Avrupa Birliği (AB), 1951 yılında 6 komşu devletten oluşan küçük bir çeteyle yola çıkan 28 üyeli bir devletimsidir.

Maastricht Antlaşması’nın büyülü güçleriyle, daha sonra büyük bir ekonomik ve politik blok haline geldi ve onu dünyanın en büyük ekonomik bölgesi haline getirdi.

Uluslararası ticarette ve küresel ekonomik ilişkilerde büyük rol oynamaktan bahsediyoruz!

AB üye ülkeleri arasında on sekiz ülke, ortak para birimi olarak avroyu (EUR) kabul etmiştir.

Bu ülkeler, Avrupa Para Birliği (EMU) veya Euroland olarak da adlandırılan avro bölgesini (EuroZone) oluşturmaktadır.

Bu seçkin kulübün üyeleri: Avusturya, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya’dır.

Ortak bir para birimi benimsemenin yanı sıra, bu ülkeler Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından belirlenen aynı para politikasını paylaşmaktadır.

 

Euro Bölgesi: Gerçekler ve Rakamlar

Üye Ülkeler: Avusturya, Belçika, Kıbrıs Rum Kesimi, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve İspanya

Boyut: 4.381.374 km2

Nüfus: 505.665.730

Yoğunluk: Kilometre kare başına 115,4 kişi

Avrupa Komisyonu Başkanı: Jean-Claude Juncker

Avrupa Parlamentosu Başkanı: Antonio Tajan

Avrupa Konseyi Başkanı: Donald Tusk

Para Birimi: Euro (EUR)

Ana İthalatlar: Makine, taşıt, uçak, plastik, ham petrol, kimyasal madde, tekstil, metal

Ana İhracat: Makine, motorlu taşıt, uçak, plastik, ilaç ve diğer kimyasal maddeler,

İthalat ortakları: Çin% 15.89, ABD% 11.97, Rusya% 11.22, Norveç% 6.13, İsviçre 5.14%

İhracat ortakları: ABD% 19.07, Rusya% 8.03, İsviçre% 7,49, Çin% 6, Türkiye% 4,14

Ünlü Aktörler: Marion Cotillard, Antonio Banderas, Penelope Cruz, Jean-Claude van Damme

Zaman Dilimi: GMT, GMT + 1, GMT + 2

Web sitesi: http://www.europa.eu

Ekonomik Genel Görünüm

AB’deki ülkelerin yarısından fazlasını oluşturan euro bölgesi, 2011’de 18.45 trilyon dolarlık GSYİH’ya sahip en büyük ekonomilerden biri olarak yer alıyor. Hizmet odaklı bir ekonomi olarak, hizmetler GSYİH’nın yüzde 70’ini oluşturuyor!

Euro bölgesi, yerli ve yabancı yatırımcılar için ikinci en cazip yatırım piyasası konumundadır.

Bir ekonomik birlik olarak, euro bölgesi özellikle ticaret için standartlaşmış bir yasa sistemine sahiptir. Bütün ekonomilerinin büyüklüğü, euro bölgesini uluslararası ticaret alanında önemli bir oyuncu yapar.

Üye ülkeler tek bir varlık olarak gruplandırıldıkları için, bir numaralı ticaret ortağı olan ABD ile ticaretin kolaylaştırılmasını sağlar.

Uluslararası ticarette aktif katılımın, EUR’nun rezerv para birimi olarak oynadığı rol üzerinde de önemli bir etkisi vardır.

Bunun nedeni, avro bölgesiyle işlem yapan ülkelerin döviz kuru riskini azaltmak ve işlem maliyetlerini en aza indirmek için önemli miktarda rezerv paraya sahip olmalarıdır.

Para ve Maliye Politikası

Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB’nin para politikasının yönetim organı olarak hareket etmektedir. Mevcut ECB Başkanı Mario Andretti liderliğinde ki Mario Draghi’yi kastediyoruz, Yönetim Kurulu ayrıca ECB Başkan Yardımcısı ve diğer dört politika yapıcıdan oluşuyor.

Avro bölgesindeki ulusal merkez bankalarının ağır toplarıyla birlikte, para politikası değişikliklerine oy veren ECB Yönetim Konseyi’nden oluşuyor.

ECB’nin ana hedefi tüm bölgede fiyat istikrarını korumaktır – oldukça uzun bir işlem! Bu hedefe ulaşmak için, avro bölgesi üye ülkeler için belirli bir takım kriterleri uygulayan Maastricht Anlaşması’nı imzaladı. İşte bazı gereksinimleri:

• Ülkenin enflasyon oranı, en iyi performans gösteren (en düşük enflasyon oranları) devletlerin ortalama enflasyonunu% 1,5’den fazla aşmamalıdır.

• Uzun vadeli faiz oranları, bu düşük enflasyonlu devletlerin ortalama oranlarını % 2’den fazla aşmamalıdır.

