Şimdi eğlenceli şeyler yapalım. Harika bir trend hareketi yakalarsanız; kademelendirme, maksimum karınızı artırmak için harika bir ticari ayardır.

Tek yaptığım kazanmak diyen DJ Khaled gibi olamayacağımızdan, açık pozisyonlara güvenle ekleme yapmak için izlenmesi gereken kurallar vardır.

DJ Khaled değilseniz, bu kuralları gözden geçirelim.

Karlı pozisyonları güvenle kademelendirmenin kuralları:

  • Ek birimler için kademe seviyelerini önceden belirleyin.
  • Eklenen birimlerle riskinizi hesaplayın.
  • Büyüme pozisyonunu rahat risk parametreleri içinde tutmak için iz süren zarar durdurma uygulayın. (Zarar durdurma seviyenizi kar aldıkça yükseltin)

 

Ticaret Örneği

Bu stratejiyi biraz daha iyi açıklamak için, basit bir ticaret örneğine göz atalım… olur mu?

EUR / USD’yi yakından izleyen Çaylak Faruk, bir miktar konsolidasyondan sonra paritenin daha da yükseleceğini düşünüyor.

İlk olarak, son konsolidasyonun hiçbir zaman 1.2650’nin altında işlem göremediğini görüyor, bu nedenle zarar durdurma seviyesinin 1.2600’da ya da bu seviyenin altında olacağına karar veriyor.

Faruk ayrıca, psikolojik olarak anlamlı bir direnç seviyesi olduğundan, 1.3000’in kâr almak için mükemmel bir seviye olacağını düşünüyor, çünkü yükseliş orada durabilir.

 

100 pip stop ve 300 pip kar hedefi ile ödül-risk oranı 1: 3’tür. Oldukça harika değil mi?

Genellikle Faruk, işlem başına hesabının sadece % 2’sini riske atıyor, ancak bu sefer bu ticarete ve büyük ödül/risk oranına gerçekten güveniyor, piyasa lehine hareket ederse daha fazla ekleyeceğine karar veriyor.

Her 100 pipte daha fazla birim eklemeye karar verir ve aynı oranda zarar durdurma seviyesini yükseltir… Daha fazla birim eklemeyi planladığından, başlangıçta %1’lik bir riskle başlamaya karar verir.

10.000 ABD Doları hesap bakiyesiyle Faruk’un başlangıçtaki riski 100 ABD Doları olacaktır (10.000 x 0.01 ABD Doları).

100 pip stop ve 100 $ riskle ilk pozisyon büyüklüğünü 10.000 adet olarak belirledi, her 100 pip için 10.000 birim ekleyecek ve her 100 pip için zarar durdurma seviyesini yükseltecektir.

Her ekleme ile kazanç/risk oranının değişimine adım adım göz atalım.

 

Bu sadeleştirilmiş örnek, karlı pozisyonları nasıl güvenli bir şekilde kademelendireceğinizi ve karınızı en üst düzeye çıkarmanın ne kadar etkili olabileceğini gösteren temel tekniği göstermektedir.

Şimdi sahip olduğunuz her karlı pozisyonu kademelendirmeden önce, karlı pozisyonları kademelendirmenin her piyasa ortamı veya durum için en iyi araç olamayacağını da aklınızdan çıkarmayın.

Genel olarak, karlı pozisyonları kademelendirme, trend piyasalar veya güçlü gün içi hamleler için en uygun yöntemdir.

İstediğiniz konuma bir pozisyon eklediğiniz için, ortalama açılış fiyatınız hareket yönünde hareket eder.

Ayrıca, hacimsiz piyasalarda veya düşük likidite dönemlerinde karlı pozisyonların kademelendirilmesi sık sık zarar durdurma ile sonuçlanmaktadır.

Son olarak, pozisyonunuzu kademelendirirken, mevcut herhangi bir marjı da kullanıyorsunuz.

Bu, diğer işlemlerde kullanılabilecek marjı ve serbsest bakiyeyi yiyor! Uyaralım!