Güvenli Liman nedir?
Güvenli liman ya da bölge, piyasa türbülansı dönemlerinde değerini koruması veya artması beklenen bir yatırımdır. Yatırımcılar, piyasanın gerilemesi durumunda zarara maruz kalma risklerini sınırlamak için güvenli limanlar arar. Bununla birlikte; hangi varlıkların gerçekte güvenli sığınaklar olduğu, pazara bağlı olarak değişebilir. Bir yatırımın güvenli bir sığınak olarak hareket etmesi için, yatırımcıların özen göstermesi gerektiği anlamına gelir.


Güvenli Limanları Anlamak
Güvenli yatırım, yatırımcının portföyünü çeşitlendirir ve piyasa dalgalanması dönemlerinde faydalıdır. Bununla birlikte, ekonomik durgunluk gibi, piyasadaki gerilemenin uzadığı zamanlar vardır. Piyasa kargaşa içindeyken, çoğu yatırımın piyasa değeri hızla düşer.
Piyasadaki bu tür sistemik olaylar kaçınılmaz olsa da, bazı yatırımcılar sıkıntı zamanlarında genel piyasa ile ilintisiz veya negatif korelasyonlu güvenli liman varlıkları satın almaya çalışırlar. Çoğu varlığın değeri düşerken, güvenli limanlar değerini korur ya da artar.


Önemli Hususlar
-Güvenli liman yatırımları, piyasa düşüşlerine karşı koruma sağlar.
-Değerli metaller, para birimleri, belirli sektörlerden hisse senetleri ve daha fazlası geçmişte güvenli liman olarak tanımlanmıştır.
-Piyasa oynaklığının olduğu farklı dönemlerde farklı tepki verebilirler, bu nedenle portföy çeşitliliği dışında tutarlı bir güvenli bölge yoktur.


Güvenli Liman Örnekleri
Güvenli liman olarak kabul edilen çok sayıda yatırım menkul kıymeti vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Altın: Yıllardır altın, bir değer deposu olarak görülüyordu. Fiziksel bir meta olarak, para gibi basılamaz ve değeri bir hükümet tarafından alınan faiz oranı kararlarından etkilenmez. Altın, tarihsel olarak değerini zaman içinde koruduğu için, olumsuz ekonomik olaylara karşı bir sigorta biçimi olarak hizmet eder. Bir süre devam eden olumsuz bir olay meydana geldiğinde, yatırımcılar fonlarını altına yığma eğilimindedir ve bu da artan talep nedeniyle fiyatını yükseltir. Ayrıca, enflasyon tehdidi olduğunda altının ABD doları cinsinden fiyatlandırılması nedeniyle değeri artar. Gümüş, bakır, şeker, mısır ve çiftlik hayvanları gibi diğer emtialar, hisse senetleri ve tahvillerle negatif korelasyon içindedir ve yatırımcılar için güvenli liman görevi görür.

Hazine bonosu: Bu borç senetleri, ABD hükümetinin tam inancı ve kredisiyle desteklenir bu nedenle, çalkantılı ekonomik iklimlerde bile güvenli sığınaklar olarak kabul edilir. Yatırım yapılan herhangi bir anapara, fatura vadesi geldiğinde hükümet tarafından geri ödendiğinden, bonoların risksiz olduğu kabul edilir. Yatırımcılar, bu nedenle ekonomik kaos zamanlarında bu menkul kıymetlere koşma eğilimindedir.

Savunmacı stoklar: Savunma amaçlı stok örnekleri, kamu hizmeti, sağlık hizmetleri, biyoteknoloji ve tüketim malları şirketlerini içerir. Pazarın durumu ne olursa olsun, tüketiciler yine de yiyecek, sağlık ürünleri ve temel ev malzemeleri satın alacaklar. Bu nedenle, savunma sektöründe faaliyet gösteren şirketler, yatırımcılar bu hisse senetlerine olan taleplerini artırdıklarından, belirsizlik dönemlerinde tipik olarak değerlerini koruyacaklardır.

Nakit: Muhtemelen, piyasanın gerilediği dönemlerde nakit tek gerçek güvenli liman olarak kabul edilir. Bununla birlikte, nakit gerçek bir getiri sağlamaz ve enflasyondan olumsuz etkilenir.


Güvenli Para Birimleri
Bazı para birimleri, diğerlerine kıyasla güvenli liman olarak kabul edilir. Dalgalı piyasalarda, yatırımcılar ve döviz tüccarları, koruma amacıyla nakit varlıklarını bu para birimlerine dönüştürmeye çalışabilirler. İsviçre frangı güvenli para birimi olarak kabul edilir. İsviçre hükümetinin ve mali sisteminin istikrarı göz önüne alındığında, İsviçre frangı genellikle artan dış talepten kaynaklanan güçlü bir yukarı baskıyla karşı karşıyadır. İsviçre; büyük, güvenli ve istikrarlı bir bankacılık endüstrisine, düşük volatiliteli sermaye piyasasına, neredeyse hiç işsizliğe, yüksek yaşam standardına ve pozitif ticaret dengesi rakamlarına sahiptir. Ülkenin Avrupa Birliği'nden bağımsızlığı, onu bölgede meydana gelen herhangi bir olumsuz siyasi ve ekonomik olaydan bir şekilde muaf kılıyor. Bu arada İsviçre, vergilerden kaçmak ve haksız elde edilen fonları saklamak için ülkenin yüksek güvenlikli ve anonim bankacılık özelliklerinden yararlanan zenginler için de bir vergi cenneti.
İsviçre frangına ek olarak - ve piyasanın karşı karşıya olduğu özel zorluğa bağlı olarak - euro, Japon yeni ve ABD doları da güvenli liman olarak kabul ediliyor. Genellikle ABD doları, dünyanın rezerv para birimi olması ve birçok uluslararası iş anlaşmasının değeri olması nedeniyle herhangi bir yerel para birimi belirsizliği ile karşı karşıya kalan şirketler için varsayılan bir güvenli limandır.


Güvenli Limanları Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yukarıda listelenen varlıkların piyasa dalgalanması dönemlerinde değerlerini korumaları garanti edilmez. Dahası, neyin güvenli bir liman teşkil ettiği zamanla değişir. Örneğin, bir ekonomik sektörün tamamı kötü performans gösterirken, sektördeki bir şirket iyi performans gösteriyorsa, hisse senedi güvenli bir liman olarak kabul edilebilir. Yatırımcılar, güvenli limanlara yatırım yapmak isterken gerekli özeni göstermelidir, çünkü bir krizde güvenli bir liman olarak kabul edilen varlık, borsalar yükselirken mutlaka iyi bir yatırım olmayabilir.