Uyumsuzluklar doğru pozisyonları almak için harika araçlardır. Ancak uyumsuzluk gördüğünüz başka dönüş emareleri de beklemeniz gerekmetedir.

Fakat genel olarak henüz düşüş trendi tamamlanmadan çok erken pozisyon alırsanız, zararkes emriniz muhtemelen çalışacaktır. (Stop kullanıyorsunuz değil mi?!) Böyle böyle erken pozisyonlarla bakiyenizi hızla eritirsiniz. Damlaya damlaya göl olacağını unutmayacağınız gibi, bozuk bir musluğun yılda 450 ton su sızdırdığını da unutmayın.

Şu meşhur gıcık tabloya bir de bu açıdan bakın…

Aşağıda, uyumsuzlukları lehinize kullanmanızı sağlayacak püf noktlarından bahsedeceğiz.

* İndikatörün kırılmasını bekleyin.

Çok da aman aman bir şey değil. Sadece momentum indikatörünün trend çizgisini kırmasını bekleyin (indikatör üzerinde çizdiğiniz momentumun kendi trendi). Böylelikle momentumdaki değişimleri fark edebileceksiniz. Bunun altında yatan temel ise tahmin edebileceğiniz gibi ihtiyatlı olmaktır. Daima ihtiyatlı davranıp şimdiye kadar öğrendiğiniz tüm araçlardan faydalanacaksınız.

 

Yukarıdaki grafikte, stokastik yükselen zirveler yaparken fiyat düşen zirveler yapıyor. Burada bir ayı sapması olduğu ve fiyatın aşağı yönlü düşeceği beklentisinde hem fikiriz.  Ama ne derler bilirsiniz, sabretmek de bir erdemdir. Stokastik indikatörünün gösterdiği düşüşün teyidi olarak, fiyatın da aşağı yönlü bir hareket yaptığını görerek pozisyon almak daha garanti olacaktır.

Bir iki mum sonra, Stokastik bu geçişi yaptı. İşte tam bu anda şort pozisyon almak size kazanç sağlayacaktır.

Burada temel nokta nedir? Sabırlı ol! Trene hemen atlamaya çalışmayın, çünkü momentumun ne zaman değişeceğini bilemezsiniz! Trenin altında kalmayın!

Eğer sabırlı değilseniz ve trend dönüş teyidinden önce pozisyon alırsanız ZARAR EDERSİNİZ!

* İndikatörün aşırı alım / aşırı satım bölgesinden çıkmasını bekleyin.

Bir başka püf noktası da, aşırı satım ve aşırı alım koşullarını yakalamak için momentumun tepelerinde ve diplerinde olan dönüşleri takip edip tekrar aşırılık bölgesinden çıkmasını beklemektir. Bunu yapmamızdaki sebep piyasanın dönüşe inanmamış olması ve trendin bir süre daha devam edebileceği ihtimalidir. Güçlü bir ayı piyasasında indikatör aşırı satım bölgesinde uzun bir süre kalabilir. Tam tersi de boğa piyasası için geçerlidir. Bunu aklınızdan çıkarmayın

Diyelim ki bir grafiğe bakıyorsunuz ve fiyat yeni bir düşüş göstermediği halde, Stokastik RSI’ın yeni bir düşük seviye oluşturduğunu fark ettiniz.

 

Gösterge aşırı satış bölgesinde uyumsuzluk gösterdiği için artık long pozisyon almanızın gerektirdiğini düşünüyorsunuz. Ancak, satış baskısı güçlü kalmış, ufak bir yukarı düzeltmeden sonra fiyat düşmeye devam ederek yeni bir trend başlatmış.

Pozisyon açtıysanız çoktan stop oldunuz.

Sonrasında ise parite yükselen zirveler yaparak düşüş trendinin devam edeceği sinyalini vermiş ve böylelikle de şort pozisyonu kaçırmış olurdunuz.

Uyumsuzluğun çalışacağından emin olmak için diğer öğrendiğiniz methodlar ile mutlaka ve mutlaka teyit etmeniz gerekmekte.

* Momentum indikatörleri üzerinde trend çizgileri çizin.

Normalde sadece fiyat grafiklerinde trend çizgileri çizdiğinizden biraz saçma gelmiş olabilir. Ama bu seninle paylaşmak istediğimiz gizli bir bilgi. Alet çantanda perçin tabancası olmasında ne gibi kötü bir şey olabilir? Ne zaman ihtiyaç duyacağını asla bilemezsin!

Bu tüyo, özellikle bir trendinin dönüşünün veya kırılmanın tespitinde yardımcı olacak. Çizdiğiniz fiyat trend çizgisine benzer bir trend çizgisi momentum indikatörlerinizde de olmalı ve aynı karakteristikte olmalı. Zaten farklılaşma olduğunda buna uyumsuzluk diyoruz. Gayet mantıklı.

 

Gördüğünüz gibi indikatör de aynı mihverde bir trend çizgisinde hareket etmiş.

Hem fiyat hem de momentum indikatörü kendi trend çizgilerini kırarsa, alıcılardan satıcıya (ya da tam tersi) bir güç dengesinin değiştiğini fark edersiniz ve trend değişimini yakalarsınız.