Avustralya, İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı (Commonwealth) güney yarım kürede Güney Asya’da bir yerlerde bulunur.

Dünyanın en büyük adası olarak kabul edilen Avustralya, tüm kıtayı yöneten dünyadaki tek ülke!

1788’de Avrupa’dan göçmenlerin gelmesinden önce ülkenin çoğunda Aborijin halkı yaşıyordu.

O günden bu yana dünyanın her yerinden insanlar, en çok kültürel çeşitliliğe sahip olan ülkelerden biri haline gelen Avustralya’ya göç etti.

Avustralya şimdilerde 200 farklı ülkeden insana ev sahipliği yapıyor.

Son olarak ve belki de en önemlisi Avustralya, tüm zamanların en cesur ve en sert aktörlerini üretiyor; Mel Gibson, Braveheart; Hugh Jackman, Wolverine; ve efsanevi Heath Ledger, Joker!

Buna ek olarak kanguru, savaş tankı armadillolar ve bombacı pelikanlar var.

 

Avustralya: Gerçekler ve Rakamlar

Komşular: Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Endonezya

Boyut: 7.692.024 km²

Nüfus: 24.640.800

Yoğunluk: Kilometre kare başına 3,15 kişi

Başkent: Canberra (nüfus 358,222)

Devlet Başkanı: Kraliçe II. Elizabeth

Hükümet Başkanı: Başbakan Malcolm Turnbull

Para Birimi: Avustralya doları (AUD)

Ana İthalatlar: Makine ve ulaşım, elektrik ve telekomünikasyon ekipmanı, ham petrol ve petrol ürünleri

Ana İhracatlar: Madenler ve metaller; yün, yiyecek ve canlı hayvanlar, yakıt, nakliye, makine ve ekipmanları, Hugh Jackman, Nicole Kidman, Heath Ledger

İthalat Ortakları: Çin% 18.4, ABD% 11.7, Japonya% 7,9, Singapur% 6, Almanya% 4,6, Tayland% 4,2, Güney Kore% 4.1

İhracat Ortakları: Çin% 29.5, Japonya% 19.3, Güney Kore% 8, Hindistan% 4,9

Saat Dilimi: GMT +10

Web sitesi: http://www.australia.gov.au

Ekonomik Genel Görünümü

G7 ülkelerine kıyasla Avustralya’nın genel ekonomisi nispeten küçüktür. Buna karşı, Dünya Bankası’na göre kişi bazında GSYİH İngiltere, Almanya ve hatta ABD’den bile daha yüksek!

Geçtiğimiz on beş yılda Avustralya ekonomisi, dünya genelindeki %2.5 ortalamanın oldukça üzerinde yılda ortalama % 3.6 büyümüştür. Legatum Refah Endeksi’nde üçüncü sırada yer almasına şaşmamalı!

Avustralya’nın ekonomisi hizmet odaklı, GSYİH’nın % 70’inden fazlası finans, eğitim ve turizm gibi sektörlerden geliyor.

Çok güçlü bir ihracat endüstrisine ve yıldızlı büyümesine rağmen Avustralya sürekli olarak yüksek cari açığa sahip olmasıyla ünlü olmuştur.

Bu, Avustralya’nın kendi iç tüketimini karşılamak için diğer ekonomilerden daha fazla kaynak kullandığı anlamına gelir.

Para ve Maliye Politikası

Avustralya Merkez Bankası (RBA), para ve maliye politikası söz konusu olduğunda Avustralya’nın ana yönetim organıdır. RBA’nın amacı şunlardır:

1. Döviz kurlarını sabit tutmak

2. Büyümenin sağlanması

3. Tam istihdamı sürdürmek

Bunu yapabilmek için banka, ülkenin yıllık enflasyon oranının % 2-3 oranında tutulması gerektiğine inanmaktadır.

Enflasyonu sıkı sıkıya dizginlemek suretiyle, ulusal para birimlerinin değerini güvence altına almakta, bu da nihayetinde sürdürülebilir ekonomik büyümeye yol açmaktadır.

RBA enflasyonun kontrolünü nasıl sağlıyor? İki yolu var: nakit oranını ayarlamak ve açık piyasa işlemlerini yürütmek.

Nakit oranı, bankalarının diğer finansal kuruluşlarını gecelik faiz üzerinden borçlandırdığı faiz oranıdır.

