Önceki derste, kademeli olarak nasıl satış yapabileceğimizi tartıştık. Şimdi size, kademeli alım yaparak ticaretimizi nasıl şekillendireceğimizi anlatacağız.

Ele alacağımız ilk senaryo, işleminizin size karşı hareket etmesi durumunda pozisyonlarınıza ekleme yapmayı içerir.

“Zarar eden” bir pozisyona daha fazla birim eklemek zor bir iştir ve bize göre, yeni bir yatırımcı tarafından asla yapılmamalıdır.

İşleminiz net bir şekilde zarar ediyorsa, neden daha fazlasını ekleyip daha çok kaybedesiniz? Hiç mantıklı gelmiyor değil mi?

Buna “hemen hemen” diyoruz. Çünkü orijinal pozisyonunuz ile yeni pozisyon riskiniz arasındaki risk kombinasyonu, risk konfor seviyenizde kalıyorsa, o zaman bunu yapmanız uygundur.

Bunun gerçekleşmesi ve emniyetli hale getirilmesi için belirli kuralların uygulanması gerekmektedir. İşte kurallar:

  • Bir zarar durdurma seviyesi gereklidir ve takip edilmelidir.
  • Ticarete başlamadan önce pozisyon giriş seviyelerinin planlanması gerekir.
  • Pozisyon büyüklükleri önceden hesaplanmalıdır ve birleşik pozisyonların toplam riski hala risk konfor seviyeniz dahilinde olmalıdır.

 

Ticaret Örneği

Bunun nasıl yapılacağına ilişkin basit ticaret örneğine bakalım:

 

Yukarıdaki tabloda paritenin 1.3200’den düşüşe geçtiğini görüyoruz ve ardından piyasa 1.2900’den bir tepki görüyor ve daha sonra tekrar 1.3000’den düşmeye devam ediyor.

1.2700 ila 1.2800 seviyelerine düştükten sonra parite tekrardan birleşen alana geri dönüyor.

Şimdi, paritenin tekrar aşağı döneceğini düşündüğünüzü varsayalım, ancak kesin bir dönüş seviyesi belirleyemiyorsunuz.

Bu işleme nasıl girebileceğinize dair birkaç senaryo var:

 

1.Senaryo: Konsolidasyon seviyesinin en altında, 1.2900’deki direnç seviyesinde short pozisyon açabilirsiniz.

1.2900’den girmenin dezavantajı, paritenin daha fazla yükselebileceği ve potansiyel olarak daha iyi bir fiyattan giremeyecek olmanızdır.

 

2.Senaryo: Parite, psikolojik olarak anlamlı – potansiyel olarak büyük direnç seviyesi olan 1.3000’e yani konsolidasyon alanının üstüne gelene kadar bekleyin.

Ancak, piyasanın 1.3000’e ulaşıp ulaşmayacağını görmek için beklerseniz, piyasanın bir alt destekten dönmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve tekrar düşüş başladığında kaçırmış olabilirsiniz.

 

3.Senaryo: Pozisyon açmak için paritenin potansiyel direnç alanını test etmesini ve tekrar 1.2900 seviyesinin altına düşmesini bekleyebilirsin.

Bu muhtemelen satıcıların geri döndüğüne dair bir onay niteliğinde en muhafazakâr yoldur, ancak bu senaryoda da düşüş trendine daha iyi bir fiyatla girmeyi kaçırırsınız.

 

4.Senaryo: Ne yapmalı? Neden hem 1.2900 hem de 1.3000’e alım girmiyorsunuz? Bu mümkün değil mi? Tabi ki mümkün! Bunları işleme başlamadan önce yazdığınız ve plana uyduğunuz sürece!

 

Bu Ticari Geçersiz Kılacak Seviyeyi Belirle (Zarar Durdurma)

Zarar durdurma seviyemizi belirleyelim. Basit olması için, 1.3100’ü yükselmenin devam edeceğini belirten bir seviye olarak seçtiğinizi varsayalım.

Aksi durumda işlemden çıkacağın yer orası.

 

Giriş Seviyelerini Belirle

İkincisi, giriş seviyemizi belirleyelim. Hem 1.2900 hem de 1.3000’de destek / direnç vardı, bu yüzden buralara pozisyon ekleyeceksiniz.

 

Pozisyon Büyüklüklerini Belirle

Üçüncüsü, rahat risk seviyesinde kalmak için doğru pozisyon büyüklüklerini hesaplayacağız.

Diyelim ki 5.000 Dolarlık bir hesabınız var ve sadece %2 risk almak istiyorsunuz. Bu, bu işlem için 100 $ (5.000 $ hesap bakiyesi x 0.02 risk) riske gireceğiniz anlamına gelir.

 

Strateji

İşte bu işlemi kurmanın bir yolu:

1,2900’de 2,500 Euro / USD satım.

1.3100’de zarar durdurma emrimiz tetiklenirse, bu 50 $ zarar anlamına gelir (pip hareketi başına değer (0.25 $) x stop zararı (200 pip)).

1.3000’de 5.000 birim EUR / USD alım.

1.3100’de zarar durdurma emriniz tetiklenirse, bu 50 $ zarar anlamına gelir (pip hareketi başına değer (0.50 $) x stop loss (100 pip)).

Bu kombinede eğer zarar durdurma emriniz tetiklenirse, bu 100 $ zarar anlamına gelir.

 

Oldukça kolay değil mi?

1.2900’de girebileceğimiz bir ticaret yarattık ve piyasa daha da yükselip kaybetme pozisyonu oluştursa bile, başka bir pozisyona girebilir ve normal risk parametreleri içinde güvenle kalabiliriz.

Merak ediyorsanız, iki işlemin birleşimi, ortalama 1.2966 fiyatla 7.500 birim EUR / USD’lık short pozisyon ve 134 piplik bir stop zararı yaratır.

Her iki pozisyonun da tetiklenmesinden sonra, piyasa 1.2832’ye (1.2966 (ortalama) – 134 pips (stopunuza)) ulaşırsa, 1: 1 risk-kazan oranı karı (100 $) elde edilir.

Pozisyonunuzun büyük bir kısmı 1.3000’ den daha iyi bir fiyattan girildiğinden, EUR / USD’nin büyük bir kar elde etmek için direnç alanından fazla uzağa düşmesi gerekmez. Oldukça hoş!!!