8.4 milyar adet şifre kombinasyonu ile tarihin en büyük şifre koleksiyonu yayınlandı. Bu sızıntı birçok eski şifreyi içerirken, banka ve e-posta hesaplarının mevcut şifrelerini de içermekte. https://www.donanimhaber.com/tum-zamanlarin-en-buyuk-sifre-koleksiyonu-sizdirildi-8-4-milyar-sifre--134355

Her yıl takas edilen milyarlarca dolarlık kripto paraları hesaba katarsanız güvenlik ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Kripto paralara yatırım yapmanın ilk kurallarından biri, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamanızdır. Bu nedenle, kripto paralara yatırım yapıyorsanız, mevcut kripto cüzdan türlerini bilmeniz çok önemlidir. Doğru cüzdanı kullanmak, varlıklarınızı bilgisayar korsanlarından korumanıza yardımcı olabilir.

Bu derste kripto para cüzdanı nedir ve çeşitleri nelerdir sorularının cevaplarını vereceğiz.

Cüzdan Nedir?

Bir Bitcoin'i asla avucunuzun içinde tutamayacağınız için kripto para sahibi olmak geleneksel para birimine sahip olmaktan farklıdır. Kripto paralar asla fiziksel değildir, yalnızca birer kod parçasıdır.

Kripto paralar blok zincirinde belirli bir adreste saklanır. Açık anahtar, diğer kullanıcıların size kripto göndermesine izin verir. Özel bir anahtar, kriptonuzun kilidini size açar. Bunlardan bahsetmiştik hatırlıyorsanız.

Bir kripto para cüzdanı, paranızı güvende tutmak için kullandığınız geleneksel bir cüzdana benzer. Birisi geleneksel cüzdanınızı ele geçirirse nakit paranıza, kredi kartlarınıza, kimliklerinize ve daha fazlasını çalmış olur.

Neyse ki kripto para cüzdanları, geleneksel cüzdanlara göre daha güvenlidir. Kripto cüzdanları gerçek kripto paranızı saklamaz, bunun yerine kripto paranızın anahtarlarını saklar.

Bir cüzdan, fonlarınızı güvende tutabilecek anahtarları saklar.

Neden Cüzdana İhtiyacınız Var?

Teknik olarak kripto paranızı satın aldığınız borsada da saklayabilirsiniz. Küçük miktarlarda kripto para satın alan herkes banka hesabı gibi paralarının borsa hesabındaki cüzdanlarında saklandığını görecekler.

Borsalar cüzdan güvenliğini sağlayabilmek için çeşitli güvenlik katmanlarına sahiptir. Kripto para borsaları genellikle kayıplara karşı koruma sağlamak için fonları sigortalarlar. Genellikle bu fonlar sigortalı kurumlarda saklanır.

Ancak birisi hesabınıza girip kripto paranızı aktarırsa hiçbir güvenlik önlemi size yardımcı olamaz. Borsanızın sigorta poliçeleri bu tür kayıpları kapsamaz ve fonlarınız iz bırakmadan gider, hiçbir şey yapamazsınız.

Kripto para depolama için kusursuz bir güvenlik olmasa da, cüzdanlar varlıklarınız için güçlü bir koruma katmanı sağlayacaktır. Kripto paralara yatırım yapıyorsanız yatırımınızı koruyabilmeniz için cüzdanları araştırmak zorundasınız. Net!

 

 

 

Kripto Cüzdan Türleri

Kripto cüzdanlarının iki ana kategorisi vardır. Her kategorinin kendine özel artıları ve eksileri vardır.

Sıcak Cüzdan (hot wallet) nedir?

Sıcak cüzdanlar (hot wallet), bir şekilde internete bağlı olan cüzdanlardır. Alternatifi olan soğuk cüzdanlar (cold wallet) fiziksel bir biçimde gelir ve internete bağlı değildir.

Sıcak cüzdanlar daha fazla esneklik sunar ancak soğuk cüzdanlardan daha az güvenlidir. Sıcak cüzdanlar dijital olduğundan, bazıları mobil üzerinden de fonlarınıza erişme olanağı verir. Öte yandan, dijital oldukları için doğası gereği güvenlik açıkları vardır, hacklenebilir.

Soğuk cüzdan (cold wallet) nedir?

Soğuk cüzdanlar internete bağlı değildir, bu nedenle sıcak cüzdanlardan daha güvenlidir. Fonların kaybolması için soğuk bir cüzdanın fiziksel olarak çalınması gerekir. Ancak bu güvenliği sağlamak, cüzdanın esnekliğinden bir miktar kaybınız olacağı anlamına gelir. Her istediğiniz anda cüzdanınızdan harcama yapamazsınız. Daha çok uzun vade at unut yatırımları için uygundur.

Görece fazlaca kripto paraya sahip olanlar için soğuk ve sıcak cüzdanların kombinasyonu en iyi sonucu verebilir. Fonların çoğu soğuk bir cüzdanda güvence altına alınabilirken, kısa vadede döndürülecek fonlardan bazıları esnek kullanım olanağı sağlayan sıcak cüzdanda tutulabilir.

Hibrit bir yaklaşım güvenliğinizi esneklikle en üst düzeye çıkarabilir. Doğru sıcak veya soğuk cüzdanları seçmek, güvenliğinizi kişiselleştirmenize olanak tanır.

Hem sıcak hem de soğuk cüzdan kategorilerinde farklı kripto para cüzdan türleri vardır. Bu üç tür şunlardır: yazılım cüzdanları, donanım cüzdanları ve kağıt cüzdanlardır.

