Ortalama Yön Endeksi veya kısaca ADX, osilatörün başka bir örneğidir.

0’dan 100’e kadar dalgalanır, 20’nin altındaki değerler zayıf bir trendi gösterir ve 50’nin üzerindeki değerler güçlü bir trende işaret eder.

Stokastik olandan farklı olarak, ADX, trendin yükseliş mi yoksa düşüş mü olduğunu belirleyemez. Sadece mevcut trendin gücünü ölçer.

Bu nedenle, ADX genellikle piyasanın değişip değişmediğini veya yeni bir trend oluştuğunu belirlemek için kullanılır. Aşağıdaki grafiklere bir göz atın:

 

İlk örnekte, ADX, Eylül ayının sonundan aralık ayı başlarına kadar 20’nin altında kaldı. Grafikten de görebileceğiniz gibi, bu süre zarfında EUR / CHF bir aralıkta sıkışmıştı. Ocak ayından itibaren, ADX 50’nin üzerine çıkmaya başladı ve güçlü bir trendin olabileceğini belirtti.

Ve şuna bakar mısın?

EUR / CHF, desteği kırdı ve güçlü bir düşüş trendine girdi. Ooh, çantada yaklaşık 400 puanlık artış olacak. Temiz iş!

 

Şimdi bir sonraki örneğe bakalım:

İlk örneğimizde olduğu gibi, ADX oldukça uzun bir süre 20’nin altında seyretti. Çok geçmeden, ADX 50’nin üzerine çıktı ve EUR / CHF, aralığının üstüne çıktı.

Tatatataa!

Güçlü bir yükseliş yaşandı. Bu 300’lük olmalı, imzalı, mühürlü ve teslim edilmiş!

Yeterince basit görünüyor, değil mi?

ADX kullanmayla ilgili olan sorun, bunun bir satın alma mı yoksa bir satış mı olduğunu tam olarak söylemez. Size söylenen şey, devam eden bir trende atlamak için uygun olup olmayacağı.

ADX tekrar 50’nin altına düşmeye başladığında, yükseliş ya da düşüş trendinin zayıflamaya başladığı ve karı almak için iyi bir zaman olabileceği anlamına gelebilir.

ADX Kullanarak Nasıl İşlem Yapılır?

ADX kullanarak işlem yapmanın bir yolu, long ya da short pozisyon almaya karar vermeden önce çıkışları beklemek. ADX, paritenin mevcut trendinde devam edip edemeyeceğini teyit etmek için kullanılabilir.

Diğer bir yolda, ADX’i başka bir göstergeyle birleştirmektir. Özellikle de paritenin aşağı veya yukarı doğru gidip geldiğini belirleyen bir işarettir.

ADX ayrıca bir işlemin ne zaman kapanacağını belirlemek için de kullanılabilir.

Örneğin, ADX 50’nin altına kaymaya başladığında, mevcut trendin güç kaybediyor olduğunu gösterir.