Bu dersin amacı, kendi ticaret sisteminizi tasarlama sürecinde size yol göstermektir.

Bir sistemin ortaya çıkması uzun sürmese de, kapsamlı bir şekilde test edilmesi zaman alır.

Bu yüzden sabırlı olun; uzun vadede, iyi bir ticaret sistemi potansiyel olarak size çok para kazandırabilir.

  1. Adım: Zaman Dilimi

Sisteminizi oluştururken karar vermeniz gereken ilk şey ne tür bir yatırımcı olduğunuzdur.

Günlük tüccar veya swing tüccar mısınız?

Her gün, her hafta, her ay, hatta her yıl grafiklere bakmak ister misiniz? Aynı pozisyonda kalmaya ne kadar dayanabilirsiniz?

Bu, işlem yapmak için hangi zaman dilimini kullanacağınızı belirlemeye yardımcı olacaktır. Birden çok zaman dilimine bakmanıza rağmen, işlem sinyali ararken kullanacağınız ana zaman çerçevesi olacaktır.

  1. Adım: Yeni bir trend belirlemeye yardımcı olan göstergeler bulun.

Hedeflerimizden biri trendleri olabildiğince erken tanımlamak olduğundan, bunu başarabilecek göstergeler kullanmalıyız.

Hareketli ortalamalar, tüccarların yeni bir trendi belirlemelerine yardımcı olmak için kullandıkları en popüler göstergelerden biridir.

Spesifik olarak, iki hareketli ortalama kullanacaklar (biri yavaş ve biri hızlı), hızlı olan yavaş olanın altına geçene kadar bekleyecekler.

Bu, “hareketli ortalamaların kesişimi” olarak bilinen şeyin temelidir.

En basit haliyle, hareketli ortalama kesişimleri yeni trendleri tanımlamanın en hızlı yoludur. Aynı zamanda yeni bir trendi tespit etmenin en kolay yoludur.

Tabii ki yatırımcıların trendleri saptamasının başka yolları da var, ancak hareketli ortalamalar kullanımı en kolay olanlardan biridir.

 

  1. Adım: Trendin doğrulanmasına yardımcı olan göstergeler bulun.

Sistemimiz için ikinci hedefimiz, sahte hareketlerden kaçınmak, yani “yanlış” bir trende yakalanmak istemediğimiz anlamına gelmektir.

Bunu yapmamızın yolu, yeni bir trend için bir sinyal gördüğümüzde, diğer göstergeleri kullanarak bunu doğrulayabileceğimizden emin olmaktır.

MACD, Stochastic ve RSI gibi trendleri doğrulamak için pek çok iyi gösterge var.

Çeşitli göstergelere daha aşina hale geldikçe, diğerlerine göre tercih ettiğinizi bulup bunları sisteminize dahil edebilirsiniz.

 

  1. Adım: Riskinizi Tanımlayın

Ticaret sisteminizi geliştirirken, her işlemde ne kadar kaybedeceğinizi tanımlamanız çok önemlidir.

Pek çok insan kaybetmekten bahsetmekten hoşlanmaz, ancak gerçekte iyi bir tüccar, ne kadar kazanabileceğini düşünmeden ÖNCE potansiyel olarak ne kadar kaybedebileceğini düşünür.

Herkesin kaybetmek istediği miktar farklı olacaktır.

Ticaretinize soluk alacak bir alan vermek için ne kadar yerin yeterli olduğuna karar vermelisiniz. Ancak aynı zamanda, tek bir işlem için çok fazla risk almamalısınız.

Daha sonraki derslerde para yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Para yönetimi, tek bir işlemde ne kadar risk almanız gerektiği konusunda büyük bir rol oynar.

  1. Adım: Giriş ve Çıkışları Tanımlayın

Bir pozisyonda ne kadar kaybedeceğinizi belirledikten sonra bir sonraki adımınız en fazla karı elde etmek için pozisyona nereden girip çıkacağınızı bulmaktır.

