Kripto Piyasa Kapitalizasyonu

Piyasa değeri, kripto para birimleri ve blok zinciri projelerinde olduğu kadar borsalar için de geçerlidir. Bize belirli bir kripto para biriminin veya blok zinciri ağının mevcut piyasa değerini söyler.

Önemli bir ölçüm, tüm kripto endüstrisinin toplam piyasa değeridir. Blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisinin kümülatif değerinin bir tahmini olarak kullanılabilir.

Giriş

Bir kripto para projesinin piyasa kapitalizasyonunu hesaplamak nispeten basittir. Çoğu meraklı, bireysel projelerin piyasa değerini karşılaştıracak olsa da, büyük resmi takip etmek de faydalı olabilir.

Tüm kripto varlıklarının toplam değeri, bireysel piyasa değerlerine göre sıralanmış en büyük iki proje olmasına rağmen, veri toplayıcıların tümü  sadece Bitcoin veya Ethereum'dan, toplam kripto piyasası kapitalizasyonunu bildirerek, bu metriği takip etmeyi  kolaylaştırır. Ama bu ne anlama geliyor ve bize pazar hakkında ne söyleyebilir? Devamını okuyalım.

 

Kripto piyasa değeri nedir?

Piyasa değeri, bir kripto para birimi ağının mevcut piyasa değeridir. Bir kripto varlığının dolaşımdaki arzını tek bir birimin fiyatı ile çarparak hesaplanır.

Diyelim ki iki ağımız var, AliceCoin ve BobCoin. AliceCoin'in toplam 1.000 coin arzı var ve hepsi dolaşımda . BobCoin, şu anda maksimum 100.000 jeton arzından 60.000'inin dolaşımda olduğu bir İş Kanıtı zinciridir. AliceCoin'in mevcut piyasa fiyatı 100$, BobCoin ise 2$'dır. Hangi madeni paranın piyasa değeri daha büyük?

Piyasa değeri = dolaşımdaki arz × fiyat

AliceCoin piyasa değeri = 1.000 × 100$ = 100.000$

BobCoin piyasa değeri = 60.000 × 2$ = 120.000$

Bir BobCoin, bir AliceCoin'den 50 kat daha ucuz olmasına rağmen, BobCoin ağının değeri, AliceCoin'in değerinden hala daha yüksektir. Bu nedenle piyasa değeri, bir ağın değerinin tek bir madeni paranın fiyatından daha iyi bir tahminidir.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu nedir?

Toplam piyasa değeri, piyasadaki Bitcoin, altcoin, stabilcoin , token ve diğer tüm kripto varlıklarının toplam değerini gösterir . Bu metrik, bir bütün olarak endüstrinin büyüklüğünü gösterdiği için birçok kişi tarafından önemli görülüyor.

2013'ten bu yana toplam kripto piyasa değeri. Kaynak: CoinmarketCap .

Kripto para piyasalarının nispeten yüksek volalitesi nedeniyle , değerler biraz değişme eğilimindedir. Kripto para biriminin varlığının ilk altı buçuk yılında, toplam piyasa değeri hiçbir zaman 20 milyar doları geçmedi. 2018'deki 770 milyar dolarlık en son zirveden bu yana, yüz milyarlarca dalgalanıyor.

 

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu neden önemlidir?

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu, genellikle daha geniş ekonomideki diğer sektörlerle karşılaştırma için bir temel olarak kullanılır. Örneğin, birçok analist genellikle toplam kripto piyasa değerini değerli metallerin veya hisse senetlerinin piyasa değeriyle karşılaştırır.

Bunu neden yapsınlar ki? Pekala, onlara toplam kripto pazarının önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda nereye büyüyebileceğine dair kaba bir tahmin verebilir.

Yine de hiç kimse kripto para birimlerinin ve blok zinciri projelerinin değerlemesini tahmin etmenin en iyi yolunu bilmiyor. Bu karşılaştırmalar faydalı olabilir ancak körü körüne güvenilmemelidir.

Farklı finansal piyasaları karşılaştırmak çoğu zaman beyhude bir çabadır. Farklı endüstriler farklı türde yatırımcıları cezbetmektedir. Kripto, hisse senedi tüccarlarına, döviz tüccarlarına veya değerli metal spekülatörlerine otomatik olarak hitap etmeyecektir. Kripto para birimleri yeni ve gelişen bir varlık sınıfıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır.

Toplam kripto piyasası değeri neden yanıltıcı olabilir?

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonuna dayalı finansal kararlar vermek birçok farklı nedenden dolayı yanıltıcı olabilir.

İlk iş, her proje için ayrı ayrı doğru piyasa değerlemesinin yapılmasını sağlamaktır. Bu, arz rakamlarını alıp varlık başına fiyatla çarparak yapılır.

Ancak doğru tedarik bilgilerini belirlemek zor olabilir. Bu veriler yanlışsa, diğer hesaplamalar da otomatik olarak geçersiz olacaktır.

İkincisi, bazı projelerin piyasa değerini manipüle etmek mümkün olabilir. Bazı projeler bunu yanlış bir güvenlik ve değer duygusu yaratmak için yapar. Gerçekte ne anlama geldiğini sorgulamadan toplam piyasa değerine bakmak, potansiyel olarak zararlı finansal kararlara yol açacaktır.

