanda, aynı zamanda ülkenin yerel dillerinden biri olan Maori’de “Uzun Beyaz Bulutlar Ülkesi” anlamına gelen Aotearoa olarak da bilinir.

Yeni Zelanda: Gerçekler, Rakamlar ve Özellikler

Komşular: Avustralya, Fiji, Tonga

Boyut: 268.680 km²

Nüfus: 4,800,081

Yoğunluk: Kilometre kare başına 17 kişi

Başkent: Wellington (nüfusu 179,466)

Devlet Başkanı: Kraliçe II. Elizabeth

Hükümet Başkanı: Başbakan Bill English

Para Birimi: Yeni Zelanda doları (NZD)

Ana İthalat: Makine ve teçhizat, otomobil ve uçak, petrol, elektronik, tekstil, plastik

Ana İhracat: Hobbitler, Russell Crowe, Madenler ve metaller; yün, yiyecek ve canlı hayvanlar; yakıtlar, nakliye makine ve ekipmanları

İthalat Ortakları: Çin% 16,4, Avustralya% 15,2, ABD% 9,3, Japonya% 6,5, Singapur% 4.8, Almanya% 4.4

İhracat Ortakları: Avustralya% 21,1, Çin% 15, ABD% 9, Japonya% 7

Saat Dilimi: GMT +12

Web sitesi: https://www.govt.nz

Ekonomik Genel Görünüm

Küçücük nüfusu ile Yeni Zelanda’nın ekonomisi de nispeten küçüktür. 2011 yılında 123 milyar ABD doları olan GSYİH, dünya ekonomileri arasında 65. sırada yer almaktadır.

Ama Yeni Zelanda’yı hafife almayın… Ülke, Ticarette güçlü bir oyuncu olarak boyutlarını telafi ediyor!

Ekonomik aktiviteleri büyük ölçüde ticarete bağımlıdır, çoğunlukla Yerin Altındaki Yer (Avustralya), Yükselen Güneş Ülkesi (Japonya) ve Sam Amca (ABD) ile.

İhracat, GSYİH’nın üçte birini oluşturan cevher, metal ve yün gibi ana ihracatı ile ekonomiye yön veren bir parametredir. Ayrıca büyükbaş ve süt ürünlerinin çoğunu ihraç etmektedir. Angus sığırı size tanıdık geliyor mu?

Başlıca endüstrileri tarım ve turizmdir ve sadece küçük imalat ve teknoloji sektörlerine sahiptir.

Bu nedenle, diğer ülkelerden yaptığı ithalat çoğunlukla ağır makine, teçhizat, araç ve elektronik ürünlerden oluşmaktadır.

Ülke yabancı yatırımlara karşı pek çok engeli kaldırdığından Dünya Bankası, Yeni Zelanda’ya, Singapur’dan sonra dünyanın en iş dostu ülkelerden biri olduğu için övgüde bulundu.

Para ve Maliye Politikası

Yeni Zelanda Rezerv Bankası (RBNZ), ülkenin para ve maliye politikasından sorumludur.

Şu anda Başkan Alan Bollard tarafından yönetilen RBNZ, yılda sekiz kez para politikası toplantıları düzenliyor. RBNZ, fiyat istikrarını korumak, faiz oranlarını belirlemek ve döviz kurlarını izlemekle görevlendirilmiştir.

Fiyat istikrarını sağlamak için, RBNZ yıllık enflasyonun % 1,5 merkez bankası hedefine ulaşmasını sağlamalıdır… Aksi takdirde, hükümet RBNZ başkanını görevden alma hakkına sahiptir.

RBNZ, para politikası cephaneliğinde aşağıdaki araçlara sahiptir:

Kısa vadeli faiz oranlarını etkileyen resmi nakit oranı (OCR) RBNZ Başkanı tarafından belirlenir.

Bu oranın 25 baz puan üzerinden borçlanması ve OCR’nin 25 baz puan altında ticari bankalara borçlanması ile merkez bankası bireylere ve işletmelere verilen faiz oranlarını kontrol edebiliyor.