Diğer taraftan açık piyasa işlemleri, RBA’nın devlet kredileri veya diğer finansal varlıkların alım satımı yoluyla para arzını kontrol etme şeklidir.

Ocak ayı hariç olmak üzere RBA para politikasında ne gibi değişiklikler yapacağını tartışmak için ayda bir toplanıyor.

Bunu daha kolay anlamak için basit bir örneğe bakalım. Avustralya’daki enflasyon, bankanın istediğinden çok daha hızlı artıyor diyelim.

Yüksek enflasyon oranını baskılamak için banka, borçlanma maliyetini artırarak nakit oranını yükseltmeye karar verir.

Doğal olarak, bu hareket dolaşımdaki genel paranın azaltılmasını sağlar. Ve temel arz ve talep bize nadir olanın ne kadar değerli olduğunu hatırlatır!

AUD’yi Tanımak

Mevsimleri karışık olsa da Avustralyalılar her zaman oyuna erken girerler. Haftaya ilk başlayan Avustralya pazarıdır.

Avustralya’nın yerel para birimi olan AUD, Aussie olarak da adlandırılıyor. Aussie’nin kendi dilinden bakalım.

Bir sebepten dolayı bana emtia doları deniyor…

AUD’nin önemli bir özelliği, altın fiyatları ile yüksek pozitiflikte korelasyona sahip olmasıdır.

Bunun arkasındaki sebep, Avustralya’nın dünyanın üçüncü büyük altın avcısı olması… Altın üreticisi. Sonuç olarak, ne zaman altın fiyatı yükselir ya da düşerse, AUD harekete başlar.

… Ve ben ticaret için en iyi adaylardan biriyim.

Önemli para birimleri arasında AUD,yüksek faiz oranına sahip olduğu bilinmektedir. Bu da onu faiz arbitrajı (taşıma ticareti) için favori yapar.

Taşıma ticareti, daha düşük bir faiz oranına sahip bir para birimi karşılığında yüksek bir faiz oranına sahip bir para birimi satın alma pratiğidir. Hatırlamadıysanız faiz arbitrajı dersine geri dönün.

Sadece birkaç saat uyanık kalıyorum…

AUD’in hareketinin çoğu Avustralya’dan ekonomik verilerin yayınlandığı zaman diliminde Asya ticaret seansında gerçekleşiyor.

… Ama kötü hava benim en büyük düşmanlarımdan biri!

Avustralya’nın emtia bazlı ekonomisi düşünüldüğünde, elverişsiz hava koşulları Avustralya’nın büyümesi üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor ve bu da AUD’de satış baskısına neden oluyor.

Hava koşulları ne derecede AUD’yi etkileyebilir ki?

Avustralya’nın 2002 kuraklığı sırasında AUD/USD 0.4770’e düştü – bu şu anki döviz kuru oranının neredeyse yarısı!

 

Avustralya için Önemli Ekonomik Göstergeler

Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) – RBA’nın ana hedefi enflasyonu kontrol etmek olduğundan tüketici mal ve hizmetlerinin fiyatındaki genel değişimi ölçen TÜFE, banka tarafından yakından izlenmektedir.

Ticaret Dengesi – Avustralya son derece sağlam bir ticaret sektörüne sahiptir. Bu nedenle döviz işlemleri yapan tüccarlar ve banka yetkilileri, ülkenin ihracat ve ithalat seviyelerindeki değişiklikleri izlemeye eğilimlidir.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYİH) – Avustralya ekonomisinin ne kadar iyi durumda olduğunu ölçer. Olumlu okumalar ekonomik büyümeyi gösterirken negatif okumalar ekonomik daralmayı ifade etmektedir.

İşsizlik Oranı – İşsizlik oranı, Avustralya’nın işgücünde kaç kişinin dışarıda kaldığını izlemektedir. Bu durumda istihdam edilen veya daha çok işsiz olan kişi sayısı, ekonomik faaliyetlerle yüksek düzeyde ilişkilidir. İşi olmayan bir kişinin harcama yapabilmesi için daha az parası olduğu anlamına gelir.

AUD’yi ne Harekete Geçirir

Ekonomik ve Faiz Oranı Görünümü

AUD, para politikası faiz oranları ve iç ekonomik veriler gibi makroekonomik faktörlerden büyük ölçüde etkilenmektedir.