Sonuç olarak, toplam piyasa değeri, yalnızca zaman içinde belirli bir anı temsil eden bir sayıdır. Bugün dokuz rakamı, gelecek hafta on rakamı ve 6 ayda sekiz rakamı temsil edebilir. Sadece o zamandaki kripto para birimi endüstrisinin bir anlık görüntüsünü temsil ediyor.

Seyreltilmiş kripto piyasası kapitalizasyonu

Piyasa kapitalizasyonunu hesaplamanın birden fazla yolu vardır. Bir ağın gelecekteki değerine ilişkin bir tahmin elde etmenin bir yolu, seyreltilmiş piyasa değeri olarak adlandırılır. Bakalım neymiş.

"Seyreltilmiş piyasa değeri" terimi borsadan gelir. Bu sektörde, bu rakam, tüm hisse senedi opsiyonlarının kullanılması ve tüm menkul kıymetlerin hisse senedine dönüştürülmesi durumunda bir şirketin değerlemesini temsil eder.

Bir kripto varlığının mevcut ve gelecekteki arzını akılda tutmak da çok önemlidir. Tüm kripto para birimleri, jetonlar ve varlıklar şu anda tüm arzlarına sahip değil.

Örnek vermek gerekirse, maksimum 21 milyon bitcoin olacağını biliyoruz. Bugün dolaşımda 18.505 milyon bitcoin var. Bu, BTC başına yaklaşık 10.550 dolarlık bir fiyatla yaklaşık 195.2 milyar dolarlık bir piyasa değerine eşittir.

Seyreltilmiş piyasa değerinin hesaplanması, bunun yerine maksimum Bitcoin arzını hesaba katacaktır. Bu nedenle, 21 milyonu alıyoruz ve mevcut BTC fiyatı olan 10.550$ ile çarpıyoruz. Bu toplamın sonucu, yaklaşık 221,5 milyar dolara eşit olan Bitcoin'in seyreltilmiş piyasa değeridir.

Aynı konsept, piyasadaki diğer tüm kripto varlıklarına uygulanabilir. Seyreltilmiş bir piyasa değeri, bir varlığın mevcut fiyatını alır ve bunu, dolaşımdaki maksimum arz ile çarpar. Bu varlıkların fiyatlarının nasıl dalgalanacağı düşünüldüğünde, bu hiçbir şekilde kesin bir ölçü değildir. Yine de, bir varlığın değerinin düşük veya aşırı değerli olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Deflasyon belirteçleri

Birçok kripto para birimi, dolaşımdaki arzının yıllar içinde arttığını görecek. Bu durumlarda, fiyat aynı kalsa bile, seyreltilmiş kripto piyasası kapitalizasyonu bugünkünden daha yüksek olacaktır.

Aynı zamanda, arzlarını aktif olarak azaltmaya çalışan deflasyonist tokenler var. Bu, çeşitli şekillerde yapılabilir, bunlardan biri madeni para yakma olarak bilinen bir işlemdir . Bu, söz konusu varlığın gelecekteki maksimum arzını azaltmaya yardımcı olur.

Varlığın değeri zamanla artmazsa ve arzı azalmaya devam ederse, gelecekte seyreltilmiş piyasa değeri bugün olduğundan daha düşük olabilir.

Bir örnek vermek gerekirse: BurnCoin, madeni para başına 1 $ fiyatla mevcut maksimum 20 milyon jeton arzına sahiptir. Ancak ekip, piyasadan jetonları geri almaya ve yakmaya karar vererek maksimum arzı 18 milyon BurnCoin'e düşürür.

Madeni para yakma duyurusunun ardından BurnCoin fiyatı 1 dolarda kalıyor. Madeni para yanmalarının gelecekte gerçekleşeceğini bilerek, seyreltilmiş piyasa değerini şu şekilde hesaplayabiliriz:

18 milyon BurnCoin x 1 $ = 18 milyon dolar

Ancak, madeni para yakımı açıklandığında, piyasa değeri şu şekildedir:

20 milyon BurnCoin x 1 $ = 20 milyon dolar

 

Bu durumda, seyreltilmiş piyasa değeri aslında mevcut olandan daha düşüktür. Yukarıdaki örneği akılda tutarak, duyuru ile gerçek jeton yakma arasındaki sürede çok şey olabilir.

Yandıktan sonra bile fiyat artabilir veya düşebilir. Seyreltilmiş bir piyasa değeri, özellikle aktif madeni para yakmaları olan deflasyonist tokenler için kesin bir ölçü olmaktan uzaktır. Bunu, mevcut piyasa değeri gibi bir anlık görüntü olarak düşünebilirsiniz - ancak bu, gelecekteki değeri tahmin etmeye çalışan bir anlık görüntüdür.

Sonuç olarak

Kripto piyasa değeri, izlenmesi gereken temel metriklerden biridir. Tüm kripto para birimi endüstrisinin değerlemesinin gelgitini ve akışını gösteriyor. Ayrıca, şu anda rapor edilenler ile seyreltilmiş piyasa değeri arasındaki farkı ayırt etmek de faydalı olabilir.

Aynı zamanda, diğer metrikleri de dikkate almak önemlidir. Piyasa değeri, bulmacanın yalnızca bir parçasıdır. Herhangi bir finansal taahhütte bulunmadan önce endüstrinin araştırılması gereken başka yönleri de var.