• Döviz kuru oranları, en az birkaç yıl döviz kuru mekanizması içerisinde kalmalıdır.

• Hükümet açığı GSYİH’nın% 3’ünden az olmalıdır.

Bir devlet bu şartları yerine getiremezse, ağır para cezasına çarptırılır.

ECB ayrıca minimum teklif oranlarını ve açık piyasa işlemlerini para politikası araçları olarak kullanmaktadır. ECB asgari teklif oranı veya repo oranı, merkez bankasının üye devletlerin merkez bankalarına verdiği getiri oranıdır. Enflasyonu kontrol etmek için bu oranı kullanırlar.

Açık piyasa işlemleri ise faiz oranlarını yönetmek, likiditeyi kontrol etmek ve para politikası duruşu oluşturmak için kullanılmaktadır. Bu işlemler piyasadaki devlet tahvillerinin alınması veya satılması yoluyla yapılır.

Likiditeyi artırmak için, ECB menkul kıymet satın alır ve daha sonra dolaşımda olan euro ile öder. Tersine, aşırı likidite yaratmak için ECB, avro karşılığında menkul kıymet satar.

Bu para politikası araçlarının kullanılmasından başka, ECB ayrıca enflasyonu daha da azaltmak için döviz piyasasına müdahalede bulunmayı tercih edebilir. Bu nedenle, yatırımcılar, EUR’yu etkileyebileceğinden, Yönetim Kurulu Üyeleri yorumlarına çok dikkat eder.

 

Euro’yu tanıma

Euro, anti-dolar olarak adlandırılmasının yanı sıra, “fiber” olarak da adlandırılır. Bazıları bu takma adın Trans-Atlantik’ten geldiğini söyler.

Bazıları, bu takma adın iletişim için kullanılan Trans-Atlantik fiber optikden türetildiğini söylerken, bazıları ise o zamanlar Avrupa banknotlarını basmak için kullanılan kağıttan olduğunu iddia ediyorlar.

İşte kendi ağzından EURO’nun diğer özelliklerinden bazıları.

Bana Anti-Dolar diyorlar!

EUR / USD en aktif işlem gören döviz çiftidir. Bu nedenle, aynı zamanda büyük çiftlerin en likiditesi ve en düşük pip aralığını sunuyor.

Londra seansı sırasında meşgulüm…

Euro, en çok Londra seansı başlangıcında, saat 8:00 GMT’de aktiftir. Genellikle ABD seansının ikinci yarısında, saat 5:00 GMT civarında çok az hareket vardır.

… Ve birkaç ilişkim var.

EUR / USD genellikle tahvil ve hisse senetleri gibi sermaye piyasalarının hareketiyle bağlantılıdır. ABD borsalarının performansını temsil eden S&P 500’ün hareketi ile negatif ilişkilidir.

Bu korelasyonun, 2007 mali krizinden sonra senkronizasyonu kaymıştı. Şimdi, EUR / USD S&P 500 ile biraz pozitif bir korelasyona sahiptir.

EUR / USD de İsviçre Frangı, Euro ile neredeyse kusursuz bir uyum gösterirken, USD / CHF ile negatif korelasyonludur.

Euro için Önemli Ekonomik Göstergeler

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla – Gayri safi yurtiçi hasıla, bölgedeki ekonomik büyümenin merkezi ölçüsüdür. Almanya euro bölgesinde en büyük ekonomi olduğundan, GSYİH’si euro’yu hareket ettirme eğilimindedir.

İstihdam Değişimi – Euro, özellikle euro bölgesindeki Almanya ve Fransa gibi en büyük ekonomilerin istihdamdaki değişikliklerine de duyarlıdır.

Alman Endüstriyel Üretimi – Bu, Almanya’nın üretim, madencilik ve taş ocakları sektörlerinden elde edilen verim miktarındaki değişimi ölçer. Bu nedenle, Alman sanayi faaliyetinin kısa vadeli gücünü yansıtmaktadır.

Alman IFO İş İklim Araştırması – Bu, ülkenin kilit iş anketlerinden biridir. Aylık olarak yürütülen bu araştırma, Almanya’nın mevcut iş durumunun yanı sıra gelecekteki şartlar için beklentileri hesaba katar.

Bütçe Açıkları – Maastricht Antlaşması’ndaki kriterlerden biri, euro bölgesi ekonomilerinin borç-GSYİH oranını % 60’ın altında tutması ve açıklarının yıllık GSYİH’sinin % 3’ünden az olması gereğini hatırlatmaktır.

Bu hedeflere ulaşılmaması, euro bölgesinde mali istikrarsızlığa neden olabilir.

Tüketici Fiyat Endeksi – ECB’nin hedeflerinden biri fiyat istikrarını korumak olduğundan, TÜFE gibi enflasyon göstergelerine dikkat etmektedir.

