Ethereum Gas’ı nedir?

Merhaba dünyamızı hatırla! Bunu çalıştırmak çok kolay bir programla yapılabilir. Hesaplama açısından hiç de maliyetli değil. Ama sadece kendi bilgisayarınızda çalıştırmıyorsunuz – Ethereum ekosistemindeki herkesten de çalıştırmasını istiyorsunuz.

Bu bizi şu soruya götürür: on binlerce insan karmaşık sözleşmeleri çalıştırırsa ne olur? Birisi sözleşmesini sonsuz döngü yapmaya devam edecek şekilde ayarlarsa, her düğümün bunu sonsuz olarak çalıştırması gerekir. Bu, kaynaklara çok fazla yük getirecek ve sonuç olarak sistem muhtemelen çökecektir.

Neyse ki, Ethereum bu riski azaltmak için “Gas” kavramını kullanır. Tıpkı aracınızın yakıtsız çalışamayacağı gibi, sözleşmeler de Gas’sız çalışamaz. Sözleşmeler, kullanıcıların başarılı bir şekilde çalışması için ödemeleri gereken Gas miktarını belirler. Yeterli Gas yoksa sözleşme durur.

Özünde, bu bir ücret mekanizmasıdır. Aynı kavram işlemler için de geçerlidir: madenciler esas olarak karla motive olurlar, bu nedenle daha düşük ücretli işlemleri görmezden gelebilirler.

Eter ve Gas’ın aynı olmadığını unutmayın. Gas’ın ortalama fiyatı değişir ve büyük ölçüde madenciler tarafından kararlaştırılır. Bir işlem yaptığınızda, ETH'nin benzinin parasını ödersiniz. Bu konuda Bitcoin'in ücretleri gibi – eğer ağ sıkışıksa ve birçok kullanıcı işlem yapmaya çalışıyorsa, ortalama Gas fiyatı muhtemelen artacaktır. Tersine, çok fazla aktivite yoksa, azalacaktır.

Gas’ın fiyatı değişken olsa da, her işlem için sabit Gas miktarı gerekir. Bu, karmaşık sözleşmelerin basit bir işlemden çok daha fazlasını tüketeceği anlamına gelir. Bu nedenle, Gas hesaplama gücünün bir ölçüsüdür. Sistemin, Ethereum'un kaynaklarını kullanmalarına bağlı olarak kullanıcılara uygun bir ücret sağlayabilmesini sağlar.

Gas genellikle Ether’in bir kısmına mal olur. Bu nedenle, bunu belirtmek için daha küçük bir birim (gwei) kullanıyoruz. Bir gwei, bir Etherin milyarda birine karşılık gelir.

Uzun lafın kısası, uzun süre döngü yapan bir program çalıştırabilirsiniz. Ancak bunu yapmak sizin için çok pahalıya mal olur. Bu nedenle, Ethereum ağındaki düğümler spam'i azaltabilir.

 

Gas ve Gas Limitleri

Ayşe'in bir sözleşmeye ödeme yaptığını varsayalım. Önce ödemeyi kabul ettiği Gas miktarını belirler. Madencileri, işlemlerini mümkün olan en kısa sürede halletmesi için daha yüksek bir fiyat belirleyebilir.

Ama aynı zamanda kendisini korumak için bir Gas üst limiti belirlemeli. Sözleşmede bir şeyler ters gidebilir, bu da onun planladığından daha fazla Gas harcamasına neden olabilir. X Gas miktarı harcandıktan sonra işlemin duracağından emin olmak için Gas limiti uygulanır. Sözleşme başarısız olacak, ancak Ayşe başlangıçta ödemeyi kabul ettiğinden daha fazla ödeme yapmayacak.

Bu kavramlar başlangıçta karmaşık gelebilir. Endişelenmeyin. Gas için ödemek istediğiniz fiyatı (ve Gas limitini) manuel olarak ayarlayabilirsiniz, ancak çoğu cüzdan bu işi sizin için yapar. Kısacası, Gas fiyatı madencilerin işleminizi ne kadar hızlı kabul edeceğini belirler ve Gas limiti bunun için ödeyeceğiniz maksimum tutarı belirler.