Madencilik Havuzları

Giriş

Madencilik, PoW blok zincirlerinin güvenliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bazı özellikleri ile karma bilgisayarlar tarafından, katılımcıların merkezi bir otoriteye gerek kalmadan kripto para ağlarının güvenliğini sağlar.

Bitcoin 2009 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünde, normal bir PC'ye sahip olan herkes, bir sonraki blok için geçerli bir hash değerini tahmin etmek için diğer madencilerle rekabet edebilirdi. Çünkü madencilik zorluğu oldukça düşüktü. Ağda çok fazla hash oranı yoktu. Bu nedenle, blok zincirine yeni bloklar eklemek için özel donanıma ihtiyacınız yoktu.

Bu, saniyede en fazla hash hesaplayabilen bilgisayarların daha fazla blok bulacağı anlamına gelir. Bu durum ekosistemde büyük bir değişime neden oldu. Madenciler, rekabet avantajı elde etmek için çabalarken resmen bir silahlanma yarışına girdiler.

Farklı donanım türlerini (CPU'lar, GPU'lar, Fpga'lar) yineledikten sonra, Bitcoin madencileri ASIC'lere geçiş yaptı.

ASIC: Application Specific Integrated Circuit; Uygulamaya Özel Tümleşik Devre

Adından da anlaşılacağı gibi, ASIC'ler tek bir görevi gerçekleştirmek için oluşturulmuştur: hash hesabı… Ancak bu amaca özel olarak tasarlandıkları için inanılmaz derecede iyi iş yaparlar. Bitcoin madenciliği için diğer donanım türleri artık kullanılmamaktadır.

Madencilik havuzu nedir?

İyi donanım sadece sizi bir yere kadar götürür. Birkaç güçlü ASIC çalıştırıyor olsanız bile hala Bitcoin madenciliği okyanusunda sadece bir damla olacaksınız. Donanımınıza ve çalıştırmak için gereken elektriğe çok para harcamış olsanız bile, aslında bir blok madenciliği (solo-mining) yapma şansınız oldukça düşüktür.

Bir blok ödülünü ne zaman alacağınızın veya hiç ödeme alamayacağınızın bir garantisi yoktur. Eğer aradığınız tutarlı gelir ise, bir madencilik havuzunda çok daha fazla şansınız olacaktır.

Diyelim ki siz ve diğer dokuz katılımcı, ağın toplam hash gücünün %0.1'ine sahipsiniz. Bu, ortalama olarak, her bin blokta bir tane blok bulmayı beklediğiniz anlamına gelir. Günde yaklaşık 144 blok çıkarıldığında, muhtemelen haftada bir blok bulacaksınız. Nakit akışınıza ve donanım ve elektriğe yaptığınız yatırıma bağlı olarak, bu” solo madencilik " yaklaşımı uygulanabilir bir strateji olabilir.

Ancak, bu gelir kar elde etmek için yeterli değilse ne olur? Bahsettiğimiz diğer dokuz katılımcıyla güçlerini birleştirebilirsin. Hepiniz hash gücünüzü birleştirirseniz, ağın karma oranının %1'ine sahip olursunuz. Daha sonra ödülü bölebilir ve ilgili tüm madenciler arasında paylaşabilirsiniz.

Özetle, az önce bir maden havuzunu tarif ettik. Bu günlerde havuzlar, üyelerine daha istikrarlı bir gelir akışı sağladıkları için yaygın olarak kullanılıyorlar.

 

Madencilik havuzları nasıl çalışır?

Tipik olarak, madencilik havuzu madencileri organize etmekten sorumlu bir oluşumdur. Madencilerin nonce için farklı değerler kullandıklarından emin olurlar. Böylece aynı blokları oluşturmaya çalışarak hash gücünü boşa harcamazlar. Bu koordinatörler ayrıca ödüllerin bölünerek katılımcılara ödenmesinden de sorumludurlar. Her madenci tarafından yapılan işi hesaplamak ve buna göre ödüllendirmek için kullanılan birkaç farklı yöntem vardır.

 

Pay başına ödeme (PPS) madencilik havuzları

En yaygın ödeme Planlarından biri Pay-Per-Share (PPS) ' dir. Bu sistemde, gönderdiğiniz her “paylaşım” için sabit bir miktar alacaksınız.

