COT raporu haftalık olarak yayınlandığı için piyasa duyarlılığı göstergesi olarak uzun vadeli işlemlerde kullanılması daha uygun olacaktır.

Şu anda sorduğunuz soru şu olmalıdır:

Bu garip raporu sinyalleri yakalamanıza yardımcı olacak duyarlılık indikatörüne nasıl çeviriyorsunuz?

COT raporunu yatırımlarınızda kullanmanın bir yolu, en uçlardaki net uzun veya net kısa pozisyonları bulmaktır.

Bu pozisyonları bularak trendin dönüş noktasında olduğunu yakalarsınız çünkü herkes parasını longda tutarsa satın alacak kim kalır?

Hiç kimse.

Ve eğer herkes şortta tutarsa, satacak kim kalır?

Oldukça sessiz…

Evet bu doğru. HİÇ KİMSE.

Akılda tutulması gereken bir benzetme, bir yola girdiğinizi ve bir çıkmaza düştüğünüzü hayal edin. O çıkmaz tarafa girersen ne olur?

Daha fazla yol olmadığı için devam edemezsin. Yapılacak tek şey geri dönmek.

BarCharts’dan EUR / USD’nin bu grafiğine bir göz atalım:

Üst yarıda, EUR / USD’nin fiyat hareketine geçtik. Aynı zamanda, alt yarıda, üç kategoriye ayrılan, EUR vadeli uzun ve kısa pozisyonlar hakkında veri aldık:

• Kurumsal Tatırımcılar (mavi)

• Büyük Kurumsal Olmayan (yeşil)

• Küçük Kurumsal Olmayan (kırmızı)

Şimdilik kurumsalların pozisyonlarını göz ardı edin, çünkü küçük ve  perakende yatırımcılardan ziyade riskten korunma amaçlı olduklarından konuyla ilgili değiller.

2008’den bu yana neler olduğuna bakalım. Görebildiğiniz gibi, EUR / USD Temmuz-Eylül ayları arasında sabit bir düşüş kaydetti.

Büyük kurumsal olmayan yatırımcılar (yeşil hat) net kısa pozisyonlarının değeri düşerken, EUR / USD de yükseldi.

Eylül ayı ortalarında, net pozisyonları 45.650 seviyesine ulaştı. Kısa süre sonra, yatırımcılar EUR vadeli işlemlerini geri almaya başladı.

Bu arada, EUR / USD yaklaşık 1.2400 seviyesinden 1.4700 seviyesine kadar yükseldi!

Gelecek yıl, EUR vadeli işlemlerin net değeri yavaş yavaş arttı. Beklendiği gibi, EUR / USD en sonunda 1,5100 civarında yeni bir seviyeye ulaştı.

2009 yılı Ekim ayı başlarında, EUR vadeli net uzun pozisyonlar, trend dönmeden önce 51.000’e ulaştı. Kısa bir süre sonra, EUR / USD de gerilemeye başladı.

Sadece COT’u bir gösterge olarak kullanarak Ekim 2008’den Ocak 2009’a ve Kasım 2009’dan Mart 2010’a kadar iki çılgın hareket yakalamış olabilirdiniz.

İlki, Eylül 2009 ortalarında oldu. Spekülatif yatırımcıların kısa pozisyonlarının aşırı seviyelerde olduğunu görmüş olsaydınız, 1,2300 civarında EUR / USD satın almış olabilirdiniz.

Bu, birkaç ay içinde neredeyse 2,000 piplik bir kazanca sebep olacaktı!

Şimdi, eğer net uzun pozisyonların Kasım 2009’da aşırı olduğunu görmüş olsaydınız ve EUR / USD şort pozisyon almış olsaydınız yaklaşık 1,500 pip yakalayabilirdiniz!

Bu iki hamle ile, COT raporunu, bir piyasa duyarlılığı trend dönüş göstergesi olarak kullanarak, toplam 3.500 pip yakalamış olabilirsiniz. Oldukça güzel, değil mi?