Mekanik Ticaret Sistemi Nasıl Oluşturulur?

Mekanik sistemler önceden belirlenmiş şartlar altında sinyal üretir. İlk adım, sisteminizin hedeflerini belirlemektir.

Şimdiye kadar size ticaret planınızı nasıl geliştireceğinizi öğrettik. Hangi tür yatırımcı olduğunuzu keşfetmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu tartıştık.

Şimdi; bir ticaret sistemini nasıl oluşturacağınızı göstererek, ince işlem planınızı nasıl sağlamlaştıracağınızı öğretmenin zamanı geldi.

Daha spesifik olarak; size, mekanik işlem sistemleri hakkında her şeyi öğreteceğiz.

Mekanik ticaret sistemleri, bir yatırımcı için ticaret sinyalleri üreten sistemlerdir.

Buna mekanik denir, çünkü bir tüccar piyasada ne olduğuna bakmaksızın ticaretini üstlenir.

Teorik olarak, bunun işleminizdeki tüm önyargıları ve duyguları ortadan kaldırması gerekir, çünkü sisteminizin kurallarına uymanız gerekir.

Google’da “ticaret sistemleri” için basit bir arama yaparsanız, birkaç milyon dolara satın alabileceğiniz “Holy Grail” sistemine sahip olduğunu iddia eden çok sayıda insan bulacaksınız.

Bu sistemler sözde haftada binlerce pip kar yapar ve asla kaybetmezler.

Size mükemmel sistemlerinin “sonuçlarını” göstereceklerdir ve gözlerinizde dolar işareti yanmasına neden olacaktır. Kendinize, “Bu adama sadece 3,000 dolar verirsem şu kadar para kazanabilirim. Ayrıca, sistemi haftada binlerce pip kar yapıyorsa, paramı kısa sürede geri kazanabileceğim.” diyeceksiniz.

Yavaş kovboy. Onlara kredi kartı numaranızı vermeden ve bu dürtüyü satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Gerçek şu ki bu sistemlerin çoğu aslında işe yarıyor. Fakat buradaki sorun, yatırımcıların sistemle ilgili kuralları takip eden disiplinden yoksun olması.

İkinci gerçek (İkinci gerçek diye bir şey var mı?); bir sisteme binlerce dolar ödemek yerine, zamanınızı kendi mekanik ticaret sisteminizi ücretsiz olarak oluşturmak için harcayabilirsiniz. Bu sayede paranızı da işlem hesabınız için sermaye olarak kullanabilirsiniz.

Üçüncü gerçek, mekanik ticaret sistemleri oluşturmanın o kadar da zor olmadığıdır. Zor olan sisteminizi geliştirirken belirlediğiniz kurallara uymaktır.

Sistem satın almanızı tavsiye eden birçok makale var, ancak kendi sisteminizi nasıl oluşturacağınızı öğreten hiçbir şey göremedik.

Bu ders; size uygun mekanik işlem sistemi oluşturmak için atmanız gereken adımlar konusunda size rehberlik edecektir.

Dersin sonunda, size FX-Men’den birinin kullandığı bir sistemi örnek olarak verelim, böylece ne kadar harika olduğumuzu size gösterelim!

Mekanik ticaret sisteminizin hedefleri

“Ticaret sistemimin amacı bir milyar dolar kazanmak!” Diyorsunuz.

Bu harika bir hedef olsa da, sizi başarılı bir işlemci yapacak hedef değil.

Mekanik işlem sisteminizi geliştirirken, iki önemli hedefe ulaşmak istemelisiniz:

  • Sisteminiz, trendleri mümkün olduğunca erken tanımlayabilmelidir.
  • Sisteminiz sahte sinyalleri önleyebilmeli.

Bu iki hedefi ticaret sisteminizle gerçekleştirebiliyorsanız, başarılı olma şansınız çok daha yüksektir.

Bu hedeflerin zor kısmı birbirleriyle çelişmeleridir.

Ana hedefi trendleri erken yakalamak olan bir sisteminiz varsa, muhtemelen birçok kez sahte sıçramalara denk geleceksiniz.

Öte yandan, sahte sinyallerden kaçınmaya odaklanan mekanik bir ticaret sisteminiz varsa, o zaman pek çok esnaf gibi geç kalacaksınız ve muhtemelen birçok alım satımı da kaçıracaksınız.

Göreviniz, mekanik ticaret sisteminizi oluştururken, iki hedef arasında bir uzlaşma bulmaktır.

Trendleri erken tanımlamanın bir yolunu bulun, ama aynı zamanda sahte sinyalleri gerçek olanlardan ayırmanıza yardımcı olacak yollar da bulun.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, derslere devam edin!