Korelasyon, iki döviz çiftinin bir süre boyunca aynı, zıt veya tamamen rastgele yönde hareket edip etmediğini bize bildirir.

Döviz ticareti yaparken, para birimleri çiftler halinde işlem gördüğünden, hiçbir döviz çiftinin tamamen izole edilmediğini bilmek önemlidir.

Korelasyon -1 ile +1 arasında değişen korelasyon katsayısı olarak bilinen şeye göre hesaplanır.

İşte farklı para birimi korelasyon katsayısı değerlerini yorumlamak için bir rehber.

-1.0

Mükemmel Ters Korelasyon

-0.8

Çok Güçlü Ters Korelasyon

-0.6

Güçlü (Yüksek) Ters Korelasyon

-0.4

Orta Ters Korelasyon

-0.2

Zayıf (Düşük) Ters Korelasyon

0

Korelasyon yok. Rastgele

0.2

Çok Zayıf (Önemsiz) Korelasyon

0.4

Zayıf (Düşük) Korelasyon

0.6

Orta Korelasyon

0.8

Güçlü (Yüksek) Korelasyon

1.0

Mükemmel Korelasyon

 

Artık para birimi ilişkisinin ne olduğunu ve süslü bir tablodan bunun nasıl okunacağını biliyorsunuz.

Ancak bahse girerim, para birimi korelasyonlarının kullanılmasının işleminizi nasıl daha başarılı hale getireceğini hala merak ediyorsunuz.

Neden bu harika yeteneğe ihtiyacınız var?

Bunun için birkaç sebep var:

 

  1. Verimsiz ticareti ortadan kaldırmak

Korelasyonları kullanmak birbirini iptal edecek pozisyonlardan uzak durmanıza yardımcı olabilir. Önceki derste gösterildiği gibi, EUR / USD ve USD / CHF’nin ters yönde hareket ettiğini neredeyse % 100 biliyoruz.

Long  EUR / USD ve long USD / CHF pozisyonu açmak, anlamsız ve bazen pahalı olabilir. Fiyattaki herhangi bir harekette bir çift yukarı giderken, diğeri aşağı yönlü olacaktır.

 

  1. Kaldıraç karları

Kaldıraç kârları veya zararları! Kârı en üst seviyeye çıkarmak için pozisyonları ikiye katlama fırsatınız var. Yine, önceki dersteki örnekteki haftalık periyotta EUR / USD ve GBP / USD ilişkisine bakalım.

Bu iki çift, neredeyse adım adım güçlü bir pozitif korelasyon gösterir.

Her bir çift için long bir pozisyon açmak aslında, EUR / USD almak ve bu pozisyonunuzu iki katına çıkarmak gibi olacaktır.

Temel olarak kaldıraçtan faydalanıyor olacaksınız! Her şey yolunda giderse kar, işler ters giderse kayıp!

 

  1. Riski çeşitlendirin

Korelasyonların var olduğunu bilmek, farklı döviz çiftleri kullanmanızı da sağlar, ancak yine de bakış açınızdan yararlanın.

Her zaman tek bir döviz çifti alım satımı yapmak yerine, riskinizi aynı şekilde hareket eden iki çifte dağıtabilirsiniz.

Çok güçlü bir korelasyona sahip olan çiftleri seçin (yaklaşık 0.7). Örneğin, EUR / USD ve GBP / USD birlikte hareket etme eğilimindedir.

Bu iki döviz çifti arasındaki ilişki size, riskinizi azaltmanıza yardımcı olacak çeşitlendirme fırsatı sunar.

Diyelim ki USD yükseliyor.

İki short EUR / USD pozisyonu açmak yerine, sizi riskten koruyacak ve genel pozisyonunuzu çeşitlendirecek olan bir EUR / USD ve bir GBP / USD shortlayabilirsiniz.

ABD dolarının satılması durumunda avro, sterlinden daha az etkilenebilir.

 

  1. Riskten korunma (Hedge)

Para birimi korelasyonu, pozisyonunuzu korumanıza izin verir. Riskten korunma, daha az kar elde etmenize neden olsa da, kayıpları en aza indirmeye de yardımcı olabilir.

