Birçok hareketli ortalama türü vardır. En yaygın iki tür, basit hareketli ortama (SMA) ve üstel hareketli ortalamadır (EMA).

Basit hareketli ortalamalar, hareketli ortalamaların en basit şeklidir. Ancak ani çıkışlara karşı hassastırlar.

Üstel hareketli ortalamalar, son fiyatlara daha fazla ağırlık verir. Bu da yatırımcıların şu anda ne yaptıklarına daha fazla önem vermeleri anlamına gelir. Traderların şu an da ne yaptıklarını bilmek, geçen hafta ya da geçen ay ne yaptıklarını bilmekten çok daha önemlidir.

Basit hareketli ortalamalar üstel hareketli ortalamalara göre daha akıcı (pürüzsüz) görünürler.

Üstel hareketli ortalama trendi daha hızlı tespit etmenize yardımcı olabilir, ancak birçok sahte çıkışa eğilimlidir.

Basit hareketli ortalamalar fiyat hareketine cevap vermekte daha yavaştır, fakat sizi ani çıkışlara karşı korur. Yavaş tepkileri nedeniyle ticaretinize başlamayı geciktirebilir ve bazı iyi fırsatları kaçırmanıza neden olabilir.

Trendleri tanımlamanıza, giriş zamanına ve trend sona erdiğinde size yardımcı olacak hareketli ortalamaları kullanabilirsiniz.

Hareketli ortalamalar dinamik destek ve direnç seviyeleri olarak kullanılabilir.

Hareketli ortalamaları kullanmanın en iyi yollarından biri, uzun vadeli hareketleri ve kısa süreli hareketleri görebilmeniz için farklı tipleri bir arada çizmektir.

Bunların hepsi var mı? Neden grafiği açmıyor ve bazı hareketli ortalamaları denemiyorsunuz?

Unutmayın, hareketli ortalamaları kullanmak basittir. Zor olan hangisini kullanılacağını belirlemek.

Bu yüzden onları denemeli ve ticaret tarzınıza en uygun olanı bulmalısınız. Belki trend takip sistemini tercih edersiniz. Ya da belki onları dinamik destek ve direnç olarak kullanmak istersiniz.

Ne yapmayı seçerseniz seçin, genel ticaret planınıza nasıl uyduğunu görmek için mutlaka birkaç deneme yapın.