COT Raporu Nasıl Bulunur? *Bu bölümdeki görseller önemli!!!

Çevrimiçi Yatırımcı Taahhüdü Raporunu nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1.Adım

Web tarayıcınızda aşağıdaki adresi açın

http://www.cftc.gov/marketreports/commitmentsoftraders/index.htm

2.Adım

Sayfa yüklendikten sonra, sayfayı “Current Legacy Report”a kadar kaydırın ve en son COT raporuna erişmek için “Chicago Mercantile Exchange” satırında “Futures Only” altındaki “Short Format” a tıklayın.

3.Adım

İlk başta biraz korkutucu görünebilir çünkü karmaşık ve anlamsız fatura kağıtlarına benziyor. Azıcık çaba göstererek tam olarak aradığınızı bulabilirsiniz. Önce CTRL + F tuşlarına basın (veya tarayıcınızın bul fonksiyonunu kullanın) ve bulmak istediğiniz para birimini girin. Örneğin, İngiliz Sterlini ya da GBP’yi bulmak için, sadece “Pound Sterling” ‘i arayın ve doğrudan şuna benzeyen bir bölüme götürüleceksiniz:

Bu ne böyle? Endişelenmeyin. Aşağıda her bir kategoriyi açıklayacağız,

Ticari (Commercial): Dalgalanmalardan korunmak için döviz vadeli işlemlerini kullanan büyük işletmelerdir.

Ticari Olmayan (Non-Commercial): Bireysel tüccarlar, yatırım fonları ve finansal kurumların bir karışımıdır. Çoğunlukla, bunlar spekülatif kazançlar için ticaret yapmak isteyen yatırımcılar. Başka bir deyişle tıpkı Benjaminler gibi sizlerinde içinde olduğu küçük yatırımcılar!

Uzun (LONG): CFTC’ye bildirilen long sözleşmelerin sayısı.

Kısa (SHORT): CFTC’ye bildirilen short sözleşmelerin sayısıdır.

Açık Hisse (Open Interest): Bu sütun, kullanılmayan veya dağıtılmayan sözleşmelerin sayısını gösterir.

Yatırımcı Sayısı (Number of Traders): Pozisyonu olan toplam yatırımcı sayısı.

Raporlanabilir Pozisyonlar (Reportable Positions): CFTC düzenlemelerine göre raporlanması gereken opsiyon ve vadeli pozisyon sayısı.

Rapor Edilmeyen Pozisyonlar (Non-Reportable Positions): CFTC’nin perakende yatırımcılar gibi raporlanabilir gereksinimlerini karşılamayan açık vadeli pozisyonlarının sayısı.

Tüm mevcut geçmiş verilere erişmek istiyorsanız, yine bu siteden görüntüleyebilirsiniz. COT raporunda pek çok şey görebilirsiniz, ancak hepsini ezberlemek zorunda değilsiniz.

Tomurcuklanan bir yatırımcı olarak, yalnızca temel soruyu yanıtlamaya odaklanacaksınız:

“Bu hafta piyasa nasıl hissediyor?“