Artık doğru zarar durdurma seviyelerini nasıl ayarlayacağınızı ve doğru pozisyon boyutunu nasıl hesaplayacağınızı bildiğinize göre, işleminizde nasıl yaratıcı olacağınıza dair bir derse başlayalım.

Birden fazla pozisyon büyüklüğünde işlem yapanlar için, pozisyonlarınızda kademeli alım satım yaparak riskinizi nasıl yöneteceğiniz konusunda gerçekten esnek ve yaratıcı olabilirsiniz.

 

Kademelendirme Nedir?

“Kademelendirme” neden kullanılır?

Kademelendirme; bir işlemden önce, işlem sırasında veya sonrasında kendinizi ağırlaştırmak anlamına gelmez.

Temel olarak, açık pozisyonunuzda belirli seviyelerde alım veya satım yapmaktır.

Kademelendirme, genel riskinizi ayarlamanıza, karınızı realize etmenize veya kar potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Tabii ki, pozisyonunuzda kademeli alım ve satım yaparken, farkında olmanız gereken potansiyel dezavantajlar da vardır.

Aşağıdaki derslerde, size işlemleri kademelendirmenin yararları ve sakıncaları hakkında bilgi vereceğiz.

Bunu yapmanın doğru yolunu size öğreteceğiz.

 

 Kademelendirmenin Yararları

En büyük yarar psikolojik olanıdır.

Kademelendirmek, pozisyona girişte veya çıkarken mükemmel olma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Hiç kimse tutarlı bir şekilde fiyat hareketini veya piyasanın tam dönüm noktasını öngöremez. Her zaman mümkün olan en iyi girişi elde etmeyi beklemek çok zor. Kendinizi çok zorlamayın. Kimse dipten alıp tepeden satamaz.

Yapabileceğiniz en iyi şey, potansiyel destek / direnç, tersine dönme, momentum değişikliği, kopma vb. alanlarda parçalar halinde pozisyona girebilir ve karınızı realize etmek için farklı seviyelerde işlem yapabilirsiniz.

Pozisyona nereden girip çıkacağınızı tam olarak belirlemeniz gerekmiyorsa, psikolojik olarak sizin için ne güzel olurdu? Çok daha kolay değil mi?

Zaten bir keskin nişancı gibi  olmak zorunda değilsin ve birkaç kademe daha kapmak için tam dönüş noktasından hamle yapmana gerek yok!

Ayrıca, riskinizi azaltabileceğiniz her an omuzlarınızdaki yük azalır. Kârı da garantilemeye ne dersiniz?

Zarar durdurma seviyeleriyle doğru şekilde ilerlenen ve karı garantilediğiniz pozisyonlarda, fiyatın aniden tersine gitmesi durumunda dahi kârınızı korumanıza yardımcı olabilir.

Son olarak, açık pozisyonunuza daha fazla ekleme yaparsanız ve piyasa beklentiniz yönünde hareket ederse, daha büyük pozisyon büyüklüğünüz her kuruş için yapacağınız karı arttırır.

 

Kademelendirmenin Dezavantajları

Kademelendirmenin en büyük dezavantajı, pozisyonunuza daha fazlasını eklemenizdir. Bu dezavantajın ne olduğunu bilen var mı?

Anladınız… GENEL RİSKİ ARTTIRIR !!

 

Unutmayın, yatırımcılar ilk önce “risk yöneticileridir” ve yanlış yapılırsa “kademelendirmenin” hesabınızı silebileceğini unutmayın!

Şanslısınız, pozisyonunuza nasıl GÜVENLİ ekleme yapabileceğinizi açıklayacağız.

İkinci dezavantaj, açık pozisyonunuzun kademelerini kaldırdığınızda, maksimum potansiyel kârınızı düşürmenizdir. Bunu kim yapmak ister?

Eh, forex ve kripto piyasası kadar hızlı ve dinamik olan piyasalarda, riskinizi azaltmanız size yarar sağlayabilir.

Sonraki birkaç bölümde, bir pozisyonu kademelendirmenin avantaj ve dezavantajlarını Muhtar’ın bazı örneklerinden göreceğiz.