Uyumsuzlukları (Divergences), kırılmaları (Breakouts) ve birden çok zaman dilimi grafiğini kullanarak teknik analiz kavramlarında daha derinlere dalacağız.

Potansiyel piyasa dönüşlerini ve trend yönü değişimlerini belirlemek için harika bir yol öğreneceksiniz.

Tepeye yakın satmak veya en dipten almak için olası minimum riskli yol nedir?

Peki ya hali hazırda long pozisyondaysanız ve realize etmediğiniz kârlarınızı en mükemmel yerde alıp çıkmak yerine, trendin tersine döndüğünü bile bile, Aston Martin alabilme imkanınızı gözlerinizin önünden kaybolmadan bilmeyi istemez miydiniz?

Ya da bir paritenin düşmeye devam edeceğine inanıyorsunuz. Ancak dönüşün devam edip etmeyeceğini veya nereden döneceğini nasıl bilebilirsiniz?

Tahmin edin? Evet bir yol var! Buna uyumsuzluklarla ticaret (divergence trading) denir.

Özetle, fiyat hareketleri ve göstergelerin hareketleri karşılaştırılarak uyumsuzluklar görülebilir. Hangi göstergeyi kullandığınız çok önemli değildir. RSI, MACD, Stokastik, CCI vb. kullanabilirsiniz.

Uyumsuzluklar konusundaki en önemli şey, onları öncü bir gösterge olarak kullanabilmenizdir. Biraz tecrübe kazandıktan sonra doğru noktayı yakalamak hiç de zor değildir.

Doğru bir şekilde al-sat yaparak, uyumsuzlukları kullanarak düzenli olarak kâr elde edebilirsiniz.

Uyumsuzlukalrla ilgili en iyi şey, diplerdeyken alabilmek ve tepeye yakın satabilmektir. Bu da al-satlardaki riskinizin potansiyel kârınıza göre çok düşük olmasını sağlar.

Tam bir para sayma makinası!..

Uyumsuzluk Ticareti

Sadece “düşen zirveleri” ve “yükselen dipleri” düşünün.

Fiyat ve momentum normalde Hansel ve Gretel, Ryu ve Ken, Batman ve Robin, Zeki ve Metin, tuz ve biber gibi el ele hareket eder… Anlamışsınızdır.

 

Fiyat yükselen zirveler yapıyorsa, osilatör de yükselen zirveler yapmalıdır. Fiyat düşen dip yapıyorsa, osilatör de düşen dip yapmalıdır.

Eğer bu şekilde DEĞİL ise, fiyat ve osilatörün seyri birbirinden uzaklaşıyorsa işte tam da buna “uyumsuzluk” (divergence) denmektedir

Uyumsuzluk, alet kutunuzda olması gereken harika bir araçtır. Çünkü size tutabileceğiniz bir balık olduğunu ve gözünüzü açmanız gerektiğini söyler.

Uyumsuzlukların kullanılması, trendin ya da momentumun zayıfladığı anları yakalamakta yararlı olabilir. Hatta bazen trendin devamı için bir sinyal olarak bile kullanabilirsiniz!

Temelde iki tür sapma vardır:

Normal

Gizli

Bu kursta size, bu farklılıkları nasıl tespit edeceğinizi ve bunlarla nasıl al-sat yapabileceğinizi öğreteceğiz. En sonunda sizin için hoş bir sürprizimiz olacak.