Blokchain Tarihi

Kriptograf David Chaum ilk olarak 1982 tarihli "Karşılıklı Şüpheli Gruplar Tarafından Kurulan, Sürdürülen ve Güvenilen Bilgisayar Sistemleri" adlı tezinde blok zinciri benzeri bir protokol önerdi. Stuart Haber ve W. Scott tarafından 1991 yılında kriptografi ile güvenliği sağlanmış blokların zinciri sistemini duyurmuştur. Bu çalışmalarında belgelerin zaman damgalarının değiştirilemeyeceği bir sistem uygulamak istediler. 1992'de Haber, Stornetta ve Dave Bayer, birkaç belge sertifikasının tek bir blokta toplanmasına izin vererek verimliliğini artıran Merkle ağaçlarını bu tasarıma dahil ettiler. Merkle ağaçlarının ne olduğuna madencilik dersinde değineceğiz.

İlk blok zinciri, 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi (veya bir grup insan) tarafından uygulamaya geçirildi. Nakamoto, blokların güvenilir bir taraf tarafından imzalanmasına gerek kalmadan blokların zamanlarını damgalamak için Hashcash benzeri bir yöntem kullanarak blok zincir tasarımını önemli bir şekilde geliştirdi. (Hashcash: blokların zincire eklenme hızını dengeleyen bir zorluk parametresi) Tasarım ertesi yıl Nakamoto tarafından, ağdaki tüm işlemler için halka açık kayıt defteri olarak hizmet verdiği kripto para birimi Bitcoin'in temel bir bileşeni olarak uygulandı.

Ağustos 2014'te, ağda meydana gelen tüm işlemlerin kayıtlarını içeren Bitcoin blok zincirinin dosya boyutu 20 GB'a (gigabayt) ulaştı. Ocak 2015'te boyut neredeyse 30 GB'a yükseldi ve Ocak 2016'dan Ocak 2017'ye kadar Bitcoin blok zinciri 50 GB'den 100 GB'a yükseldi. Defter boyutu 2020 başlarında 200 GB’ aşmıştı. Bu dersin yazıldığı Ağustos 2021 başı itibariyle blok zincirin boyutu 350 GB’ a ulaşmıştır.

 

Blok ve zincir kelimeleri Satoshi Nakamoto'nun orijinal makalesinde ayrı ayrı kullanılmıştır. Ancak 2016 yılı itibariyle popülerleşen yapı “Blockchain” olarak adlandırılmaya başlamıştır.