Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıların hisse senetleri için ne kadar ödeme yapmaya istekli olduğunu etkileyen iki ana duyguyu günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda ölçmek için CNNMoney tarafından geliştirilen bir endekstir. Yani kısaca risk iştahını ölçer.

Teoride, endeks borsanın adil fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığını ölçmek için kullanılır. Aşırı korku sebebiyle yatırımcıların panik satışı yapma, buna karşılık da piyasadaki aç gözlülerin de aşırı alım yapma eğilimde davranacağı temeline dayanır.

CNN, piyasada ne kadar korku ve açgözlülük olduğunu belirlemek için yedi farklı faktörü inceler ve yatırımcı duyarlılığını 0 ile 100 arasında derecelendirir.


Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Korku ve açgözlülük endeksi  bileşik bir endekstir.

CNN, piyasada ne kadar korku ve açgözlülük olduğunu belirlemek için yedi farklı faktörü inceler. Onlar:

    Hisse Senedi Fiyatı Momentumu: Standard & Poor's 500 Endeksini (S&P 500) 125 günlük hareketli ortalamasına (MA) karşı ölçme
    Hisse Senedi Fiyatı Gücü: New York Borsası'nda (NYSE) 52 haftanın en yüksek ve en düşük seviyelerine ulaşan hisselerin sayısının hesaplanması
    Hisse Senedi Genişliği: Düşen hisse senetlerine karşı yükselen hisse senetlerinde işlem hacimlerini analiz etme
    Alım ve Satım Opsiyonları: Alım ve satım opsiyon hacimlerinin birbirine göre kıyası
    Önemsiz Tahvil Talebi: Yatırım dereceli tahviller ve önemsiz tahviller getirileri arasındaki farkı ölçerek risk iştahının tespiti
    Piyasa Oynaklığı: CNN, 50 günlük MA kullanarak CBOE Volatilite Endeksini (VIX Korku Endeksi) ölçer
    Güvenli Liman Talebi: Hisse senetleri ile hazine ihraçları arasındaki fark

Bu yedi göstergenin her biri, 0 ila 100 arasında bir ölçekte ölçülür ve endeks, her birinin eşit ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanır. 50 değeri nötr kabul edilirken, daha yüksek herhangi değer normalden daha açgözlülük gösterir ve risk iştahının arttığını belirtir.


Korku ve Açgözlülük Endeksinin Faydaları

Pek çok yatırımcı piyasalarda işlem yaparken duygusal ve gergin olurlar. Bu hisler söz konusu olduğunda da korku ve açgözlülük kurtlar sofrasının ağır silahları olarak ortaya çıkar. Davranışsal iktisatçılar tarafından vurgulanan ve onlarca yıllık kanıtlarla desteklenen bu gözlemler, CNN endeksini takip etmek için güçlü bir sebep teşkil eder.

Tarih, korku ve açgözlülük endeksinin geçmişte hisse senedi piyasalarında bir dönüşün güvenilir bir göstergesi olduğunu yazmıştır. Örneğin, Lehman Brothers'ın iflası ve sigorta devi AIG'nin neredeyse ölmesinin ardından S&P 500 üç yılın en düşük seviyesine düştüğü 17 Eylül 2008'de endeks 12'ye düştü. Buna karşılık, Eylül 2012'de küresel hisse senetleri FED’in üçüncü parasal genişleme dönemini (QE3) takiben 90 değerinin üstüne yükseldi.

Her zaman olduğu gibi bu endeks de tek başına işlem yapmak için yeterli bir gösterge değildir. Yine de piyasa duyarlılığını ölçmek adına birçok yatırımcı bu endeksi takip eder ve karar mekanizmalarının bir parçası olarak kullanırlar.

Bu linkten endekse ulaşabilirsiniz. Aşağıda örnek endeksi görebilirsiniz.