Bitcoin ve Altcoin kavramlarından önceki sınıflarda bahsetmiştik.

Bu derste özet bir şekilde Altcoin piyasalarına ve BTC ile ilişkisine değineceğiz.

Kripto paraları, bir nevi hisse senedi, borsa piyasaları gibi düşünebiliriz.

Bu açıdan bakarsak, bitcoin (ya da eth ve usdt) bizim için altcoinleri almamızı sağlayan borsadaki dolar ya da tl gibi olmaktadır. Altcoin piyasalarına bir giriş anahtarıdır.

Yatırım yapılan altcoin, BTC (Bitcoin) cinsinden değer kazanmakla birlikte dolara göre de değer kazanmaktadır. İlk etapta amaç btc ya da eth artırmak olsa da nihai amaç elbette dolar/tl artırmaktır. BTC cinsinden değerlenen bir coin, btc’nin de dolara karşı değer kazandığı bir senaryoda çifte değer kazanmaktadır.

Örneğin bir altcoin, Btc’ye göre 2x yaptığında (2 katı değer kazanma), Bitcoin’deki dolara karşı olan olası bir artışta paramızın dolar olarak değerini katlamasına yol açar.

Altcoin piyasaları yatırımcılar tarafından bu amaçla tercih edilmektedir.

Altcoin alım satımı için ana para birimi olarak çoğunlukla BTC kullanılır. Birçok borsada ETH ve borsaya özel kripto paralar ile alım satıma da izin verilmektedir.

Coin / Token Kavramları

Altcoin açılımı alternative coindir. Bitcoin’e alternatif çıkmış coin ya da tokenlar demektir.

Kendi blockchain yapısı olan kripto paralara coin denir.

Ethereum ya da NEO gibi platform tabanlı bir coin üzerinde üretilmiş olan paralar ise token olarak adlandırılır.

Ethereum’un Bitcoin’den temel farkı Smart contrat denilen transfer için kullanılan akıllı sözleşmeler ve bizle daha doğrudan ilişkisi olan farkı ise üzerinde farklı ve yeni tokenlar oluşturulmasına izin vermesidir.

Ethereum’un protokol kodu ERC20’dir.

Token’lar da genel piyasa algısında coin olarak tanınır. Piyasaya yeni çıkan çoğu coin (aslında token) ethereum tabanlıdır.

Bu tokenların üreticileri, kendi mainnetlerini (kendi blockchain ağları) kurunca onlar da bağımsız bir coin olabilirler.