Blockchain, dijital varlıkların arkasındaki teknolojidir. Ekonomik işlemleri kaydetmekten sorumlu olan silinemez bir defterdir. Finansal işlemleri ve değeri olan diğer her şeyi sürdürmek için programlanabilir.

Blockchain üçüncü bir taraf veya finans kurumu tarafından kontrol edilemeyen, herhangi bir merkezi otoriteye ait olmayan bir muhasebe defterdir. Hiçbir teknoloji mükemmel veya kusursuz değildir ve Blockchain teknolojisi de bunlardan biridir. Blockchain teknolojisinin bazı avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Avantajlar

    Güvenli – Açık kaynaklı bir defter olduğu için her işlem halka açıktır, sahtekarlığa yer bırakmaz. Blok zincirindeki tüm hareketler herkes tarafından izlenebilir.

    Üçüncü şahıs müdahalesi yok- Hiçbir hükümet veya finans kurumu, blok zinciri teknolojisine dayalı kripto para birimleri üzerinde kontrol sahibi değildir. Hiçbir hükümetin para biriminin değerine müdahale edemez.

    Güvenli işlemler – Tüm işlemlerin kaydını tutmaktan sorumlu blok zinciri düzenlenemez veya manipüle edilemez. İşlemlerin tarafları ve üçüncü kişiler işlem verilerini herhangi bir zamanda görüntüleyebilir. Böylelikle çevrimiçi işlemler daha güvenli hale getirir.

    Anında işlemler – Blockchain işlemleri birkaç dakika içinde tamamlanır. Örneğin farklı bir banka hesabı olan bir kişiye yapılan bir banka işlemini ele alalım. Yurtdışına para transferi işlemlerinin tamamlanması en az iki gün sürer.

 

Dezavantajları

İşte blockchain teknolojisinin dezavantajlarından bazıları.

 

Güncelleme ve Hataların Giderilmesi ile İlgili Zorluklar

Uygulama, P2P ağının her bir düğümünde güncellenmeli veya düğümlerin herhangi bir kısmı değişiklikleri kabul etmiyorsa ağ çatallanmalıdır (fork).

 

Özel Amaçlar için Ağ Sağlamlığı

Tüm uygulamaların arkasında bir iş mantığı vardır. Mantık, yeni uygulamaların iş gereksinimleri açısından nasıl çalışması gerektiğini tanımlar. Doğası gereği blockchain, mantıksal iş değişikliklerinin blockchain çözümü için kabul edilebilir olmasına yol açan ve fayda kaybı olmadan yeniden tasarıma izin vermeyen katı bir mantık kullanır. Yani ağın yapısını değiştirmek kolay değildir.

 

Geliştirme Zorluğu

Konsensüs sağlamak ve baştan ölçeklendirmeye izin vermek için çok karmaşık protokoller uygulanmaktadır. Ağın yeniden yapılandırılması veya çatallanma olmaksızın yeni özellikler eklenmesi bir anda gerçekleştirilemez.

    Suç – Anonimlik veya kullanıcı kimliğinin olmaması ciddi bir engeldir ve suçlular tarafından yasa dışı işlemler yapmak için kullanılır.

    Meraklılar için teknoloji – Çoğu insan Blockchain’in teknoloji konusunda bilgili insanlar için olduğunu düşünür. Bir işlem yapmak, kripto para saklamak, ticaret yapmak ve çok daha fazlası için teknolojiyle bir miktar haşır neşir olmalısınız.

    İnsan hatası – Blok zinciri teknolojisi düzenlenemez veya değiştirilemez, yani üzerindeki tüm bilgilerin %100 doğru olması gerekir. Örneğin blok zincirine erişmek için kullanılan Özel Anahtarı (Secret Key) kaybederseniz ağa erişmek neredeyse imkansız hale gelir.