Put-Call Oranı Nedir?
Put-call oranı, yatırımcılar tarafından piyasanın genel havasını ölçmek için yaygın olarak kullanılan bir ölçümdür.
Bir "satım" veya satma hakkı (put option, put opsiyon) bir varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan satma hakkı verir. "Alım" veya alım opsiyonu (call option, call opsiyonu) önceden belirlenmiş bir fiyattan bir varlığı satın alma hakkı verir.
Tüccarlar alım opsiyonlarından ziyade daha fazla satım opsiyonu alıyorlarsa, sentiment ayı piyasasını işaret eder. Satım opsiyonundan daha çok alım opsiyonu alıyorlarsa, ilerleyen zamanda bir boğa piyasası beklediklerini gösterir.


Put-Call Oranını Anlamak
Put-Call Oranı, işlem gören satım opsiyonu sayısının, işlem gören alım opsiyonu sayısına bölünmesiyle hesaplanır.
Put-call oranının 1 olması, alım opsiyonu alıcılarının sayısının satım opsiyonu alıcılarının sayısıyla aynı olduğunu gösterir. Bununla birlikte, 1 oranı, piyasadaki duyarlılığı ölçmek için doğru bir başlangıç noktası değildir, çünkü normalde satım opsiyonlarını alan yatırımcılardan daha fazla alım opsiyonunda pozisyon alan yatırımcı vardır. Bu nedenle, hisse senetleri için ortalama 0,7'lik bir put-call oranı, duyarlılığı değerlendirmek için iyi bir nokta olarak kabul edilir.


Genel olarak:
    Yükselen bir put-call oranı veya .7'den büyük veya 1'i aşan bir oran, hisse senedi tacirlerinin alımlardan daha fazla satım yaptığı anlamına gelir ve piyasada ayıların ağırlığını arttığını gösterir. Yatırımcılar ya piyasanın daha da düşeceğini düşünüyordur ya da olası bir satış dalgasına tedbir olarak portföylerini korumaya alıyorlardır (hedge).
    Düşen veya 0,7'nin altında ve 0,5'e giderek yaklaşan put-call oranı, yaklaşan bir yükseliş dalgasının sinyali olarak kabul edilir. Alım opsiyonlarının sayısı satım opsiyonlarını geçmiştir.
Önemli: Put-call oranı, piyasanın son olayları veya fiyat hareketlerini nasıl yorumladığının da bir göstergesidir. Aşırılıkları takip edin.
Put-Call oranlarını hesaplamak için kullanılan verilere çeşitli kaynaklardan ulaşılabilir, ancak çoğu yatırımcı Chicago Board Options Exchange (CBOE) web sitesinde bulunan bilgileri kullanır.

Put-Call Oranı = Satım Opsiyon Hacmi / Alım Opsiyon Hacmi


Özel Hususlar
Put-call oranı, trend dönmeden önce yatırımcıların piyasa duyarlılığını ölçmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte, hem pay (put) hem de payda (call) için talebe bakmak önemlidir.

Alım opsiyon sayısı, oranın paydasında bulunur. Bu, işlem gören call opsiyon sayısındaki bir azalmanın, oranın değerini artıracağı anlamına gelir. Bu kısım çok önemli iyi aklınızda tutun. Çünkü satın alınan daha az alım opsiyonu, satın alınan satım opsiyonu sayısı artmasa bile oranın değerini arttırır. Diğer bir deyişle, oranın artması için çok sayıda satım opsiyonunun alındığını görmemize gerek yok.

Yatay trendlerde boğalar genellikle pozisyon almaz ve beklemeye geçer. Bu durum her zaman ayı trendi beklenmesi gerektiğini göstermez. Aksine boğalar seçim sonucu, FED toplantısı veya ekonomik verilerin açıklanması gibi sonuçları piyasası dalgalandırabilecek haberleri bekliyor olabilir.


Put-Call Oranı Grafiği

Put-Call oranı grafiğine bu linkten ulaşabilirsiniz. Aşağıda da son görünümünü görebilirsiniz.

Tradingview kullanıcıları da bir kullanıcı tarafından hazırlanan indikatöre bu linkten ulaşabilirler.