Nonce

Nonce, "Number Only Used Once” yalnızca bir kez kullanılabilen bir sayı veya değeri ifade eder. Nonce genellikle kimlik doğrulama protokollerinde ve şifreleme hash işlevlerinde kullanılır. Blockchain teknolojisi bağlamında bir nonce, madencilik işlemi sırasında sayaç olarak kullanılan sözde rasgele bir sayıyı ifade eder.

Örneğin Bitcoin madencileri, belirli gereksinimleri karşılayan (yani belirli sayıda Sıfırla başlayan) bir blok hash değerini hesaplamak için birden fazla girişimde bulunduklarından geçerli bir nonce tahmin etmeye çalışmalıdır. Yeni bir blok çıkarmak için yarışırken, geçerli bir blok hash değeri ile sonuçlanan bir nonce bulan ilk madenciye, bir sonraki bloğu blok zincirine ekleme hakkı verilir-ve bunu yaptığı için ödüllendirilir.

Başka bir deyişle madencilik süreci, geçerli bir çıktı üretilene kadar birçok farklı nonce değerine sahip sayısız hash fonksiyonu gerçekleştiren madencilerden oluşur. Bir madencinin hash çıkışı önceden belirlenmiş eşiğin altına düşerse, blok geçerli kabul edilir ve blok zincirine eklenir. Çıktı geçerli değilse, madenci farklı nonce değerleriyle denemeye devam eder. Yeni bir blok başarıyla çıkarıldığında ve doğrulandığında, işlem yeniden başlar.

Bitcoin içinde (ve çoğu iş kanıtı (Proof of Work) sistemi) nonce, madencilerin hash hesaplamalarının çıktısını yinelemek için kullandıkları rastgele bir sayıdır. Madenciler, her hesaplamanın yeni bir nonce değeri aldığı bir deneme yanılma yaklaşımı kullanır. Bunu sürekli yaparlar çünkü geçerli bir nonce değerini doğru bir şekilde tahmin etme olasılığı sıfıra yakındır.

Ortalama hash deneme sayısı, her yeni bloğun - ortalama olarak - her 10 dakikada bir oluşturulmasını sağlamak için protokol tarafından otomatik olarak ayarlanır. Bu işlem zorluk ayarı olarak bilinir ve madencilik eşiğini belirleyen şeydir (yani, blok karmasının geçerli sayılması için kaç sıfır ile başlaması gerekir). Yeni bir bloğun madenciliğindeki zorluk, bir blockchain sistemine taahhüt edilen hash güç miktarı (hashrate) ile ilgilidir. Ağa tahsis edilen hash gücü ne kadar fazla olursa, eşik o kadar yüksek olur, bu da rekabetçi ve başarılı bir madenci olmak için daha fazla hesaplama gücünün gerekli olacağı anlamına gelir. Buna karşılık, madenciler madenciliği durdurmaya karar verirse, zorluk ayarlanacak ve eşik düşecektir, bu nedenle maden için daha az hash güç gerekecektir, ancak protokol blok üretiminin ne olursa olsun 10 dakikalık bir programı takip etmesini sağlayacaktır.