Bir paylaşım, her madencinin çalışmalarını takip etmek için kullanılan bir hash değeridir. Her pay için ödenen tutar nominaldir, ancak zamanla artar. Bir payın ağ içinde geçerli bir hash olmadığını unutmayın. Bu sadece madencilik havuzu tarafından belirlenen koşullardan biridir.

PPS'de, havuzunuzun bir bloğu çözüp çözmediğine bakılmaksızın ödüllendirilirsiniz. Havuz operatörü riski üstlenir, bu nedenle muhtemelen büyük bir ücret talep ederler – ya kullanıcılardan ya da nihai blok ödülünden.

 

Pay-Per-Last-n-Shares (PPLNS) madencilik havuzları

Bir başka popüler sistem, “N” pay başına ödeme (PPLNS) ' dir. PPS'den farklı olarak, PPLNS sadece havuz bir bloğu başarılı bir şekilde çıkardığında madencileri ödüllendirir. Havuz bir blok bulduğunda, gönderilen “N” pay miktarını kontrol eder (“N” havuza bağlı olarak değişir). Ödemenizi almak için, gönderdiğiniz pay sayısını “N” ile böler, ardından sonucu blok ödülü ile çarpar.

Bir örnek verelim. Mevcut blok ödülü 12.5 BTC ise (işlem ücreti alınmadığını varsayalım) ve operatörün ücreti %20 ise, madenciler için mevcut Ödül 10 BTC'DİR. N 1.000.000 olsaydı ve 50.000 pay sağladıysanız, mevcut ödülün %5'ini (veya 0.5 BTC) alırdınız.

Bu iki sistemin çeşitli varyasyonlarını bulabilirsiniz, ancak bunlar en sık duyacağınız şeylerdir. Bitcoin hakkında konuşurken, en popüler PoW kripto para birimlerinin de madencilik havuzlarına sahip olduğunu unutmayın. Bazı örnekler arasında Zcash, Monero, Grin ve Ravencoin bulunur.

Madencilik havuzları merkezsizlik için bir tehdit midir?

Bu dersi okurken kafanızda alarm zilleri çalıyor olabilir. Bitcoin'in bu kadar güçlü olmasının nedeni, tek bir varlığın blockchain'i kontrol etmemesi değil mi? Birisi hash gücün çoğunluğunu alırsa ne olur?

Bunlar çok doğru sorular. Tek bir varlık ağın hash gücünün %51'ini elde edebilirse, %51'lik bir saldırı başlatabilir. Bu, işlemleri sansürlemelerine ve eskileri tersine çevirmelerine izin verecektir. Böyle bir saldırı, kripto para biriminin ekosistemine büyük zarar verebilir.

 

Madencilik havuzları %51 saldırı riskini artırıyor mu? Cevap: belki, ama olası değil.

Örnek olarak, en büyük dört havuz ağı ele geçirmek için savaşabilir. Bu hiç mantıklı olmaz. Bu saldırıyı gerçekleştirmeyi başarmış olsalar bile, eylemleri sistemi zayıflatacağı için Bitcoin fiyatı muhtemelen düşecektir. Sonuç olarak, elde ettikleri paralar değer kaybedecektir.

Dahası, havuzlar madencilik ekipmanına sahip olacak diye bir şey yok. Kişiler makinelerini koordinatörün sunucusuna yönlendirir, ancak diğer havuzlara geçiş yapmakta özgürdürler. Ekosistemi dağıtık tutmak için katılımcı ve havuz operatörleri için en iyisi seçenek bu. Sonuçta, sadece madencilik karlı kalırsa para kazanırlar.

 

Havuzların endişe verici bir boyut olarak kabul edilebilecek kadar büyüdüğü birkaç durum olmuştur. Genel olarak, havuz (ve madencileri) hash oranını azaltmak için adımlar atar.

 

Son olarak

Kripto madenciliği, ilk madencilik havuzunun tanıtımıyla sonsuza dek değişti. Daha tutarlı bir ödeme almak isteyen madenciler için son derece faydalı olabilirler. Mevcut birçok farklı sistem ile ihtiyacınıza yönelik bir havuz bulabilirsiniz.

İdeal dünyada, Bitcoin madenciliği daha merkezsiz olurdu. Ancak şuan için pek de merkezsiz sayılmaz. Hiçbir durumda kimse uzun vadede hash oranının çoğunluğunu tutacak bir havuza katılmaz. Katılımcılar muhtemelen bunun olmasını önleyecektir-sonuçta, Bitcoin madenciler tarafından değil, kullanıcılar tarafından yönetilmektedir.