Long bir EUR / USD pozisyonu açarsanız ve size karşı çıkarsa, USD / CHF gibi EUR / USD karşısında hareket eden bir pariteye küçük bir long pozisyonunu açın.

Büyük kayıplar önlendi!

Her döviz çifti için farklı pip değerlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Örneğin, EUR / USD ve USD / CHF neredeyse -1.0 ters korelasyona sahipken, pip değerleri farklıdır.

10 bin mini lot aldığınızı varsayarsak, EUR / USD için bir pip, 1 $ ‘a, bir USD / CHF için bir pip ise 0,93 $’ a eşittir.

Bir küçük lot EUR / USD satın alırsanız, küçük bir USD / CHF lot satın alarak alım satım işleminizi riskten koruyabilirsiniz. EUR / USD 10 pip düşerse, 10 $ düşersiniz. Fakat USD / CHF işleminiz 9.30 $ ‘a yükselecektir.

10 $ ‘a düşmek yerine, şimdi sadece 0,70 $  düşüyorsunuz!

Zararı kısıtlamak, dilimlenmiş ekmeklerden bu yana en güzel şey gibi görünse de, bazı dezavantajları da vardır.

EUR / USD yükselirse, karınız USD / CHF pozisyonunuzdaki zararlardan dolayı sınırlıdır.

Ayrıca, korelasyon herhangi bir zamanda zayıflayabilir. EUR / USD’nin 10 pip düşürdüğünü ve USD / CHF’nin sadece 5 pip yükseldiğini, yatay kaldığını veya düşüştüğünü hayal edin!

Bakiyeniz Game of Thrones’daki Red Wedding’den daha kırmızı olacaktır.

 

Bu yüzden zararınızı kısıtlarken dikkatli olun!

 

  1. Kırılmaları onaylayın ve sahte kırılmalardan kaçının

Ticaret giriş veya çıkış sinyallerinizi onaylamak için para birimi korelasyonlarını kullanabilirsiniz.

 

Örneğin, EUR / USD, önemli bir destek seviyesini test ediyor gibi görünüyor. Fiyat hareketini gözlemlediniz ve ters yönde bir satış vermeyi planlıyorsunuz.

EUR / USD’nin GBP / USD ile pozitif, USD / CHF ve USD / JPY ile negatif korele olduğunu bildiğiniz için, diğer üç çiftin EUR / USD ile aynı büyüklükte hareket edip etmediğini kontrol edin.

GBP / USD’nin de önemli bir destek seviyesinin yakınında işlem gördüğünü ve hem USD / CHF’nin hem de USD / JPY’nin temel direnç seviyelerinin yakınında işlem gördüğünü fark ettiniz.

Bu, son hareketin ABD doları ile ilgili olduğunu ve diğer üç çiftin benzer şekilde hareket ettiğinden EUR / USD için muhtemel bir kırılmayı onayladığını söylüyor. Öyleyse, kırılma gerçekleştiğinde işlem yapmaya karar vereceksiniz.

Şimdi diğer üç çiftin EUR / USD ile aynı şekilde hareket etmediğini farz edelim.

GBP / USD düşmüyor, USD / JPY yükselmiyor ve USD / CHF yatay seyrediyor.

Bu, genellikle EUR / USD’nin ABD doları ile ilgili olmadığını ve büyük olasılıkla bir tür olumsuz AB haberinden kaynaklandığını gösteren güçlü bir işarettir.

Fiyat gerçekte izlediğiniz kilit destek seviyesinin altında işlem yapabilir, ancak diğer üç ilgili çift EUR / USD ile orantılı hareket etmediğinden, herhangi bir fiyat takibinde eksiklik olacak ve fiyat desteğin üzerine geri dönecektir. Sahte kırılma ile sonuçlanan bir seviye.

Eğer hala bu kurulumu takas etmek istiyorsanız, diğer çiftlerden herhangi bir “korelasyon onayı” almadığınız için, riskinizi azaltıp daha küçük bir pozisyon büyüklüğü ile alım satım yaparak akıllıca oynayabilirsiniz.