Açık piyasa işlemleri, nakit hedefi veya ticari bankalarda tutulan rezerv miktarını karşılamak için kullanılır.

RBNZ, Günlük nakit hedefini tahmin ederek, tahmin ettiği hedefe ulaşmak için ekonomiye ne kadar para aktarılacağını hesaplamaktadır.

NZD’yi tanımak

Yeni Zelanda doları “Kiwi” lakaplıdır. Bu bir kuş! Bu bir meyve! Hayır, bekle, bu gerçekten bir kuş.

Kiwi, Yeni Zelanda için ulusal bir semboldür… Ama Kiwi’ye bir para birimi ve ilginç özelliklerine bakarak kendi ağzından odaklanalım.

Bana emtiaları göster!

Yeni Zelanda’nın ekonomisi çoğunlukla emtia ve tarım ürünleri ihracatına bağlı olduğundan, bölgenin genel ekonomik performansı emtia fiyatlarına bağlıdır.

Emtia fiyatları yükselirse, Yeni Zelanda’nın ihracatı için ödenen para miktarı da artar ve bu da ülkenin GSYİH’sine daha büyük katkı sağlar. Daha yüksek bir GSYİH güçlü bir ekonomik performansı yansıttığından, Kiwi’nin değerlenmesine yol açabilir.

Tersine, düşen emtia fiyatları, ihracatın parasal değerini düşürerek, GSYİH’ye daha küçük bir katkıda bulunur. Daha düşük bir GSYİH, Kiwi’nin değer kaybetmesine neden olabilir.

AUD ile el ele giderim

Avustralya, Yeni Zelanda’nın bir numaralı ticaret ortağı olduğundan, Avustralya’nın ekonomik performansının Yeni Zelanda’da büyük etkisi vardır.

Örneğin, Avustralya ekonomisi iyi olduğunda, Avustralyalı şirketler ithalat faaliyetlerini artırıyor ve bundan kimin yarar sağladığını tahmin edin? Elbette Yeni Zelanda!

… Ve tıpkı AUD gibi, ticaret yapmaktan hoşlanırım!

Avustralya gibi Yeni Zelanda, ABD, İngiltere veya Japonya gibi diğer büyük ekonomilere kıyasla daha yüksek faiz oranlarına sahiptir.

Ekonomiler arasındaki faiz farklılıkları genellikle para akışlarının göstergeleri olarak hizmet etmektedir.

Yatırımcılar daha yüksek getiri elde etmeyi tercih ettikleri için daha yüksek getirili varlıklar veya para birimleri karşılığında daha düşük getirili yatırımlar satarlar. Diğer bir deyişle faiz oranı arttıkça, daha fazla para akar.

Daha fazla göç istiyorum, lütfen.

Yeni Zelanda’nın nüfusunun Ankara’da yaşayan insan sayısından az olması nedeniyle ülkeye göçün artmasının ekonomi üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunun nedeni nüfus büyüdükçe mallara olan talep ve genel tüketim artmaktadır.

Hava şartlarına da duyarlıyım.

Yeni Zelanda’nın ekonomisi de büyük ölçüde tarım endüstrisi tarafından yönetiliyor, bu da kuraklık gibi şiddetli hava koşullarının ekonomileri üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olduğu anlamına geliyor.

Sık orman yangınlarıyla karşılaşan Avustralya, yangınlar sebebile GSYİH’sinin %1’e yakının kaybeder. Bu da NZD’yi olumsuz etkilemektedir.

NZD için Önemli Ekonomik Göstergeler

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla – Diğer ülkeler gibi, (GSYİH) Yeni Zelanda için bir ekonomik rapor kartı olarak hizmet vermektedir. Yeni Zelanda için genel ekonomik performans göstergesi olarak hizmet ederek, NZD’ye olan talebi etkilemektedir.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) – Tüketici fiyat endeksi, fiyat seviyelerindeki değişimi ölçmektedir. Enflasyonun bir ölçütü olarak, para politikasındaki değişimlerin belirlenmesinde RBNZ tarafından yakından izlenmektedir. Fiyat istikrarını korumaları gerekiyor, hatırladın mı?

