51 Saldırısı Nedir?

 

%51 saldırısı, ağın madencilik hash hızının veya bilgi işlem gücünün %50'sinden fazlasını kontrol eden bir grup madenci tarafından bir blok yönelik bir saldırıyı ifade eder.

Saldırganlar, yeni işlemlerin onay almasını engelleyebilir ve bazı veya tüm kullanıcılar arasındaki ödemeleri durdurabilir. Ayrıca, ağın kontrolündeyken tamamlanan işlemleri tersine çevirerek ağdaki para miktarını ikiye katlayabilir.

%51 saldırı, son derece zararlı olduğu bilinse bile, Bitcoin’i veya başka bir blok zinciri tabanlı kripto parayı tamamen yok edemez çünkü geçmiş blokları değiştirmek çok ciddi bilgisayar gücü gerektirmektedir.

 

%51 Saldırısı Nasıl Çalışır?

Bitcoin için yaklaşık her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur. Bir blok sonlandırıldığında veya kazıldığında, blokchain defteri, herhangi bir hile durumunda ağın kullanıcıları tarafından hızla tespit edilip reddedileceğinden değiştirilemez.

Ancak, bir saldırgan veya saldırgan grubu, ağdaki bilgi işlem gücünün çoğunluğunu kontrol ederek yeni blokları kaydetme sürecine müdahale edebilir. Diğer madencilerin blokları tamamlamasını engelleyebilir. Teorik olarak yeni blokların kazılmasını tekellerine alabilir ve tüm ödülleri çıkarabilirler.

Bitcoin blok ödülü şu an için 6.25 “yeni yaratılmış” Bitcoin’dir, ancak bu ödül eninde sonunda sıfıra düşecek. Bu süre 2140 olarak tahmin ediliyor.

Önceden kazılmış olan blokların değiştirilmesi %51 saldırısında bile son derece zor olacaktır. Saldırganlar ağda geçmişe gittikçe, değiştirilmesi daha zor bloklarla karşılaşır. Çünkü %51 saldırısıyla bile blokzincir geçmişini değiştirmek oldukça zordur. Kazılan bloklar belirli periyotlarda Bitcoin yazılımının içine gömülür. Bu dönemlere kontrol noktaları (checkpoint) denir. Böylelikle kontrol noktalarından önce kazılmış olan bloklar artık değiştirilemez hale gelir.

%51 saldırısı için illa ağ işlem gücünün yarısından fazlasına sahip olunarak yapılmak zorunda değil. Düşük başarı olasılığıyla da olsa %50’den az işlem gücüyle saldırı başarılı olabilir.

Madencilik havuzu gHash.io, Temmuz 2014'te Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün %50'sini çok az aştı ve kendi isteğiyle ağ gücünü düşürdü. Yaptıkları bir açıklamada ise gelecekte ağ gücünün %40’ından fazlasını aşmayacaklarını taahhüt ettiler.

%51 Saldırısı Gerçek Dünya Örnekleri

Ethereum tabanlı iki blok zinciri olan Krypton ve Shift, Ağustos 2016'da %51 saldırıya uğradı.

2018 yılının mayıs ayında, o sırada 26. en büyük kripto para birimi olan Bitcoin Gold, %51 saldırısına uğradı. Kötü niyetli kişi veya kişiler, Bitcoin Gold'un hash gücünü büyük miktarını ele geçirdi. Bitcoin Gold ekibi bu saldırıyı durdurmaya çalıştılarsa da başarılı olamadılar ve korsanlar birkaç gün boyunca ağı çift harcama yaparak resmen sömürdü ve saldırı sonunda 18 milyon dolara tekabül eden Bitcoin Gold çaldı.