Korelasyonlar zaman içinde değişecektir. Şanslısın ki, döviz korelasyonlarını kendi evinizin rahatlığında, sadece siz ve en sevdiğiniz elektronik tablo uygulamasında hesaplayabileceksiniz.

Açıklama için, Microsoft Excel kullanıyoruz, ancak korelasyon formülü kullanan herhangi bir yazılımda da çalışacaktır. SPSS bilenler favlasın!

 

Adım 1: Günlük fiyat verilerini sihirli bir şekilde yaratmayacağınızı varsayıyoruz, bunun yerine çevrimiçi bir kaynak olan Federal Reserve’den verileri alacağız.

 

Adım 2: Excel’i açın.

 

Adım 3: Verilerinizi boş bir elektronik tabloya kopyalayıp yapıştırın veya verilen veri dosyasını 1. Adımdan açın. Son 6 ayını alın!

 

 

Adım 4: Şimdi verilerinizi aşağıdakine benzer bir şekilde düzenleyin. Renkler ve yazı tipleri size kalmış! Bununla eğlenin. Sarı bizce de kötü bir seçenek!

 

 

Adım 5: Bir zaman dilimine karar vermenin zamanı geldi. Para biriminin geçen haftaki korelasyonunu istiyor musunuz? Geçen ay? Geçen yıl?

Sahip olduğunuz fiyat verilerinin kapsamı bunu belirleyecektir, ancak her zaman daha fazla veri elde edebilirsiniz. Eski bir çalışma ama iş görür. Devam edelim.

 

 

Adım 6: İlk karşılaştırma çiftinizin altındaki ilk boş hücreye (EUR / USD’yi diğer çiftlerle ilişkilendiriyoruz, bu yüzden EUR / USD ve USD / JPY ile başlıyoruz), şunu yazın: = correl(

 

 

Adım 7: Ardından, EUR / USD’nin fiyat verileri için hücre aralığını ve ardından virgülü seçin. Bu aralığı bir kutuyla çevreliyor olacaksınız.

 

Adım 8: Virgülden sonra, EUR / USD için yaptığınız gibi USD / JPY’nin fiyat veri aralığını seçin.

 

 

Adım 9: EUR / USD ve USD / JPY korelasyon katsayısını hesaplamak için klavyenizdeki Enter tuşuna basın.

 

 

Adım 10: Diğer çiftler ve diğer zaman dilimleri için 5-9. adımlarını tekrarlayın. İşiniz bittiğinde, yeni verilerinizi alabilir ve bunun gibi hoş görünümlü bir tablo yaratabilirsiniz.

 

 

Bir haftalık, bir aylık, üç aylık, altı aylık ve bir yıllık takip süreleri döviz çiftleri arasındaki ilişkilerin en eksiksiz görüntüsünü sunar.

Ancak, hangi veya ne kadar zaman dilimini analiz etmek istediğinize karar vermek size kalmıştır.

Para birimi korelasyonu bağımlısı olmadığınız sürece, numaralarınızı her gün güncellemeniz önemsiz olsa da, en azından her hafta onları güncellemeniz yeterli olacaktır.