Belirli bir döviz çifti yükseldiğinde başka bir döviz çiftinin düştüğünü hiç fark ettiniz mi?

Ya da bir döviz çifti düştüğünde, başka bir döviz çifti de onu kopyalıyormuşçasına düşüyor gibi görünüyor?

Eğer cevabınız “evet” ise, sadece işlem yaparken para birimi korelasyonuna şahit oldunuz!

“Hayır” cevabı verdiyseniz, uyumak, yemek yemek veya PubG oynamak gibi daha az önemli şeyler yapmayı bırakmalı ve bunun yerine çizelgeleri izleyerek daha fazla zaman geçirmelisiniz.

Ancak endişelenmeyin, çünkü temel şeylere başlayacağız…

İlk yarı… kolay. Para birimi. Açıklamaya gerek yok.

İkinci yarı. Hala kolay. Korelasyon: iki şey arasındaki ilişki.

 

Para Birimi Korelasyonu Nedir?

Finansal dünyada, korelasyon iki menkul kıymetin birbirleriyle ilişkili olarak nasıl hareket ettiklerini gösteren istatistiksel bir ölçüdür.

Para birimi korelasyonu, bize iki döviz çiftinin bir süre boyunca aynı, zıt veya tamamen rastgele yönde hareket edip etmediğini söyler.

Döviz ticareti yaparken, para birimleri çiftler halinde işlem gördüğünden, hiçbir döviz çiftinin tamamen izole edilmediğini bilmek önemlidir. Farklı döviz çiftlerinin birbirleriyle ilişkili olarak nasıl hareket ettiklerini anlamanız çok önemlidir.

Özellikle; para birimi korelasyonlarının ödül-risk oranınızı nasıl etkileyebileceğini bilmiyorsanız, hesabınızı ciddi bir riske atıyorsunuz demektir.

Aynı anda birden fazla parite ile ticaret yaparken ne halt ettiğinizi bilmiyorsanız, ÖLDÜNÜZ!

Yerle bir ettiniz!

Korelasyonlar konusunda cahil olmayın.

 

Korelasyon Katsayısı

Korelasyon -1 ile +1 arasında değişen korelasyon katsayısı olarak bilinen şeye göre hesaplanır.

Mükemmel pozitif korelasyon (+1 korelasyon katsayısı), iki döviz çiftinin her zaman aynı yönde hareket edeceği anlamına gelir.

Mükemmel negatif korelasyon (-1 korelasyon katsayısı), iki döviz çiftinin her zaman tersi yönde hareket edeceği anlamına gelir.

Eğer korelasyon 0 ise; iki döviz çifti arasındaki hareketin bir ilişki içinde olmadığı söylenir, birbirlerinden tamamen bağımsız ve rastgeledirler. Bir çiftin diğerine göre nasıl hareket edeceği hakkında hiçbir fikir yürütülemez.

Bu derste, para birimi korelasyonlarının ne olduğunu, daha akıllı bir yatırımcı olmanıza ve daha sorumlu risk yönetimi kararları almanıza yardımcı olmak için nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.