Yatırımcı Taahhüt Raporunu Anlamak

Vadeli işlem piyasalarını anlamak için, önce çekimleri yapan insanları ve bankayı ısındıranları bilmeniz gerekir. Bu oyuncular üç temel gruba ayrılabilir;

a. Kurumsal yatırımcılar,tedbirli yatırımcılar ya da büyük yatırımcılar (Hedgers)

b. Kurumsal olmayan yatırımcılar ya da büyük spekülatörler (Large Speculators)

c. Perakende yatırımcılar ya da küçük spekülatörler (Small Speculators)

Ticari Tüccarları Yok Saymayın

Hedgers veya kurumsal yatırımcılar, kendilerini beklenmedik fiyat hareketlerine karşı korumak isteyen kişiliklerdir.

Emtia fiyatlarının değişimlerindeki riskleri azaltmak (en aza indirmek) isteyen tarım üreticileri veya çiftçiler bu grubun bir parçasıdır.

Para ya da diğer varlıklardaki ani fiyat değişimlerine karşı kendilerini korumak isteyen bankalar ya da şirketler de tedbirli yatırımcılar olarak kabul edilir.

Finansal riskten korunma araçlarının anahtar özelliği, piyasa diplerinde yükseliş eğilimi ve tepede düşüş eğilimi göstermesidir.

Ticari –Garantör- Yatırımcılık ne anlama geliyor?

Gerçek bir hayat örneği:

ABD’de insanları zombiye dönüştüren bir virüs salgını var.

İnsanlar sevgili iPhone’ları olmadan şaşkın ve çaresiz kalıyorlar. Ayrıca onları zombi virüsüne karşı koruyacak şey de en son çıkan 15000 liralık iPhone 11!.

Silahlar ve mermiler zombiler üzerinde çalışmıyor. Onları yok etmenin tek yolu, başlarını kesmek!

 

Apple bir “pazar ihtiyacı” görüyor ve savunmasız eski iPhone kullanıcılarını korumak için özel bir Samuray ordusu oluşturmaya karar veriyor.

Japonya’dan samuray kılıçlarını ithal etmesi gerekiyor. Apple’ın CEO’su Tim Cook, üç ay sonra kılıçları bitirdiğinde, Japon

Yeniyle ödeme talep eden Japon samuray kılıç ustası ile görüşüyor.

Apple ayrıca, USD / JPY düştüğünde, kılıçlara daha fazla yen ödeyeceğini de biliyor.

Kendisini korumak veya daha ziyade, kur riskine karşı korunmak için, firma JPY vadeli alım işlemi açıyor.

Eğer USD / JPY üç aydan sonra düşerse, firmanın vadeli işlem sözleşmesindeki kazancı, Japon kılıç ustasıyla olan işlemindeki artan maliyeti telafi edecektir.

Öte yandan, üç aydan sonra USD / JPY yükselirse, firmanın vadeli işlem sözleşmesindeki zararı, samuray kılıcı ödemeleri maliyetinin düşmesiyle telafi edilecektir.

 

Balinalar – Büyük Spekülatörler

Ticari faaliyetlerden kar elde etmekle ilgilenmeyen hedger’lerin aksine, spekülatörler para için piyasadadır ve varlığa sahip olmakla ilgilenmezler!

Birçok spekülatör, piyasada bir yükseliş trendi olduğunda alım ve düşüş trendi olduğunda satım pozisyonunda olarak bilinir.

Fiyat hareketi tersine dönene kadar pozisyonlarını korurlar.

Büyük spekülatörler, piyasada büyük pozisyon tuttukları sürece de büyük oyuncular gibi hareket ederler.

Sonuç olarak; ticaret faaliyetleri, pazarın önemli ölçüde hareket etmesine neden olabilir. Genellikle hareketli ortalamaları takip eder ve trend değişene kadar pozisyonlarını korurlar.

Yemler- Küçük Spekülatörler

Diğer yandan küçük spekülatörler daha küçük perakende hesaplara sahipler. Bunlar hedge fonları ve bireysel ticaretlerden oluşmaktadır.

Onlar anti-trend olarak bilinir ve genellikle pazarın yanlış tarafındadır. Bu nedenle, genellikle hedger ve ticari tüccarlardan daha az başarılıdırlar. Balinaların midelerini doldururlar.

Bununla birlikte, trendi takip ettikleri zaman piyasanın diplerinde ya da tepelerinde yoğunlaşma eğilimi gösterirler.