AUD’de işlem yaparken, daima faiz oranı görünümüne özel önem verin. Örneğin, RBA yetkilileri tarafından faiz oranlarına ilişkin olarak yapılan yorumlar, AUD üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Çin’in Ekonomisi

Son on yılda büyük ekonomilerinin bir parçası olan Çin, bazı büyük büyüme rakamları yayınlayarak ekonomilerini etkileyen faktörler arasında yer aldı. Çin, Avustralya’dan kömür ve demir cevheri gibi çok sayıda hammadde tedarik etmektedir.

Çin’in, Avustralya’dan hammadde satın alabilmesi için öncelikle kendi yerel para birimini AUD ile değiştirmesi gerekiyor. Bu, Çin mallarına yönelik artan talebin AUD’nin değerini artırmaya eğilimli olduğu anlamına geliyor.

Benzer şekilde, Çinli ürünlere yönelik talepteki düşüş, AUD’nin değerinde düşüşe neden olabilir.

Yeni Zelanda Verileri

Daha az ölçüde, Yeni Zelanda’dan gelen veriler AUD’in fiyat hareketini etkilemektedir. Yeni Zelanda’nın ekonomisinin Avustralya’ya çok benzediğini ve para birimlerini pozitif olarak ilişkilendirdiğini unutmayın.

Aslında iki ülke arasındaki ilişki, ekonomilerini ne kadar yakından bağladıklarını göstermek ve aralarında Tazman Denizi’nin oturduğunu belirtmek için “Trans-Tasman” olarak tanımlanmaktadır.

Bununla birlikte, Yeni Zelanda dolaylı yoldan AUD’nin hareket etmesine neden olabileceğinden yaklaşan önemli verilerin farkında olmak önemlidir.

AUD / USD Ticareti

AUD / USD AUD cinsinden işlem görmektedir. Standart lot boyutları 100.000 AUD ve mini lot boyutları 10.000 AUD’dir.

ABD doları cinsinden pip değeri, AUD / USD’nin şu anki oranıyla 1 pip AUD / USD (0.0001) bölünerek hesaplanır.

Kar ve zarar ABD doları cinsindendir.

Standart bir lot pozisyon büyüklüğü için, her pip hareketi 10 USD değerinde.

Bir mini lot konum boyutu için, her pip hareketi 1 USD değerinde.

Marj hesaplamaları ABD doları cinsindendir. Örneğin, cari AUD / USD oranı 0.9000 ve kaldıraç 100: 1 ise, 100.000 AUD standart lot üzerinden işlem yapabilmek için mevcut marjda 900 USD gerekir.

Ancak, AUD / USD yükseldikçe, ABD Doları cinsinden daha büyük bir marj gereklidir. Tersine, daha düşük AUD / USD oranı, daha az gerekli mevcut marja ihtiyaç vardır.

AUD / USD Ticaret Taktikleri

AUD, yüksek faiz oranlı bir paranın satın alınması ve düşük faiz oranlı bir paranın satılması olan taşıma ticareti için en iyi adaylardan biri olduğu için, AUD / USD çapraz olarak yüksek oranda etkilenmektedir.

Bunu kendi avantajınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Eğer, AUD / JPY’de önemli bir teknik destek seviyesinin kırıldığını görürseniz, AUD / USD satmak için iyi bir işaret olabilir!

AUD/USD ticareti yaparken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da Yeni Zelanda’dan gelen verilerdir. Avustralya’nın Yeni Zelanda’daki yakınlığı ve ticari ilişkileri nedeniyle, Yeni Zelanda’dan gelen olumlu ekonomik veriler genellikle AUD’in değerini artırmaya yardımcı olabilir.

Bu, beklenenden daha iyi olan Yeni Zelanda ekonomik raporlarının AUD’yi satın almak için iyi bir sinyal olarak görülebileceği anlamına geliyor. Tersine, Yeni Zelanda’dan gelen zayıf ekonomik veriler AUD’yi satmanın bir nedeni olabilir.

Son olarak, emtia fiyatlarının, özellikle altın fiyatlarının nasıl geliştiğine bakmak için biraz zaman ayırın. Altın fiyatındaki değişiklikler AUD hareketine yol açar.

Bu, altın değerinin her yükseldiğinde AUD / USD’nin yakında toplanabileceği anlamına gelir! Tabii ki, altının değeri düştüğünde, AUD de aynı şekilde uyum gösterir.