Şimdiye kadar, yeni trendlerin başlangıcını yakalamaya odaklanan göstergelere baktık.

Yeni trendleri tanımlayabilmek önemli olmakla beraber, bir trendin nerede bittiğini belirleyebilmek de eşit derecede önemlidir.

Sonuçta, iyi zamanlanmış bir çıkış olmadan iyi zamanlanmış bir giriş ne kadar iyi olabilir?

Bir trendin nerede bitebileceğini belirleyebilmemize yardımcı olabilecek bir gösterge Parabolik SAR’dır. SAR, Reverse and Stop tabirinin kısaltmasıdır.

Parabolik SAR, fiyat hareketindeki potansiyel tersine dönüşleri gösterir ve grafik üzerinde noktalar şeklinde belirir. Yukarıdaki görüntüden, trendin düşüş yönünde olduğunda noktaların mumların üstünde, yükseliş eğiliminde olduğunu ise noktaların mumların altında kalmasından anlarız.

Ticarete Başlamak İçin Parabolik SAR Nasıl Kullanılır?

Parabolik SAR ile ilgili en güzel şey, kullanımının gerçekten çok basit olmasıdır. Temel olarak, noktalar mumların altında olduğunda, bu bir al sinyalidir. Noktalar mumların üzerinde olduğunda ise bir sat sinyalidir.

Basit, değil mi?

Evet, biz de öyle düşündük.

Bu muhtemelen, yorumlamanın en kolay yoludur çünkü fiyatın yükseldiğini veya düştüğünü varsayar. Bununla birlikte, bu araç en çok trend olan ve uzun yükseliş veya düşüşlere sahip piyasalarda kullanılmaktadır.

Bu aracı, fiyat hareketinin yatay olduğu piyasalarda kullanmak istemezsiniz.

Pozisyonu Kapatmak için Parabolik SAR Nasıl Kullanılır?

Parabolik SAR’ı, ticaretinizi kapatıp kapatmamaya karar vermenize yardımcı olması için de kullanabilirsiniz.

Parabolik SAR’ın EUR / USD’nin günlük grafiğinde nasıl bir çıkış sinyali olarak çalıştığına bakalım.

EUR / USD nisan ayı sonlarında düşmeye başladığında, yuvarlanan bir taş misali durdurulamayacakmış gibi gözüküyordu.

Bu pariteye short pozisyon açan bir trader muhtemelen ne kadar daha düşeceğini merak etmiştir. Haziran başında, fiyatın dibinde üç nokta oluştu ve düşüş eğilimi sona erdi ve bu shortlardan çıkmanın zamanı geldi.

Tüccar, inatla düşüşünün devam edeceğini düşünerek bu ticarette tutunmaya karar verirse, parite sonunda 1.3500 ‘e yakın bir yere geri tırmanacak ve muhtemelen tüm bu kazancı silinmiş olacaktır.