Yazılım Cüzdanları

Çoğu yazılım cüzdanı internete bağlı oldukları için sıcak cüzdan kategorisine girer. Pek çok yazılım cüzdanı türü vardır. Ancak en yaygın olanları web cüzdanları, masaüstü cüzdanları ve mobil cüzdanlardır.

Web Cüzdanları

Web cüzdanlarına bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilir. Bunlara bir tarayıcı aracılığıyla erişebildiğiniz için bilgisayarınıza veya telefonunuza herhangi bir özel yazılım indirmeniz gerekmez.

Tarayıcı cüzdanlarında, şifreniz yanınızdaysa ve web tarayıcısı olan bir cihazınız varsa kripto paranıza her yerden erişebilirsiniz.

Bazı web siteleri, iki anahtarın bulunduğu multisig cüzdanlar sunar. Web sitesi bir tane tutar ve siz bir tane tutarsınız. Bu size web cüzdanınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Cüzdan anahtarlarınız kısmen cüzdan sağlayıcısında olduğundan, seçtiğiniz sitenin güvenilirliğini araştırmak önemlidir. Paranızı korumaları için banka gibi onlara yatıracaksınız.

 

 

 

 

Masaüstü Cüzdanları

Masaüstü cüzdan, bilgisayarınıza bir uygulama indirmenizi gerektirir. Uygulama ile anahtarlarınızı tutacak bir veri dosyası oluşturacaksınız. Ayrıca anahtarlara erişmek için bir parola oluşturmanız gerekir.

Masaüstü cüzdanın avantajlarından biri, anahtarınızın tek sahibinin siz olmasıdır. Ancak anahtarınızı elinizde tuttuğunuz için bilgisayarınızda virüs veya kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olmanız gerekir. Parolanızı kaybetmemeniz de çok önemlidir.

Bir masaüstü cüzdanı seçerseniz, veri dosyasının bir kopyasını dışa aktarmalı ve başka bir yerde yedeklemelisiniz. Bu şekilde, uzakta olduğunuzda veya bilgisayarınıza bir şey olduğunda fonlarınıza erişmeye devam edebilirsiniz.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, temelde masaüstü cüzdanlarla aynı şekilde çalışır. Birincil fark, cüzdanın telefonunuzdaki bir mobil uygulama olmasıdır.

Mobil cüzdan, kripto paranızı harcayabilme konusunda daha fazla esneklik sunar. Ayrıca genellikle QR hizmetleri de vardır, böylece daha kolay kripto transferi ve ödeme yapabilirsiniz.

Mobil cüzdanlar daha fazla esneklik sunar ancak ek güvenlik önlemleri alınması gerekir. Kripto paranızı güvende tutmak için telefonunuzda kötü amaçlı yazılım bulunmamalı. Bunun sağlayabilmek adına telefonunuzda kullanacağınız uygulamaları güvenli kaynaklardan indirip kurmalı, telefonunuza jailbreak ya da root atmamalısınız. Telefonu kaybetmemeniz gerektiğini zaten tahmin etmişsinizdir.

 

Donanım Cüzdanları

Bir donanım cüzdanı, anahtarlarınızın yazılım yerine fiziksel bir cihaza kaydedilmesini sağlar. Çoğu donanım cüzdanı bir taşınabilir belleklere benzer şekilde çalışır. Bir USB sürücüsü aracılığıyla bir bilgisayara veya başka bir cihaza bağlanabilirler. Donanım cüzdanının en büyük avantajlarından biri de budur. İnternete bağlı değildir, bu nedenle büyük bir güvenlik açığını ortadan kaldırır. Cihazınızı kaybetmeniz durumunda ise size özel eşsiz yedekleme sözcük grubunuzla (backup phrase) fonlarınıza erişebilirsiniz

İşlemler gerçekleştirilirken özel anahtarınız cihazınızdan asla ayrılmaz. Cihaz, işlem ayrıntılarını ister ve ardından verileri doğrular. Bu şekilde özel anahtarınız cihazınızda kalır.

Ledger gibi cihazlar, birden fazla uygulama ve blok zinciri ile uyumludur. Bu şekilde, tek bir cihazda farklı kripto para türleri saklayabilirsiniz.

Donanım cüzdanları, yazılım cüzdanlarından daha maliyetli olsa da daha fazla güvenlik sağlar. Özellikle büyük miktarda kripto parası olanlar veya fonlarını uzun süre elinde tutacak olanlar için önerilir.

 

Kağıt Cüzdanlar

Bir kağıt cüzdan, gerçekten bir kağıt parçasından oluşur ve bir diğer bir soğuk cüzdan türüdür. Kağıtta, kripto paralarınıza erişmek için gereken tüm veriler yazar.

 

Soğuk cüzdanlar genellikle daha fazla güvenlik sunması gerekirken kağıt cüzdanda bir nevi güvenlik açığı bulunur. Kağıdı kaybederseniz paralarınızı da kaybedersiniz

Kağıt cüzdanın diğer bir dezavantajı da ha deyince fonlarınızı bir yerden bir yere transfer edemez ya da takaslayamazsınız. Bazı geçici çözümler var ancak bunların da pratik olduğunu söyleyemeyiz. Bu eksileri nedeniyle, kağıt cüzdan kullanımı genellikle önerilmez.

Ticaretinizde her zaman güvenliği ön planda tutun!

Farklı kripto para cüzdan türleri, değişen güvenlik ve özellikler sunar. Yatırımınız için en iyi tür veya türleri seçmek, kripto paranızı güvende tutmanıza yardımcı olacaktır.