Finansal analizin bizim açımızdan temel amacı ucuz ama verimli şirketleri tespit edebilmektir. Bir şirketin piyasa değeri her ne kadar finansal tablolarda görülmese de piyasa değerini etkileyebilecek değişimleri finansal tablolardan elde edeceğimiz bilgilerle görmemiz mümkün. Özellikle de uzun vade yatırımcılar için finansal tablo analizi daha büyük önem arz etmekte. Her ne kadar tablolar bir şirket ile ilgili tüm bilgileri sunmasa da şirketin aldığı kararların işletmenin finansal performansını nasıl etkilediğini gösterir.

Madem lafı geçti, o halde aklınıza gelmiştir. Peki bir şirketin piyasa değeri nedir ve nasıl hesaplanır? Aslında bu çok basit. Borsada işlem gören bir şirketin piyasa değeri, toplam hisse sayısının en son işlem gördüğü fiyatla çarpılmasıyla bulunur. Örneğin Muhtar Şirketinin en son işlem gördüğü fiyat 10 TL, toplamdaki hisse sayısı da 100 olsun. O halde şirketin piyasa değeri 10x100=1000TL olarak bulunur.

Finansal tabloların neler olduğuna kısaca bir göz atmıştık. Şimdi bu tablolardan örnekler ile analizler yapmaya başlayacağız.


Finansal tablolar çeşitli analiz teknikleri kullanılarak analiz edilebilir. Finansal analizden istenen sonucun sağlanması için birden çok analiz tekniğini kullanmak gerekir. Bizim inceleyeceğimiz başlıca teknikler:

  • Oran analizi (Rasyo Analizi)
  • Yüzde yöntemiyle analiz (Dikey analiz)
  • Karşılaştırmalı analiz (Yatay analiz)
  • Eğilim yüzdeleri analizi (Trend analizi)