Kripto dünyasında Temel Analiz, bir coinin potansiyeli nedir, geleceği parlak mıdır, üretim amacı nedir, rakamsal olarak üretim sayılarına göre değerlenme katsayıları ne olabilir sorularına cevap bulmak, zamanında doğru haber almak ve bu bilgileri coinin uzun vade gelecek fiyat öngörüsü yapabilecek şekilde yorumlayabilmektir.

Coinlerin temelde hepsi kripto para olsa da, çıkış amaçları farklı olabilmektedir. IOT (internet of things) yani nesnelerin interneti denilen çeşitli eşyalara, hatta şehirlere bir nevi akıllılık katma amaçlı coinlerden, sadece hızlı para aktarma iddiasında olan coinlere, eğlence sektörüne yönelik coinlere, merkezsiz uygulamalara platform amaçlı coinlerden, merkezsiz veri tabanı olma iddiasındaki coinlere, big data (büyük veri analizi) yapma hedefindeki coinlere, gıda ve lojistik sektörlerine ve borsa coinlerine kadar, akla gelebilecek hemen her türlü konuda coinler mevcuttur.

Dolayısıyla, “Bunların hepsi kripto para daha başka amaçları ne olabilir ki?” gibi akla gelebilecek soruların amaca yönelik olarak bir çok cevabı mevcuttur.

 

Kripto para piyasaları ortaya yeni çıkan bir sektördür.

Coinlerin yaklaşık %90 ‘ı live (projesi canlıya alınmış) durumda değildir.

Çoğu proje de test aşamasındadır. Para yatıran insanlar, bir nevi girişimcilerin başlangıç projelerine yatırımcı olmuş olur. Fakat scamlığı (sahte) ispatlanmış olan coinler dışında her coinden kısa vadede her türlü al sat ile para kazanılabilir.

Sonraki derslerimizde temel analizin yanıtını verdiği soruların cevaplarına nasıl ulaşabileceğimizi inceleyeceğiz.