Girişler

Bazı insanlar, göstergelerden onayı aldıktan hemen sonra mum kapanmamış olsa bile işleme girmek ister. Diğerleri de mum kapanana kadar beklemeyi severler.

Hepsi gerçekten sadece bir ticaret tarzı meselesi. Bazı insanlar diğerlerinden daha agresiftir. Sonunda ne tür bir tüccar olduğunuzu öğreneceksiniz.

Örneğin; aşağıdaki grafikte, pozisyonun girişi mumun destek hattının altında kapandığı zaman oldu.

Çıkışlar

Çıkış için birkaç farklı seçeneğiniz var.

Bunun bir yolu stopunuzu takip etmektir, yani fiyat ‘X’ miktarına göre hareket ederse, stopunuzu ‘X’ miktar kadar hareket ettirirsiniz.

Çıkmanın bir başka yolu da belirlenmiş bir hedefe sahip olmak ve fiyat o hedefe ulaştığında çıkmak. Hedefinizi nasıl hesapladığınız size kalmış. Örneğin, bazı yatırımcılar hedefleri olarak destek ve direnç seviyelerini seçiyorlar.

Aşağıdaki çizelgede çıkış, alçalan kanalın altına yakın olan belirli bir fiyata ayarlanmıştır.

Diğerleri ise her işlem için sadece aynı miktarda pip (sabit risk) almayı seçiyor.

Ancak hedefinizi hesaplamaya karar verirseniz sadece buna bağlı kaldığınızdan emin olun. Ne olursa olsun asla erken çıkmayın.

Ticaret sisteminize sadık kalın!

Sonuçta KENDİNİZİ geliştirdiniz!

Çıkmanın bir başka yolu da, çıkış için sinyali verecek bir dizi kritere sahip olmaktır.

Örneğin, eğer göstergeleriniz belirli bir seviyeden dönerse, pozisyondan çıkacağınızı bir kural olarak belirleyebilirsiniz.

 

  1. Adım: Sistem kurallarınızı yazın ve TAKİP EDİN!

Ticaret sisteminizi oluşturmanın en önemli adımı budur. Ticaret sisteminizin kurallarını yazmalısınız ve HER ZAMAN takip etmelisiniz.

Disiplin, bir yatırımcının sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisidir, bu nedenle sisteminize bağlı kalmayı her zaman hatırlamanız gerekir!

Kurallara uymazsanız, hiçbir sistem sizin için çalışmayacak, bu yüzden disiplinli olmayı unutmayın.

Oh evet, HER ZAMAN kurallarınıza uymanız gerektiğini söylemiş miydik?

 

Ticaret Sisteminizi Nasıl Test Edebilirsiniz?

Sisteminizi test etmenin en hızlı yolu, zamanda geri dönüp grafiği her seferinde bir mum ileri doğru hareket ettirebileceğiniz bir grafik yazılım paketi bulmaktır.

Grafiğinizi her seferinde bir mum ileri doğru hareket ettirdiğinizde, ticaret sistem kurallarınızı takip edebilir ve işlemlerinizi buna göre alabilirsiniz.

İşlem rekorunuzu kaydedin ve kendinizle Dürüst OLUN!

Kazançlarınızı, kayıplarınızı, ortalama kazancınızı ve ortalama kaybınızı kaydedin. Sonuçlarınızdan memnunsanız, testin bir sonraki aşamasına geçebilirsiniz: Bir demo hesabı üzerinden canlı alım satım işlemleri yapmak.

Yeni sisteminizi en az iki ay boyunca bir demo hesabında işlem yaparak test edin.

Bu, piyasa hareket halindeyken sisteminizi nasıl değiştirebileceğiniz konusunda size bir fikir verecektir.

İki ay boyunca demo hesapta işlem yaptıktan sonra, sisteminizin piyasadaki yerini gerçekten koruyabildiğini göreceksiniz.

 

Hala iyi sonuçlar alıyorsanız, sisteminizi gerçek hesaplarınızda kullanmayı seçebilirsiniz.

 

Bu noktada, ticaret sisteminize çok güvenmelisiniz ve alım satım yaparken rahat olmalısınız.