Yeni eter nasıl oluşturulur?

Daha önce madenciliğe kısaca değindik. Ethereum'da da aynı prensip geçerlidir: madencilik yapan kullanıcıları ödüllendirmek (ki bu maliyetlidir). Protokol onları eter ile ödüllendirir.

Kaç tane Ether var?

Ağustos 2021 itibarıyla toplam eter arzı 117 milyon civarındadır.

Bitcoin'inkinden farklı olarak, Ethereum’un token emisyon programı kasıtlı olarak başlangıçta kararlaştırılmadı. Bitcoin, arzını sınırlandırarak ve ortaya çıkan paraların miktarını yavaş yavaş azaltarak değerini korumak için yola çıktı. Ethereum ise merkezi olmayan uygulamalar (dapp'ler) için bir temel oluşturmayı hedefliyor. Bu hedeflere ulaşmak için gereken token emisyon programı belli olmadığı için ucu açık kalmaktadır.

 

Ethereum madenciliği nasıl çalışır?

Madencilik, ağın güvenliği için kritik öneme sahiptir. Blok zincirinin adil bir şekilde güncellenmesini sağlar ve ağın tek bir karar verici olmadan çalışmasına olanak verir. Madenciler işlem güçlerini, düğümlerdeki kriptografik bulmacaları çözmek için harcar.

Aslında yaptıkları şey, diğer bazı verilerle birlikte bekleyen bir dizi işlemi hashlemektir. Bloğun geçerli sayılabilmesi için, hash protokol tarafından belirlenen bir değerin altına düşmesi gerekir. Başarısız olurlarsa, bazı verileri değiştirebilir ve yeniden deneyebilirler. Deneme yanılma ile bulmacayı çözmeye çalışır.

Bu nedenle, diğer madencilerle rekabet edebilmek için madencilerin mümkün olduğunca çabuk hash yapabilmeleri gerekir – güçlerini hash oranında ölçeriz. Ağda ne kadar fazla hash oranı varsa, bulmacanın çözülmesi o kadar zorlaşır. Bulmaca bir kere çözüldükten sonra madenciler bu cevabı kolayca kontrol edebilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yüksek hızlarda sürekli hash yapmak maliyetlidir. Madencileri ağın güvenliğini sağlamaya teşvik etmek için bir ödül kazanırlar. Bu ödül bloktaki işlem komisyonundan oluşur. Ayrıca blok yazma sırasında yeni üretilen 2 ETH'Yİ de alırlar.

Zincire yeni bir blok eklenmesi için gereken ortalama süre 12-19 saniye arasındadır. Ağ, diğer şeylerin yanı sıra daha hızlı blok süreleri sağlamayı amaçlayan Proof of Stake'e geçiş yaptığında bu durum büyük olasılıkla değişecektir (Ethereum Casper Güncellemesi).