Ticaret Dengesi – Yeni Zelanda, ihracata dayalı bir ekonomi olduğundan yatırımcılar, Yeni Zelanda’nın ürünlerine olan uluslararası talebi ölçmek için ticaret dengesine sıklıkla bakarlar.

NZD’yi Ne Harekete Geçiriyor?

Ekonomik büyüme

Pozitif GSYİH büyümesi, Yeni Zelanda’nın güçlü ekonomik durumunu ve paranın talebini artırdığını yansıtmaktadır. Olumsuz GSYİH büyümesi, ülkenin zayıf ekonomik performansını vurgularken, NZD’ye olan talebi hafifletiyor.

İhracatta Dalgalanma

Yeni Zelanda’nın ürünlerine olan daha yüksek talep genellikle daha yüksek bir GSYİH’ya neden olur ve bu da NZD’yi artırır. Buna karşılık, daha düşük ihracat GSYİH’ye olan katkının düşmesine neden olarak GSYİH’ye daha az katkıda bulunur.

Yükselen Emtia Fiyatları

Artan emtia fiyatları, Yeni Zelanda’nın ihracatının yükselmesine ve GSYİH’nın yükselmesine neden oluyor. Öte yandan düşen emtia fiyatları, ihracatın parasal değerinin düşmesine, GSYİH’sının aşağı çekilmesine neden oluyor.

NZD/USD Ticareti

100.000 birim NZD / USD pozisyonunda her pip hareketi 10 ABD Doları değerinde iken, 10,000 NZD / USD pozisyonu büyüklüğünde her pip hareketi $ 1 USD değerindedir.

Marj hesaplamaları ABD doları cinsindendir.

Örneğin, mevcut NZDUSD oranı 0.7000 ve kaldıraç 100: 1 ise, 100.000 NZD pozisyon için mevcut marjda 700 USD gereklidir. 10,000 NZD pozisyonu mevcut marjda 70 USD gerektirir.

Görüyorsunuz ki, Kiwi’nin ABD doları karşısındaki nispeten düşük değeri nedeniyle, diğer majörler arasında en az kullanılabilir marjı gerektirir. Kiwi’yi satmak daha ucuz demektir!

NZD / USD Ticaret Taktikleri

Yeni Zelanda’dan gelen güçlü ekonomik raporlar, NZD’nin değer kazanmasına yol açıyor. Dolayısıyla, ekonomik uzlaşıyı aşabilmesi için iyi bir şans varsa, NZD / USD de long pozisyon işareti olabilir.

Öte yandan, zayıf ekonomik raporlar NZD’yi aşağıya iter. Yaklaşan bir raporun beklenenden daha zayıf gelmesi olasıysa, NZD / USD’ye şort pozisyon şansı doğabilir.

Ekonomik raporları izlemenin yanı sıra, emtia fiyat davranışını dikkate almak da NZD / USD fiyat hareketini etkileyebilir.

Yakın tarihte, riskli varlıklara yönelik talep de güçlü olduğu zaman emtia fiyatları yükselmektedir. Bu zamanlarda, yatırımcılar paralarını altın ve diğer emtialar gibi daha yüksek getirili varlıklara yatırır ve düşük getirili ABD dolarını satarlar. Sonuç olarak, emtia bazlı Kiwi, güvenli ABD doları karşısında güçlü durabilir.

Öte yandan, riskten kaçınma eğilimi, yatırımcıların güvenli limanlara geri dönmesine zorladığında, NZD, USD karşısında düşüş gösterir.

Tıpkı AUD gibi, NZD de ticaret için iyi bir adaydır. Faiz Arbitrajı Ticareti yüksek faiz oranlı bir para almayı ve düşük faizli bir para biriminin satılmasını içerdiğinden, Yeni Zelanda’nın nispeten yüksek faiz oranı NZD’ye destek vermektedir.