Potansiyel uyumsuzlukları aramaya başlamadan önce, uyumsuzluklar için yazdığımız 9 emir var.

Öğrenin, ezberleyin veya sonra buraya tekrar bakıp okuyun. Daha iyi yatırım kararları vermenize yardımcı olmak için bunları uygulayın. Görmezden gelirsen, kaybedersin.

1. Gözlüklerin temiz olduğundan emin olun

Uyumsuzluğun var olması için fiyat grafiğinin aşağıdaki koşullardan birini sağlaması gerekmektedir.

* Yükselen zirve

*Düşen dip

* İkili Tepe

* İkili Dip

Bu dört fiyat senaryosundan en az bir tanesinin oluşmaması durumunda indikatöre bakma zahmetine bile girmeyin.

Eğer bunlardan biri yoksa, al-sat için uyumsuzluk oluşumu göremezsiniz. Eğer yine de gördüğünü iddia ediyorsan bence bir göz doktoruna görünsen iyi edersin.

Görsel 1: Evet, yüksek, bir önceki yüksekten daha yüksek olmalı:

Görsel 2: Hayır, yatay seyreden ve net bir trend olmayan paritede çalışmaz.

2. Ardışık tepeler ve dipler üzerinde çizgiler çizin

Tamam şimdi biraz harekete geçtiniz. Kapanış fiyatlarına bakın. Unutmayın, yalnızca dört şeyden birini göreceksiniz: Yükselen zirve,yüksek, düşük, düşen dip

Şimdi, yüksek veya düşükten bir önceki yüksek veya düşükten geriye doğru bir çizgi çizin. Ardışık tepeler/dipler olmalı.

Eğer iki büyük yüksek / düşük arasında küçük bir yükseliş veya düşüş görürseniz, diğer göstergelere bakın, bunu görmezden gelin.

3. Doğru şeyi yapın: Yalnızca tepeler ve dipleri bağlayın

Fiyat iki tepe yaparsa tepeleri iki dip yaparsa dipleri birbirine trend çizgisiyle bağlarsınız.

Görsel 1: Evet, ardışık üstleri veya altları bağlayın

Görsel 2: Ardışıkları çiziyorsun unutma!!

4. Fiyattaki Gözler

Trend çizgisiyle iki tepe veya iki dipi birbirine bağladınız. Şimdi tercih ettiğiniz göstergeye bakın ve fiyat hareketiyle karşılaştırın.

Hangi göstergeyi kullanırsanız kullanın, tepeler veya dipler ile karşılaştırdığınızı unutmayın.

MACD veya Stokastik gibi bazı göstergeler, öfkeli hormonları olan ergenler gibi ardarda çok sayıda dengesiz hareketlere sahiptir. Bu ergenlerin gereksiz hareketleriyle ilgilenmeyin. Sadece tepe ve diplere odaklanın:

5. Uçan Adam Sabri

Eğer fiyat grafiğinde tepeleri bağlıyorsanız indikatörde de tepeleri bağlamanız gerekir. Aynı şekilde dipleri bağlıyorsanız indikatörde de dipleri bağlamanız gerekir. Trend çizgileriniz aynı zaman diliminde olmalıdır. Fiyatın tepe yaptığı zaman diliminde indikatör de tepe yapmalı ve ya tersi.

Görsel 1: Evet, eğer fiyatı yüksek fiyatlara bağlarsanız, gösterge üzerinde de aynısını yapmalısınız.

Görsel 2: Hayır, Fiyat ve osilatör aynı tepe/dip konumundayken eşleşmemiş

 

6. Hattı Koruyun

İndikatörde gördüğünüz yüksekler ya da düşükler, fiyatın en yüksek ya da en düşük değerlerine ulaşacak şekilde olmalıdır.

Görsel: Evet, Fiyat ve osilatör yüksekleri eşleşmelidir!

7. Eğimlere Dikkat Edin

Uyumsuzluk sadece, gösterge diplerini ve tepelerini bağlayan trendin eğimi ile fiyat diplerini ve tepelerini birbirine bağlayan eğimler birbirinden farklı ise oluşur.

Eğim şu şekillerde olmalıdır: Artan (yükselen), Azalan (düşen), Yatay.

Görsel: Evet, Sapma eğimleri farklı olmalıdır.

8. Gemi limandan ayrıldıysa sonraki seferi bekleyin

Uyumsuzluğu belirlediğinizde, fiyat trendi zaten bir süre önce tersine dönmüş ve hareket etmişse, yeni bir uyumsuzluk ihtimalinin artık uzak olduğu unutulmamalıdır. Farklı paritelere ve fırsatlara bakın. Bunu boşverin. Geç kaldınız.

Uyumsuzluğu belirlediğinizde, fiyat trendi zaten bir süre önce tersine dönmüş ve hareket etmişse, uyumsuzluktan uzaklaştığınız dikkate alınmalıdır.Bu sefer gemiyi kaçırdınız. Şimdi yapabileceğiniz tek şey, yeni bir uyumsuzluk sinyali için beklemektir.

9) Geri adım atın

Uyumsuzluk sinyalleri daha uzun zaman dilimlerinde daha doğru olma eğilimindedir. Daha az yanlış sinyal alırsınız. Bu, daha az işlem anlamına gelir, ancak yatırımınızı iyi yapılandırırsanız, kâr potansiyeliniz çok büyük olabilir. Daha kısa zaman dilimlerindeki uyumsuzluklar daha sık görülür, ancak daha az güvenilirdir.

Yalnızca 1 saatlik grafiklerde veya daha uzun periyotlarda uyumsuzlukları aramanızı öneririz. Diğer yatırımcılar 15 dakikalık veya daha kısa grafikler kullanabilir. Bu kısa periyotlarda, tadımızı kaçırabilecek çok fazla karmaşa var. Bu yüzden uzak dururuz.

Uyumsuzlukları kullanarak al-sat yapmayı ciddi olarak düşünüyorsanız, mutlaka izlemeniz gereken 9 kural işte bunlardır.

Bize güvenin, bu kuralları görmezden gelmek istemezsiniz. Bunlara uyarak sinyal üretirseniz, hesabınız bizim sosyal medya sayfalarımızdan daha fazla hit alacaktır.

Kuralları takip edin ve kârlı bir yatırımla sonuçlanacak sapmaları bulma şansınızı büyük ölçüde artıracaksınız.

Şimdi grafikleri taramaya devam edin ve geçmişte meydana gelen bazı uyumsuzluklara dikkat ederek, yeteneklerinizi geliştirmeye başlamak için harika bir yol olup olmadığını görün!

 

Muhtarın Dipnotu:

1)Elliott dalgalarını sayarken ya da harmonik fiyat formasyonlarını kullanırken mutlaka birden fazla momentum indikatörü kullanarak teyit alın. (Sabırlı ol çekirge, akademinin ilk versiyonunda bu dersler Elliott ve Harmonikten önce geliyordu. Kusura bakma artık...)

2)Stokastik en güvenilir sapma sinyallerini veren indikatörlerden biridir.

3)1 saat altında uyumsuzluk ararken RSI indikatörünün uzunluğunu 14’ten 9 a düşürün.

4)En az iki momemtum osilatöründe uyumsuzluk görmeden pozisyon açmayın.