Yıllık TÜFE, ECB hedefinden saparsa, ECB, enflasyonu kontrol altında tutmak için para politikası araçlarından faydalanabilir.

EUR’yu neler hareket ettirir?

Euro Bölgesi Temelleri

Euro bölgesi tarafından bir bütün olarak veya üye ülkelerce güçlü ekonomik performans raporları, euroyu daha da yükseltebilir. Örneğin, Almanya ya da Fransa’dan beklenen GSYİH raporlarının beklenenden daha iyi olması, yatırımcıların euro’da boğa olmasını teşvik edebilir.

Sam Amcadaki hareketler

ABD’nin ekonomik verileriyle hızlanan piyasa duyarlılığındaki ani değişimler, EUR / USD üzerinde büyük bir etkiye sahip olma eğilimindedir.

Dolar karşıtı olarak kabul edilen euro, rezerv çeşitlendirmesi görüşmeleriyle de ABD dolarının tahtını salladı. Euro yeni rezerv para birimi olabilir mi?

Getiri Oranlarındaki Farklar

10 yıllık ABD tahvili ve 10 yıllık Alman tahvilleri arasındaki fark, genellikle EUR / USD yönünü göstermektedir.

ABD ve Alman tahvil getirileri arasındaki fark büyürse, EUR / USD daha yüksek getiri ile paranın lehine hareket eder.

Tahvil getirilerine benzer olarak, faiz farklılıkları da EUR / USD hareketi için mükemmel bir gösterge olarak hizmet etmektedir. Örneğin, tüccarlar genellikle Euribor’un vadeli işlem oranını Euro/dolar vadeli işlem fiyatı ile karşılaştırıyor.

EUR / USD Ticareti

EUR / USD, Euro cinsinden işlem görmektedir. Standart lot büyüklükleri 100.000 EUR ve mini lotlar 10,000 EUR’dur.

ABD doları cinsinden pip değeri, EUR / USD kuruyla 1 pip EUR / USD (0.0001) oranında bölünerek hesaplanır.

Kar ve zarar ABD doları cinsindendir.

Standart bir lot pozisyon büyüklüğü için, her pip hareketi 10 USD değerinde.

Bir mini lot konum boyutu için, her pip hareketi 1 USD değerinde.

Marj hesaplamaları ABD doları cinsindendir.

Örneğin, mevcut EUR / USD oranı 1.4000 ise ve kaldıraç 100: 1 ise, 100.000 EUR’luk bir standart lot pozisyonunu alabilmek için mevcut marjda 1.400.00 USD alacaktır.

EUR / USD’nin oranı arttıkça, ABD doları olarak daha büyük bir kullanılabilir marj gereklidir. Düşük EUR / USD oranı, ABD doları cinsinden istenen kullanılabilir marj daha düşüktür.

EUR / USD Ticaret Taktikleri

Euro bölgesinden gelen güçlü ekonomik figürlerin piyasaya sürülmesiyle gerçekleşen Pro-euro hareketleri, EUR/USD işlemlerine long fırsatları yaratıyor.

Zayıf euro bölgesi ekonomik raporları yayınlandığında ortaya çıkan anti-euro hareketleri, EUR/USD ticaretinde şort pozisyonlara temel teşkil eder.

EUR / USD genellikle ABD doları karşısında tüccarların görüşünün bir ölçüsü olarak hareket ettiğinden, ABD dolarının yönünün hissedilmesi EUR / USD için bazı ticaret stratejileri yaratabilir.

Örneğin, ABD perakende satış raporunun beklenenden daha iyi sonuçlar çıkarması durumunda yatırımcıların dolar alması bekleniyorsa, EUR / USD’yi şortlamak için bir imkan verebilir.

EUR / USD paritesinin yeniden test edilmesini veya önemli destek ve direnç seviyelerini kırmasını beklemenin yanı sıra, bu çift için geri alımlara dayalı bir alım yapmak da işe yarıyor. Bu, EUR / USD, yüksek Fibonacci seviyelerinde şort ve long emir vermenin bazı pipler kazandırabileceği anlamına gelir.

Geri çekilmeleri yakalayarak, ticarete sadece fiyat hareketi yönünde atlamaktan daha iyi bir getiri elde edilebilir.

Biraz daha maceraperestseniz, inceleyebileceğini EUR / JPY, EUR / CHF ve EUR / GBP gibi diğer euro çiftleri de var! Her bir EUR çifti, harika ve benzersiz özelliklere de sahiptir.

Örneğin, EUR / USD’den daha değişken olan EUR / JPY, Asya ve Londra seanslarında daha aktif olma eğilimindedir.

EUR / GBP ve EUR / CHF çoğu zaman aralıklı olmaya eğilimlidir. İkincisi, daha düşük seviyedeki likidite nedeniyle büyük artışlara daha eğilimlidir.